Rally Bulgaria/Albena/Zlatni
ERT #14 • ERT Junior #14 • Bulgaria #3 • Bulgaria Junior #3 • Bulgaria Female #3 • Bulgaria (E1) #3
1. 9. – 3. 9. 2023, Veliko Tarnovo • Automobile Federation of Bulgaria • entries/finish - 25/21 • asphalt 150,87 km
1. | Surilov Martin - Zdravkov Zdravko | Citroën C3 Rally2 | MS Rally Team | 1:22:10.2 | ||
2. | Tempestini Simone - Itu Sergiu | Porsche 997 GT3 RGT | 1:24:13.5 | |||
3. | Titov Anton - Spirov Alexander | Škoda Fabia R5 | ASC Plovdiv | 1:27:01.4 |
1. | Surilov Martin - Zdravkov Zdravko | Citroën C3 Rally2 | MS Rally Team | 1:22:10.2 | ||
2. | Tempestini Simone - Itu Sergiu | Porsche 997 GT3 RGT | 1:24:13.5 | |||
3. | Titov Anton - Spirov Alexander | Škoda Fabia R5 | ASC Plovdiv | 1:27:01.4 |
1. | Tomov Aleksandar - Brankov Yavor | Renault Clio Rally5 | ASK Prestige | 1:35:06.2 |
1. | Surilov Martin - Zdravkov Zdravko | Citroën C3 Rally2 | MS Rally Team | 1:22:10.2 | ||
2. | Titov Anton - Spirov Alexander | Škoda Fabia R5 | ASC Plovdiv | 1:27:01.4 | ||
3. | Mishev Nikola - Sivov Petar | Peugeot 208 Rally4 | ART Motorsport | 1:29:38.7 |
1. | Tomov Aleksandar - Brankov Yavor | Renault Clio Rally5 | ASK Prestige | 1:35:06.2 |
1. | Stratieva Ekaterina - Avramov Georgi | Opel Corsa Rally4 | Astra Racing | 1:32:55.8 |
1. | Georgiev Nikolay - Tsonev Georgi | BMW M3 E36 | ASC Flat-out | 1:36:14.7 | ||
2. | Ivanov Ivan - Ivanov Rumen | Honda Civic Type-R EP3 | Jiko Motorsport | 1:41:19.6 | ||
3. | Pantaleev Plamen - Mehandjiiski Krasimir | Volkswagen Polo MK5 | ASC MB Racing | 1:44:52.2 |
Balkan Rally Trophy #2 • Bulgaria #1 • Bulgaria Female #1 • Bulgaria (E1) #1 • Cup Todor Slavov (BG) #1
14. 5. – 16. 5. 2021, Varna • Automobile Federation of Bulgaria • entries/finish - 30/27 • asphalt 155,28 km
1. | Angelov Miroslav - Gadzhev Georgi | Škoda Fabia Rally2 evo | ASC Megaport | 1:25:17.4 | ||
2. | Surilov Martin - Zdravkov Zdravko | Mitsubishi Lancer Evo IX | Shumen Autosport | 1:26:27.4 | ||
3. | Soylu Uğur - Dinçer Aras | Škoda Fabia R5 | Evofone Rally Team | 1:28:38.4 |
1. | Angelov Miroslav - Gadzhev Georgi | Škoda Fabia Rally2 evo | ASC Megaport | 1:25:17.4 | ||
2. | Soylu Uğur - Dinçer Aras | Škoda Fabia R5 | Evofone Rally Team | 1:28:38.4 | ||
3. | Popov Daniel - Bashkehayov Angel | Peugeot 208 Rally4 | ASC Peshtera | 1:30:57.1 |
1. | Angelov Miroslav - Gadzhev Georgi | Škoda Fabia Rally2 evo | ASC Megaport | 1:25:17.4 | ||
2. | Surilov Martin - Zdravkov Zdravko | Mitsubishi Lancer Evo IX | Shumen Autosport | 1:26:27.4 | ||
3. | Popov Daniel - Bashkehayov Angel | Peugeot 208 Rally4 | ASC Peshtera | 1:30:57.1 |
1. | Stratieva Ekaterina - Avramov Georgi | Peugeot 208 R2 | Astra Racing | 1:36:32.9 |
1. | Atanasov Todor - Vladimirov Vladimir | Lada Samara 2108 | ASC Flat-out | 1:39:45.1 | ||
2. | Georgiev Nikolay - Slavov Svilen | BMW M3 E36 | ASC Flat-out | 1:46:22.5 | ||
3. | Ivanov Ivo - Tenchev Nikolai | Subaru Impreza WRX STi | Bulsim RS | 1:47:20.7 |
1. | Stanchovski Denis - Brankov Yavor | Peugeot 208 R2 | ASK Prestige | 1:35:38.6 |
Balkan Rally Trophy #1 • Bulgaria #1 • Bulgaria 2WD #1 • Bulgaria Female #1 • Bulgaria (E1) #1 • Cup Todor Slavov (BG) #1
10. 5. – 12. 5. 2019, Varna • entries/finish - 33/24 • asphalt 154,96 km
1. | Iliev Dimitar - Stoychev Petar | Škoda Fabia R5 | Boila Automotosport | 1:23:44.3 | ||
2. | Angelov Miroslav - Sivov Nedialko | Škoda Fabia R5 | ASC Megaport | 1:23:54.4 | ||
3. | Gîrtofan Dan - Mârza Tudor-Septimiu | Škoda Fabia R5 | Prorally Team Brasov | 1:26:01.9 |
1. | Iliev Dimitar - Stoychev Petar | Škoda Fabia R5 | Boila Automotosport | 1:23:44.3 | ||
2. | Angelov Miroslav - Sivov Nedialko | Škoda Fabia R5 | ASC Megaport | 1:23:54.4 | ||
3. | Gîrtofan Dan - Mârza Tudor-Septimiu | Škoda Fabia R5 | Prorally Team Brasov | 1:26:01.9 |
1. | Iliev Dimitar - Stoychev Petar | Škoda Fabia R5 | Boila Automotosport | 1:23:44.3 | ||
2. | Angelov Miroslav - Sivov Nedialko | Škoda Fabia R5 | ASC Megaport | 1:23:54.4 | ||
3. | Atanasov Yordan - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | ART Racing | 1:26:24.8 |
1. | Vladimirov Stanislav - Sabev Chavdar | Opel Astra GSi 16V | ASC Flat-out | 1:33:59.0 | ||
2. | Titov Anton - Georgiev Dinko | Citroën DS3 R3T Max | ASC Megaport | 1:34:49.6 | ||
3. | Stanchovski Denis - Karchev Mladen | Peugeot 208 R2 | ASK Prestige | 1:35:24.9 |
1. | Stanchovski Denis - Karchev Mladen | Peugeot 208 R2 | ASK Prestige | 1:35:24.9 | ||
2. | Grigorov Grigor - Milushev Martin | Hyundai i20 Coupe | Grigorov Racing Team | 1:38:42.2 | ||
3. | Kotorčević Luka - Ekmeščić Nikola | Peugeot 106 Rallye | 1:41:59.7 |
1. | Stoyanova Diana - Ivanova Ivanela | Honda Civic Type-R EP3 | Diamo | 1:37:55.8 |
1. | Zăbavă Radu Ionuț - Soós János | Peugeot 207 RC R3T | Edmar Racing Technology | 1:42:42.0 | ||
2. | Rizov Riza - Hristov Yordan | Lada VAZ 2107 | ASK Motorsport T-N Dobrich | 1:58:42.9 |
1. | Stanchovski Denis - Karchev Mladen | Peugeot 208 R2 | ASK Prestige | 1:35:24.9 | ||
2. | Grigorov Grigor - Milushev Martin | Hyundai i20 Coupe | Grigorov Racing Team | 1:38:42.2 | ||
3. | Kotorčević Luka - Ekmeščić Nikola | Peugeot 106 Rallye | 1:41:59.7 |
Balkan Rally Trophy #2 • Bulgaria #5 • Bulgaria 2WD #5 • Bulgaria Female #5 • Bulgaria (E1) #5 • Cup Todor Slavov (BG) #5
12. 10. – 14. 10. 2018, Varna • entries/finish - 26/19 • asphalt 148,30 km
1. | Angelov Miroslav - Sivov Nedialko | Škoda Fabia R5 | ASC Megaport | 1:24:51.6 | ||
2. | Atanasov Hristo - Ivanov Marin | Citroën C2 | Bultrans Rally Team | 1:30:49.9 | ||
2. | Stratiev Tihomir - Borisov Dobrin | Peugeot 208 R2 | Marina Motorsport | 1:30:49.9 |
1. | Angelov Miroslav - Sivov Nedialko | Škoda Fabia R5 | ASC Megaport | 1:24:51.6 | ||
2. | Atanasov Hristo - Ivanov Marin | Citroën C2 | Bultrans Rally Team | 1:30:49.9 | ||
3. | Stoyanova Diana - Ivanova Ivanela | Honda Civic Type-R EP3 | Diamo | 1:38:18.8 |
1. | Angelov Miroslav - Sivov Nedialko | Škoda Fabia R5 | ASC Megaport | 1:24:51.6 | ||
2. | Stratiev Tihomir - Borisov Dobrin | Peugeot 208 R2 | Marina Motorsport | 1:30:49.9 | ||
2. | Atanasov Hristo - Ivanov Marin | Citroën C2 | Bultrans Rally Team | 1:30:49.9 |
1. | Stratiev Tihomir - Borisov Dobrin | Peugeot 208 R2 | Marina Motorsport | 1:30:49.9 | ||
1. | Atanasov Hristo - Ivanov Marin | Citroën C2 | Bultrans Rally Team | 1:30:49.9 | ||
3. | Stoyanova Diana - Ivanova Ivanela | Honda Civic Type-R EP3 | Diamo | 1:38:18.8 |
1. | Stoyanova Diana - Ivanova Ivanela | Honda Civic Type-R EP3 | Diamo | 1:38:18.8 |
1. | Obretenov Yasen - Shantanov Kaloyan | BMW E30 | ASC Flat-out | 1:39:14.0 | ||
2. | Krastev Krasimir - Dobrev Stoian | Citroën Saxo | ASC Stari Stolici | 1:41:24.0 | ||
3. | Saraliev Emil - Markov Ivelin | Lada VAZ 2105 | ASC Flat-out | 1:41:41.7 |
Balkan Rally Trophy #1 • Bulgaria #1 • Türkiye #2 • Junior (TR) #2 • Historic (TR) #2 • Bulgaria 2WD #1 • Bulgaria Female #1 • Hyundai Trophy (BG) #1 • Bulgaria (E1) #1 • Cup Todor Slavov (BG) #1
19. 5. – 21. 5. 2017, Varna • entries/finish - 43/32 • asphalt 151,50 km
1. | Avci Yağiz - Gücenmez Bahadir | Peugeot 208 T16 | Neo Motorspor | 1:24:27.2 | ||
2. | Çukurova Burak - Bostanci Vedat | Škoda Fabia R5 | BC Vision Motorsport | 1:25:45.6 | ||
3. | Isaev Ignat - Iliev Milen | Citroën DS3 R3T Max | Megasport | 1:27:47.4 |
1. | Avci Yağiz - Gücenmez Bahadir | Peugeot 208 T16 | Neo Motorspor | 1:24:27.2 | ||
2. | Çukurova Burak - Bostanci Vedat | Škoda Fabia R5 | BC Vision Motorsport | 1:25:45.6 | ||
3. | Isaev Ignat - Iliev Milen | Citroën DS3 R3T Max | Megasport | 1:27:47.4 |
1. | Isaev Ignat - Iliev Milen | Citroën DS3 R3T Max | Megasport | 1:27:47.4 | ||
2. | Stratiev Tihomir - Popov Zdravko | Peugeot 208 R2 | Marina Motorsport | 1:29:34.0 | ||
3. | Angelov Miroslav - Sivov Nedialko | Peugeot 208 R2 | Megasport | 1:29:52.1 |
1. | Avci Yağiz - Gücenmez Bahadir | Peugeot 208 T16 | Neo Motorspor | 1:24:27.2 | ||
2. | Çukurova Burak - Bostanci Vedat | Škoda Fabia R5 | BC Vision Motorsport | 1:25:45.6 | ||
3. | Çakal Mustafa - Köleoğlu Mehmet | Mitsubishi Lancer Evo IX | GP Garage My Team | 1:30:27.1 |
1. | Isaev Ignat - Iliev Milen | Citroën DS3 R3T Max | Megasport | 1:27:47.4 | ||
2. | Stratiev Tihomir - Popov Zdravko | Peugeot 208 R2 | Marina Motorsport | 1:29:34.0 | ||
3. | Angelov Miroslav - Sivov Nedialko | Peugeot 208 R2 | Megasport | 1:29:52.1 |
1. | Stoyanova Diana - Ivanova Ivanela | Citroën Saxo VTS | Diamo | 1:47:34.7 | ||
2. | Garkova Victoria - Pavlova Velislava | Hyundai i20 Coupe | Hyundai Racing Trophy | 1:48:30.1 |
1. | Simeonov Simeon - Yordanov Yordan | Hyundai i20 Coupe | Hyundai Racing Trophy | 1:38:07.1 | ||
2. | Koev Martin - Bozukov Dimo | Hyundai i20 Coupe | Hyundai Racing Trophy | 1:38:41.9 | ||
3. | Stanchovski Denis - Karchev Mladen | Hyundai i20 Coupe | Hyundai Racing Trophy | 1:42:39.7 |
1. | Atanasov Todor - Vladimirov Vladimir | Lada Samara 2108 | ASC Stari Stolici | 1:39:11.1 | ||
2. | Pavlov Petar - Stoyanov Boyan | Lada VAZ 2105 | ASC Flat-out | 2:24:35.2 |
1. | Grigorov Grigor - Milenkov Daniel | Peugeot 208 R2 | Grigorov Racing Team | 1:30:47.2 | ||
2. | Simeonov Simeon - Yordanov Yordan | Hyundai i20 Coupe | Hyundai Racing Trophy | 1:38:07.1 | ||
3. | Stanchovski Denis - Karchev Mladen | Hyundai i20 Coupe | Hyundai Racing Trophy | 1:42:39.7 |
Balkan Rally Trophy #3 • Bulgaria #2 • Hyundai Trophy (BG) #2
27. 5. – 29. 5. 2016, Varna • entries/finish - 32/16 • asphalt 183,82 km
1. | Al-Ketbi Rashid - Hepperle Karina | Škoda Fabia R5 | Fujairah Rally Team | 1:31:59.5 | ||
2. | Atanasov Yordan - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | ART Racing | 1:35:26.8 | ||
3. | Stankov Dilian - Karchev Mladen | Renault Clio RS | Bulsim RS | 1:40:04.3 |
1. | Al-Ketbi Rashid - Hepperle Karina | Škoda Fabia R5 | Fujairah Rally Team | 1:31:59.5 | ||
2. | Atanasov Yordan - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | ART Racing | 1:35:26.8 | ||
3. | Stankov Dilian - Karchev Mladen | Renault Clio RS | Bulsim RS | 1:40:04.3 |
1. | Atanasov Yordan - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | ART Racing | 1:35:26.8 | ||
2. | Stankov Dilian - Karchev Mladen | Renault Clio RS | Bulsim RS | 1:40:04.3 | ||
3. | Simeonov Mihail - Georgiev Vasil | Citroën C2 | ASK Motorsport T-N Dobrich | 1:44:58.8 |
1. | Grigorov Grigor - Milenkov Daniel | Hyundai i20 Coupe | Hyundai Racing Trophy | 1:45:59.4 | ||
2. | Gerov Hristo - Yordanov Yordan | Hyundai i20 Coupe | Hyundai Racing Trophy | 1:48:58.3 | ||
3. | Simeonov Simeon - Spasov Dimitar | Hyundai i20 Coupe | Hyundai Racing Trophy | 1:51:45.4 |
ERT #6 (coef 4) • Bulgaria #3 • Hyundai Trophy (BG) #2
17. 7. – 19. 7. 2015, Samokov • entries/finish - 19/11 • asphalt 195,87 km
1. | Bostanci Murat - Vatansever Onur | Ford Fiesta R5 | Castrol Ford Team Türkiye | 1:56:33.7 | ||
2. | Al-Ketbi Rashid - Hepperle Karina | Ford Fiesta R5 | X Dubai World Rally Team | 1:57:13.3 | ||
3. | Grigorov Boris - Bashkehayov Angel | Citroën C2 S1600 | ASC Hobby Car | 2:01:05.6 |
1. | Bostanci Murat - Vatansever Onur | Ford Fiesta R5 | Castrol Ford Team Türkiye | 1:56:33.7 | ||
2. | Al-Ketbi Rashid - Hepperle Karina | Ford Fiesta R5 | X Dubai World Rally Team | 1:57:13.3 | ||
3. | Grigorov Boris - Bashkehayov Angel | Citroën C2 S1600 | ASC Hobby Car | 2:01:05.6 |
1. | Grigorov Boris - Bashkehayov Angel | Citroën C2 S1600 | ASC Hobby Car | 2:01:05.6 | ||
2. | Vasilev Georgi - Dobrev Stefan | Mitsubishi Lancer Evo IX | ASK Dianel Racing | 2:01:19.5 | ||
3. | Atanasov Hristo - Ivanov Marin | Renault Clio III RS | 2:11:22.6 |
ERT #6 (coef 4) • Bulgaria #3
18. 7. – 20. 7. 2014, Samokov • entries/finish - 25/14 • asphalt 193,62 km
1. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Ford Fiesta R5 | Globul Rally Team | 1:52:47.0 | ||
2. | Saliuk jr. Oleksandr - Chervonenko Yevgen | Ford Fiesta R5 | 1:53:11.7 | |||
3. | Avci Yağiz - Gücenmez Bahadir | Mini Cooper S2000 1.6T | Toksport | 1:55:20.7 |
1. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Ford Fiesta R5 | Globul Rally Team | 1:52:47.0 | ||
2. | Saliuk jr. Oleksandr - Chervonenko Yevgen | Ford Fiesta R5 | 1:53:11.7 | |||
3. | Avci Yağiz - Gücenmez Bahadir | Mini Cooper S2000 1.6T | Toksport | 1:55:20.7 |
1. | Staykov Plamen - Kadir Rafi | Mitsubishi Lancer Evo IX | Evrokom Rally Team | 1:10:42.8 | ||
2. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Ford Fiesta R5 | Globul Rally Team | 1:11:30.4 | ||
3. | Vasilev Georgi - Dobrev Stefan | Mitsubishi Lancer Evo IX | ASK Dianel Racing | 1:16:29.3 |
For the final classification of Bulgarian rally championship counts only Leg 1. Crews with No. 51, 52 and 53 did not start in Leg 2.
European Rally Cup #5 (coef 20) • Bulgaria #2
5. 7. – 7. 7. 2013, Samokov • entries/finish - 20/14 • asphalt 197,55 km
1. | Saliuk jr. Oleksandr - Chervonenko Yevgen | Škoda Fabia S2000 | Astana European Rally Team | 1:56:06.1 | ||
2. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Škoda Fabia S2000 | Vivacom Rally Team | 1:56:26.1 | ||
3. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Peugeot 207 S2000 | 1:57:15.7 |
1. | Saliuk jr. Oleksandr - Chervonenko Yevgen | Škoda Fabia S2000 | Astana European Rally Team | 1:56:06.1 | ||
2. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Škoda Fabia S2000 | Vivacom Rally Team | 1:56:26.1 | ||
3. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Peugeot 207 S2000 | 1:57:15.7 |
1. | Saliuk jr. Oleksandr - Chervonenko Yevgen | Škoda Fabia S2000 | Astana European Rally Team | 1:56:06.1 | ||
2. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Škoda Fabia S2000 | Vivacom Rally Team | 1:56:26.1 | ||
3. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Peugeot 207 S2000 | 1:57:15.7 |
1. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Škoda Fabia S2000 | Vivacom Rally Team | 2:20:26.5 | ||
2. | Gyoshev Petar - Spasov Dimitar | Peugeot 207 S2000 | ASK Prestige | 2:20:49.3 | ||
3. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Peugeot 207 S2000 | Globul Rally Team | 2:21:28.1 |
1. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Škoda Fabia S2000 | Vivacom Rally Team | 2:20:26.5 | ||
2. | Gyoshev Petar - Spasov Dimitar | Peugeot 207 S2000 | ASK Prestige | 2:20:49.3 | ||
3. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Peugeot 207 S2000 | Globul Rally Team | 2:21:28.1 |
1. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Škoda Fabia S2000 | Vivacom Rally Team | 2:20:26.5 | ||
2. | Gyoshev Petar - Spasov Dimitar | Peugeot 207 S2000 | ASK Prestige | 2:20:49.3 | ||
3. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Peugeot 207 S2000 | Globul Rally Team | 2:21:28.1 |
1. | Rossetti Luca - Chiarcossi Matteo | Fiat Abarth Grande Punto S2000 | National Proklama | 2:28:35.9 | ||
2. | Gyoshev Petar - Spasov Dimitar | Peugeot 207 S2000 | ASK Prestige | 2:28:43.2 | ||
3. | Betti Luca - Barone Maurizio | Peugeot 207 S2000 | 2:29:18.0 |
1. | Rossetti Luca - Chiarcossi Matteo | Fiat Abarth Grande Punto S2000 | National Proklama | 2:28:35.9 | ||
2. | Gyoshev Petar - Spasov Dimitar | Peugeot 207 S2000 | ASK Prestige | 2:28:43.2 | ||
3. | Betti Luca - Barone Maurizio | Peugeot 207 S2000 | 2:29:18.0 |
1. | Gyoshev Petar - Spasov Dimitar | Peugeot 207 S2000 | ASK Prestige | 2:28:43.2 | ||
2. | Popov Jasen - Popov Dilian | Mitsubishi Lancer Evo IX R4 | M-Tel Rally Team | 2:30:18.3 | ||
3. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Škoda Fabia S2000 | Vivacom Rally Team | 2:30:25.5 |
WRC #7 • JWRC #3
7. 7. – 11. 7. 2010, Borovets • entries/finish - 43/27 • asphalt 353,58 km - (cancelled 24,80 km)
1. | Loeb Sébastien - Elena Daniel | Citroën C4 WRC | Citroën Total WRT | 3:02:39.2 | ||
2. | Sordo Dani - Martí Marc | Citroën C4 WRC | Citroën Total WRT | 3:03:08.7 | ||
3. | Solberg Petter - Patterson Chris | Citroën C4 WRC | Petter Solberg WRT | 3:03:15.5 |
1. | Loeb Sébastien - Elena Daniel | Citroën C4 WRC | Citroën Total WRT | 3:02:39.2 | ||
2. | Sordo Dani - Martí Marc | Citroën C4 WRC | Citroën Total WRT | 3:03:08.7 | ||
3. | Solberg Petter - Patterson Chris | Citroën C4 WRC | Petter Solberg WRT | 3:03:15.5 |
1. | Neuville Thierry - Klinger Nicolas | Citroën C2 S1600 | 3:18:21.8 | |||
2. | Weijs Hans jnr. - Degandt Bjorn | Citroën C2 S1600 | KNAF Talent First | 3:19:14.3 | ||
3. | Slavov Todor - Filipov Dobromir | Renault Clio R3 | 3:24:38.4 |
ERC #5 • Bulgaria #4
17. 7. – 19. 7. 2009, Borovets • entries/finish - 37/25 • asphalt 266,42 km - (cancelled 108,66 km)
1. | Basso Giandomenico - Dotta Mitia | Fiat Abarth Grande Punto S2000 | 1:32:16.7 | |||
2. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Peugeot 207 S2000 | Prista Oil Rally Team | 1:33:45.1 | ||
3. | Fontana Corrado - Cassina Carlo | Peugeot 207 S2000 | 1:34:17.1 |
1. | Basso Giandomenico - Dotta Mitia | Fiat Abarth Grande Punto S2000 | 1:32:16.7 | |||
2. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Peugeot 207 S2000 | Prista Oil Rally Team | 1:33:45.1 | ||
3. | Fontana Corrado - Cassina Carlo | Peugeot 207 S2000 | 1:34:17.1 |
1. | Donchev Krum - Yordanov Petar | Peugeot 207 S2000 | Prista Oil Rally Team | 1:33:45.1 | ||
2. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | BTC ADSL Rally Team | 1:34:48.8 | ||
3. | Popov Jasen - Popov Nikola | Mitsubishi Lancer Evo IX | M-Tel Rally Team | 1:35:13.2 |
Stage stopped after accident of crew #10 Lavio Brian - Guglielmini Flavio on SS7, where codriver died and driver was seriously injured.
1. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Peugeot 207 S2000 | Prista Oil Rally Team | 2:42:01.8 | ||
2. | Isik Volkan - Özsenler Kaan | Fiat Abarth Grande Punto S2000 | Fiat Motorsport Turkey | 2:42:08.0 | ||
3. | Sołowow Michał - Baran Maciej | Peugeot 207 S2000 | Cersanit Rally Team | 2:43:35.4 |
1. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Peugeot 207 S2000 | Prista Oil Rally Team | 2:42:01.8 | ||
2. | Isik Volkan - Özsenler Kaan | Fiat Abarth Grande Punto S2000 | Fiat Motorsport Turkey | 2:42:08.0 | ||
3. | Sołowow Michał - Baran Maciej | Peugeot 207 S2000 | Cersanit Rally Team | 2:43:35.4 |
1. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Peugeot 207 S2000 | Prista Oil Rally Team | 2:42:01.8 | ||
2. | Isaev Ignat - Iliev Milen | Mitsubishi Lancer Evo IX | Uve & Co Rally Team | 2:47:00.0 | ||
3. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | IRT | 2:47:22.6 |
1. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | Boyla Automotorsport | 2:42:50.2 | ||
2. | Jean-Joseph Simon - Boyère Jack | Citroën C2 S1600 | 2:43:08.1 | |||
3. | Popov Jasen - Popov Dilian | Mitsubishi Lancer Evo IX | OMV Rally Team Bulgaria | 2:43:34.6 |
1. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | Boyla Automotorsport | 2:42:50.2 | ||
2. | Jean-Joseph Simon - Boyère Jack | Citroën C2 S1600 | 2:43:08.1 | |||
3. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Mitsubishi Lancer Evo IX | Prista Oil Rally Team | 2:43:41.4 |
1. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | Boyla Automotorsport | 2:42:50.2 | ||
2. | Popov Jasen - Popov Dilian | Mitsubishi Lancer Evo IX | OMV Rally Team Bulgaria | 2:43:34.6 | ||
3. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Mitsubishi Lancer Evo IX | Prista Oil Rally Team | 2:43:41.4 |
1. | Basso Giandomenico - Dotta Mitia | Fiat Abarth Grande Punto S2000 | 2:31:58.9 | |||
2. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | Boyla Automotorsport | 2:33:27.4 | ||
3. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Subaru Impreza STi N12 | Interspeed Nova Generazia | 2:33:52.5 |
1. | Basso Giandomenico - Dotta Mitia | Fiat Abarth Grande Punto S2000 | 2:31:58.9 | |||
2. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | Boyla Automotorsport | 2:33:27.4 | ||
3. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Subaru Impreza STi N12 | Interspeed Nova Generazia | 2:33:52.5 |
1. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo IX | Boyla Automotorsport | 2:33:27.4 | ||
2. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Subaru Impreza STi N12 | Interspeed Nova Generazia | 2:33:52.5 | ||
3. | Tanev Georgi - Sivov Petar | Subaru Impreza STi N12 | 2:36:32.4 |
1. | Basso Giandomenico - Dotta Mitia | Fiat Punto S1600 | Procar Rally Team | 2:49:12.6 | ||
2. | Jean-Joseph Simon - Boyère Jack | Renault Clio S1600 | 2:49:32.5 | |||
3. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo VII | Boyla Automotorsport | 2:53:38.9 |
1. | Basso Giandomenico - Dotta Mitia | Fiat Punto S1600 | Procar Rally Team | 2:49:12.6 | ||
2. | Jean-Joseph Simon - Boyère Jack | Renault Clio S1600 | 2:49:32.5 | |||
3. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo VII | Boyla Automotorsport | 2:53:38.9 |
1. | Iliev Dimitar - Yanakiev Yanaki | Mitsubishi Lancer Evo VII | Boyla Automotorsport | 2:53:38.9 | ||
2. | Geradzhiev Georgi jun. - Popov Nikola | Mitsubishi Lancer Evo VII | Rally Team Tigar | 2:53:46.8 | ||
3. | Yanakiev Georgi - Kostadinov Marin | Citroën Saxo S1600 | Black Cat Rally Team | 2:59:40.3 |
1. | Pedersoli Luca - Vernuccio Daniele | Peugeot 306 Maxi | Peugeot Italy | 2:44:34.8 | ||
2. | Jean-Joseph Simon - Boyère Jack | Renault Clio S1600 | Renault | 2:45:23.3 | ||
3. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Peugeot 306 Maxi | Interspeed Nova Generazia | 2:46:36.3 |
1. | Pedersoli Luca - Vernuccio Daniele | Peugeot 306 Maxi | Peugeot Italy | 2:44:24.8 | ||
2. | Jean-Joseph Simon - Boyère Jack | Renault Clio S1600 | Renault | 2:45:23.3 | ||
3. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Peugeot 306 Maxi | Interspeed Nova Generazia | 2:46:36.3 |
1. | Donchev Krum - Valchev Stoiko | Peugeot 306 Maxi | Interspeed Nova Generazia | 2:46:36.3 | ||
2. | Popov Jasen - Popov Dilian | Citroën Saxo S1600 | OMV Rally Team Bulgaria | 2:52:15.4 | ||
3. | Geradzhiev Georgi jun. - Popov Nikola | Mitsubishi Lancer Evo VII | ASC Bulgartabac | 2:55:08.0 |
ERC #18 (coef 20) • Bulgaria #2
13. 6. – 15. 6. 2003, Borovets • entries/finish - 53/26 • asphalt 289,51 km
1. | Thiry Bruno - Fortin Jean-Marc | Peugeot 206 WRC | Peugeot Bastos Racing | 2:46:21.5 | ||
2. | Popov Jasen - Popov Dilian | Škoda Octavia WRC | OMV Emotion Racing Team | 2:52:23.8 | ||
3. | Donchev Krum - Manolov Rumen | Peugeot 306 Maxi | 2:57:15.5 |
1. | Thiry Bruno - Fortin Jean-Marc | Peugeot 206 WRC | Peugeot Bastos Racing | 2:46:21.5 | ||
2. | Popov Jasen - Popov Dilian | Škoda Octavia WRC | OMV Emotion Racing Team | 2:52:23.8 | ||
3. | Donchev Krum - Manolov Rumen | Peugeot 306 Maxi | 2:57:15.5 |
1. | Popov Jasen - Popov Dilian | Škoda Octavia WRC | OMV Emotion Racing Team | 2:52:23.8 | ||
2. | Donchev Krum - Manolov Rumen | Peugeot 306 Maxi | 2:57:15.5 | |||
3. | Tzarski Ilia - Tevekelov Lazar | Ford Escort WRC | 2:58:02.7 |
ERC #12 (coef 20) • Bulgaria #1
24. 5. – 26. 5. 2002, Borovetz • entries/finish - 45/26 • asphalt 303,43 km
1. | Kuzaj Leszek - Mombaerts Erwin | Toyota Corolla WRC | 2:56:57.0 | |||
2. | Kulig Janusz - Baran Jarosław | Ford Focus WRC '99 | Jolly Club | 2:57:54.1 | ||
3. | Lesnikov Alexander - Rusov Andrey | Subaru Impreza S7 WRC '01 | Itera | 3:02:29.4 |
1. | Kuzaj Leszek - Mombaerts Erwin | Toyota Corolla WRC | 2:56:57.0 | |||
2. | Kulig Janusz - Baran Jarosław | Ford Focus WRC '99 | Jolly Club | 2:57:54.1 | ||
3. | Lesnikov Alexander - Rusov Andrey | Subaru Impreza S7 WRC '01 | Itera | 3:02:29.4 |
1. | Zlatkov Nikolay - Nikolcheva Violeta | Subaru Impreza S5 WRC '99 | 3:07:56.2 | |||
2. | Zlatkov Tihomir - Tomova Konstantza | Ford Escort RS Cosworth | 3:10:45.5 | |||
3. | Marinov Ivan - Cholakov Stefan | Mitsubishi Lancer Evo VI | 3:10:58.5 |
ERC #14 (coef 20) • Bulgaria #1
18. 5. – 21. 5. 2001, Albena, Shumen • entries/finish - 41/22 • asphalt 270,33 km
1. | Kremer Armin - Berssen Fred | Toyota Corolla WRC | 2:31:21.5 | |||
2. | Potapov Aleksandr - Nakutis Ilona | Subaru Impreza S5 WRC '99 | Itera | 2:32:13.6 | ||
3. | Bertone Enrico - Cavenaghi Elisabetta | Peugeot 306 Maxi | Procom Motorsports | 2:33:38.1 |
1. | Kremer Armin - Berssen Fred | Toyota Corolla WRC | 2:31:21.5 | |||
2. | Potapov Aleksandr - Nakutis Ilona | Subaru Impreza S5 WRC '99 | Itera | 2:32:13.6 | ||
3. | Bertone Enrico - Cavenaghi Elisabetta | Peugeot 306 Maxi | Procom Motorsports | 2:33:38.1 |
1. | Iliev Dimitar - Sivov Petar | Seat Cordoba WRC Evo2 | BAMS Motorsport | 2:36:29.3 | ||
2. | Popov Jasen - Popov Dilian | Hyundai Accent WRC | Bulrace Rally Team | 2:41:20.7 | ||
3. | Zlatkov Tihomir - Tomova Konstantza | Ford Escort RS Cosworth | ASK Avtotransport | 2:42:42.2 |
ERC #15 (coef 20) • Bulgaria #1
19. 5. – 21. 5. 2000, Albena, Shumen • entries/finish - 52/32 • asphalt 270,94 km
1. | Thiry Bruno - Prévot Stéphane | Citroën Xsara Kit Car | Automobiles Citroën | 2:29:58.4 | ||
2. | Lundgaard Henrik - Anker Jens-Christian | Toyota Corolla WRC | Toyota Castrol Team Denmark | 2:30:03.5 | ||
3. | Popov Jasen - Popov Dilian | Toyota Celica GT-Four | Bulrace Rally Team | 2:34:43.2 |
1. | Thiry Bruno - Prévot Stéphane | Citroën Xsara Kit Car | Automobiles Citroën | 2:29:58.4 | ||
2. | Lundgaard Henrik - Anker Jens-Christian | Toyota Corolla WRC | Toyota Castrol Team Denmark | 2:30:03.5 | ||
3. | Popov Jasen - Popov Dilian | Toyota Celica GT-Four | Bulrace Rally Team | 2:34:43.2 |
3. | Popov Jasen - Popov Dilian | Toyota Celica GT-Four | Bulrace Rally Team | 2:34:43.2 |
ERC #17 (coef 20) • Balkan Cup #1 • Bulgaria #1
21. 5. – 23. 5. 1999, Albena, Shumen • entries/finish - 56/25 • asphalt 271,36 km
1. | Bertone Enrico - Arena Nicola | Renault Mégane Maxi | Czech-Pro Motorsports | 2:34:23.5 | ||
2. | Sibera Pavel - Gross Petr | Škoda Octavia Kit Car | Škoda Motorsport | 2:39:00.8 | ||
3. | Bostanci Serdar - Gürkan Cihat | Ford Escort WRC | Ford Motorsport Turkey | 2:40:18.5 |
1. | Bertone Enrico - Arena Nicola | Renault Mégane Maxi | Czech-Pro Motorsports | 2:34:23.5 | ||
2. | Sibera Pavel - Gross Petr | Škoda Octavia Kit Car | Škoda Motorsport | 2:39:00.8 | ||
3. | Bostanci Serdar - Gürkan Cihat | Ford Escort WRC | Ford Motorsport Turkey | 2:40:18.5 |
1. | Bostanci Serdar - Gürkan Cihat | Ford Escort WRC | Ford Motorsport Turkey | 2:40:18.0 |
1. | Kozlekov Radoslav - Kostadinov Marin | Lancia Delta Integrale | 2:42:39.1 | |||
2. | Tzarski Ilia - Tzarski Petyo | Ford Escort WRC | Prista Oil Rally Team | 2:42:42.3 | ||
3. | Marinov Ivan - Cholakov Stefan | Ford Sierra RS Cosworth 4x4 | ASK Unigroup | 2:51:01.8 |
ERC #16 (coef 20) • Balkan Cup #1 • Bulgaria #1
15. 5. – 17. 5. 1998, Albena, Shumen • entries/finish - 54/27 • asphalt 321,90 km
1. | Fiorio Alessandro - Mazzon Nadia | Ford Escort RS Cosworth | Jolly Club | 3:14:07.0 | ||
2. | Caldani Nicola - Giusti Alessandro | Ford Escort RS Cosworth | Jolly Club | 3:16:25.4 | ||
3. | Baldykov Sergey - Zinovyev Anton | Subaru Impreza S5 WRC '98 | Aleksandrov Rally Team | 3:17:04.7 |
1. | Fiorio Alessandro - Mazzon Nadia | Ford Escort RS Cosworth | Jolly Club | 3:14:07.0 | ||
2. | Caldani Nicola - Giusti Alessandro | Ford Escort RS Cosworth | Jolly Club | 3:16:25.4 | ||
3. | Baldykov Sergey - Zinovyev Anton | Subaru Impreza S5 WRC '98 | Aleksandrov Rally Team | 3:17:04.7 |
1. | Popov Jasen - Popov Dilian | Ford Escort WRC | ASC Kremikovci | 3:20:11.2 | ||
2. | Kolev Stoyan - Manolov Rumen | Ford Escort RS Cosworth | 3:22:22.8 | |||
3. | Iliev Dimitar - Kolev Grigoriy | Peugeot 306 S16 | 3:26:23.3 |
ERC #17 (coef 20) • Bulgaria #1 • Yugoslavia #3
17. 5. – 18. 5. 1997, Albena • entries/finish - 69/35 • asphalt 321,90 km
1. | Hołowczyc Krzysztof - Wisławski Maciej | Subaru Impreza 555 | Stomil Olsztyn Mobil1 Rally Team | 3:00:45 | ||
2. | Zenere Gianmarino - Farnocchia Sauro | Subaru Impreza 555 | Procar Rally Team | 3:04:15 | ||
3. | Isik Volkan - Bodur Erkan | Ford Escort WRC | Marlboro Ford Mobil Racing Team | 3:06:48 |
1. | Hołowczyc Krzysztof - Wisławski Maciej | Subaru Impreza 555 | Stomil Olsztyn Mobil1 Rally Team | 3:00:45 | ||
2. | Zenere Gianmarino - Farnocchia Sauro | Subaru Impreza 555 | Procar Rally Team | 3:04:15 | ||
3. | Isik Volkan - Bodur Erkan | Ford Escort WRC | Marlboro Ford Mobil Racing Team | 3:06:48 |
1. | Georgiev Stefan - Mangarov Svetoslav | Ford Escort RS Cosworth | 3:15:13 | |||
2. | Zlatkov Tihomir - Tomova Konstantza | Ford Escort RS Cosworth | ASK Avtotransport | 3:19:47 | ||
3. | Gerov Ilia - Sivov Petar | Ford Escort RS Cosworth | 3:29:54 |
1. | Petrović Pavle - Lazarević Nebojša | Ford Escort RS Cosworth | AMSK Interspeed Racing Team | 3:25:02 | ||
2. | Brkič Čedomir - Tomić Jugoslav | Mitsubishi Lancer Evo III | AMSK Interspeed Racing Team | 3:28:37 | ||
3. | Mićić Milorad - Tešić Ljubiša | Suzuki Swift GTi | AMSK Interspeed Racing Team | 3:47:36 |
ERC #12 (coef 20) • Bulgaria #2
11. 5. – 12. 5. 1996, Albena • entries/finish - 50/16 • asphalt 371,20 km
1. | Bertone Enrico - Chiapponi Massimo | Ford Escort RS Cosworth | Czech National Team | 3:33:36 | ||
2. | Loubet Yves - Koči Michal | Ford Escort RS Cosworth | Styllex Tuning Motorsport | 3:34:36 | ||
3. | Göttlicher Kurt - Pointinger Josef | Ford Escort RS Cosworth | 3:39:20 |
1. | Bertone Enrico - Chiapponi Massimo | Ford Escort RS Cosworth | Czech National Team | 3:33:36 | ||
2. | Loubet Yves - Koči Michal | Ford Escort RS Cosworth | Styllex Tuning Motorsport | 3:34:36 | ||
3. | Göttlicher Kurt - Pointinger Josef | Ford Escort RS Cosworth | 3:39:20 |
1. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Ford Escort RS Cosworth | Top Team | 3:42:48 | ||
2. | Georgiev Dimitar - Petrov Petar | Lada VAZ 21074 | 4:16:30 | |||
3. | Donchev Georgi - Monchev Nikolay | Ford Escort RS Cosworth | 4:21:52 |
ERC #12 (coef 20) • Bulgaria #1
12. 5. – 14. 5. 1995, Albena • entries/finish - 73/39 • asphalt 371.20 km
1. | Bertone Enrico - Chiapponi Massimo | Toyota Celica Turbo 4WD (ST185) | 3:33:12 | |||
2. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Ford Escort RS Cosworth | 3:36:59 | |||
3. | Bedini Piergiorgio - Bonvicini Luca | Ford Escort RS Cosworth | Jolly Club | 3:42:25 |
1. | Bertone Enrico - Chiapponi Massimo | Toyota Celica Turbo 4WD (ST185) | 3:33:12 | |||
2. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Ford Escort RS Cosworth | 3:36:59 | |||
3. | Bedini Piergiorgio - Bonvicini Luca | Ford Escort RS Cosworth | Jolly Club | 3:42:25 |
1. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Ford Escort RS Cosworth | 3:36:59 | |||
2. | Dimitrov Borislav - Valchev Stoiko | Ford Escort RS Cosworth | 3:58:17 | |||
3. | Marinov Ivan - Cholakov Stefan | Ford Sierra RS Cosworth 4x4 | 3:58:36 |
ERC #18 (coef 20) • Bulgaria #1 (coef 4)
14. 5. – 15. 5. 1994, Albena • entries/finish - 67/30 • asphalt 330,20 km
1. | Snijers Patrick - Colebunders Dany | Ford Escort RS Cosworth | Bastos Ford Credit | 3:02:26 | ||
2. | Pasquali Vanio - Tedeschini Luciano | Ford Escort RS Cosworth | Pro Motor Sport | 3:04:02 | ||
3. | Pianezzola Sergio - Baggio Lucio | Lancia Delta HF Integrale | H.F. Grifone SRL | 3:09:43 |
1. | Snijers Patrick - Colebunders Dany | Ford Escort RS Cosworth | Bastos Ford Credit | 3:02:26 | ||
2. | Pasquali Vanio - Tedeschini Luciano | Ford Escort RS Cosworth | Pro Motor Sport | 3:04:02 | ||
3. | Pianezzola Sergio - Baggio Lucio | Lancia Delta HF Integrale | H.F. Grifone SRL | 3:09:43 |
1. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Ford Escort RS Cosworth | ASK Toni Racing | 3:15:09 | ||
2. | Kolev Stoyan - Manolov Rumen | Ford Escort RS Cosworth | 3:18:24 | |||
3. | Zlatkov Tihomir - Tomova Konstantza | Ford Escort RS Cosworth | 3:27:04 |
ERC #12 (coef 20) • Bulgaria
8. 5. – 9. 5. 1993, Albena • entries/finish - 50/21 • asphalt 330,20 km - (cancelled 6,00 km)
1. | Baroni Pierre-César - Sauvage Hervé | Lancia Delta HF Integrale | Astra Racing | 3:20:17 | ||
2. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Volkswagen Golf II GTi 16V | 3:32:49 | |||
3. | Gaßner Hermann sen. - Brock Harald | Mitsubishi Galant VR-4 | 3:35:21 |
1. | Baroni Pierre-César - Sauvage Hervé | Lancia Delta HF Integrale | Astra Racing | 3:20:17 | ||
2. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Volkswagen Golf II GTi 16V | 3:32:49 | |||
3. | Gaßner Hermann sen. - Brock Harald | Mitsubishi Galant VR-4 | 3:35:21 |
1. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Volkswagen Golf II GTi 16V | 3:32:49 | |||
2. | Jekov Pavel - Cholakov Stefan | Mazda 323 4WD | 3:36:43 | |||
3. | Radkov Svetlozar - Bonev Valentin | Lada Samara 21083 | 3:56:03 |
ERC #14 (coef 20) • Bulgaria #2
9. 5. – 10. 5. 1992, Albena • entries/finish - 72/32 • asphalt 330,20 km
1. | Weber Erwin - Hiemer Manfred | Mitsubishi Galant VR-4 | Mitsubishi Motors Deutschland | 3:06:21 | ||
2. | Dirtl Christoph - Pattermann Jörg | Lancia Delta HF Integrale | 3:12:26 | |||
3. | Bublewicz Marian - Gac Grzegorz | Ford Sierra RS Cosworth | Marlboro Rally Team Poland | 3:16:28 |
1. | Weber Erwin - Hiemer Manfred | Mitsubishi Galant VR-4 | Mitsubishi Motors Deutschland | 3:06:21 | ||
2. | Dirtl Christoph - Pattermann Jörg | Lancia Delta HF Integrale | 3:12:26 | |||
3. | Bublewicz Marian - Gac Grzegorz | Ford Sierra RS Cosworth | Marlboro Rally Team Poland | 3:16:28 |
1. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Volkswagen Golf II GTi 16V | 3:32:47 | |||
2. | Dochkov Svetoslav - Naidenov Kalin | Nissan Sunny GTI-R | 3:38:41 | |||
3. | Todorov Georgi - Danov Nikita | Ford Sierra RS Cosworth | 3:42:30 |
Crews with numbers 35, 47, 57, 63 and 87 finished last stage, but retired before last TC.
ERC #16 (coef 20) • Bulgaria
11. 5. – 12. 5. 1991, Albena • entries/finish - 58/29 • asphalt 330,20 km
1. | Liatti Piero - Tedeschini Luciano | Lancia Delta Integrale 16V | A.R.T. Engineering | 3:08:08 | ||
2. | Tabaton Fabrizio - Imerito Maurizio | Lancia Delta Integrale 16V | H.F. Grifone SRL | 3:08:36 | ||
3. | Bertone Enrico - Imerito Gianfranco | Lancia Delta Integrale 16V | H.F. Grifone SRL | 3:17:03 |
1. | Liatti Piero - Tedeschini Luciano | Lancia Delta Integrale 16V | A.R.T. Engineering | 3:08:08 | ||
2. | Tabaton Fabrizio - Imerito Maurizio | Lancia Delta Integrale 16V | H.F. Grifone SRL | 3:08:36 | ||
3. | Bertone Enrico - Imerito Gianfranco | Lancia Delta Integrale 16V | H.F. Grifone SRL | 3:17:03 |
1. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Volkswagen Golf II GTi 16V | Agrobiochim | 3:26:43 | ||
2. | Kolev Stoyan - Manolov Rumen | Ford Sierra RS Cosworth 4x4 | Favorit | 3:30:05 | ||
3. | Jekov Pavel - Popov Hristo | Audi Coupé Quattro | Decotex Sliven | 3:30:09 |
ERC #17 (coef 20)
12. 5. – 13. 5. 1990, Albena • entries/finish - 53/29 • asphalt - gravel 334,00 km
1. | Tabaton Fabrizio - Imerito Maurizio | Lancia Delta Integrale 16V | H.F. Grifone SRL | 3:05:41 | ||
2. | Droogmans Robert - Joosten Ronny | Lancia Delta Integrale 16V | Jolly Club | 3:05:43 | ||
3. | Snijers Patrick - Colebunders Dany | Toyota Celica GT-4 (ST165) | Bastos Toyota Team | 3:05:44 |
1. | Tabaton Fabrizio - Imerito Maurizio | Lancia Delta Integrale 16V | H.F. Grifone SRL | 3:05:41 | ||
2. | Droogmans Robert - Joosten Ronny | Lancia Delta Integrale 16V | Jolly Club | 3:05:43 | ||
3. | Snijers Patrick - Colebunders Dany | Toyota Celica GT-4 (ST165) | Bastos Toyota Team | 3:05:44 |
1. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Volkswagen Golf II GTi 16V | Agrobiochim | 3:26:18 | ||
2. | Panchugov Hristo - Hadzhiev Sotir | Lada VAZ 21074 | Chidravlika | 3:42:02 | ||
3. | Ivanov Grisha - Tzekov Stefan | Volkswagen Golf GTi 16V | Elprom | 3:46:23 |
ERC #16 (coef 20) • CoPaF #2
13. 5. – 14. 5. 1989, Albena • entries/finish - 80/41 • asphalt - gravel 339,30 km
1. | Droogmans Robert - Joosten Ronny | Ford Sierra RS Cosworth | Fina Ford Rally Team | 3:35:27 | ||
2. | Loubet Yves - Andrié Jean-Marc | Lancia Delta Integrale | H.F. Grifone SRL | 3:39:27 | ||
3. | Liatti Piero - Imerito Maurizio | Lancia Delta Integrale | H.F. Grifone SRL | 3:40:44 |
1. | Droogmans Robert - Joosten Ronny | Ford Sierra RS Cosworth | Fina Ford Rally Team | 3:35:27 | ||
2. | Loubet Yves - Andrié Jean-Marc | Lancia Delta Integrale | H.F. Grifone SRL | 3:39:27 | ||
3. | Liatti Piero - Imerito Maurizio | Lancia Delta Integrale | H.F. Grifone SRL | 3:40:44 |
1. | Tumalevičius Eugenijus - Videika Pranas | Lada Samara 21083 | 4:01:09 | |||
2. | Shkolnyy Viktor - Nakonechnyy Vladimir | Lada Samara 21083 | 4:03:02 | |||
3. | Kozuharov Slaveyko - Monchev Nikolay | Lada VAZ 2105 | 4:08:26 |
CoPaF teams result :1. USSR 12:14:51, 2.Bulgaria 12:37:54, 3.Poland 13:17:50, 4.East Germany 13:24:19, 5.Romania 13:49:16. Czechoslovakia and Hungary did not start.
ERC #13 (coef 20) • CoPaF #2
14. 5. – 15. 5. 1988, Albena • entries/finish - 94/49 • asphalt - gravel 338,50 km
1. | Arletti Fabio - Julli Leonardo | Lancia Delta HF 4WD | Astra Racing | 3:43:29 | ||
2. | Rayneri Michele - Cigala Aldo | Audi Coupé Quattro | 3:44:08 | |||
3. | Kolev Stoyan - Ignatov Boyko | Audi Coupé Quattro | 3:50:04 |
1. | Arletti Fabio - Julli Leonardo | Lancia Delta HF 4WD | Astra Racing | 3:43:29 | ||
2. | Rayneri Michele - Cigala Aldo | Audi Coupé Quattro | 3:44:08 | |||
3. | Kolev Stoyan - Ignatov Boyko | Audi Coupé Quattro | 3:50:04 |
1. | Tammeka Joel - Kulgevee Ants | Lada VAZ 2105 VFTS | 3:58:14 | |||
2. | Sibera Pavel - Gross Petr | Škoda 130 LR | 3:59:30 | |||
3. | Hristov Slavcho - Radev Stoyan | Lada VAZ 2105 VFTS | 4:04:34 |
CoPaF teams result : 1.USSR, 2.Bulgaria, 3.Czechoslovakia, 4.Poland, 5.Romania, 6.East Germany. Hungary did not start.
ERC #14 (coef 4) • CoPaF #3 • European Trophy Group B
9. 5. – 11. 5. 1987, Albena • entries/finish - 88/30 • asphalt - gravel 190,00 km
1. | Snijers Patrick - Colebunders Dany | Lancia Delta HF 4WD | Bastos Texaco Racing Team | 3:51:51 | ||
2. | Kolev Stoyan - Ignatov Boyko | Audi 80 Quattro | Camel Club | 3:54:45 | ||
3. | Koper Andrzej - Gęborys Krzysztof | Renault 11 Turbo | 4:00:02 |
1. | Snijers Patrick - Colebunders Dany | Lancia Delta HF 4WD | Bastos Texaco Racing Team | 3:51:51 | ||
2. | Kolev Stoyan - Ignatov Boyko | Audi 80 Quattro | Camel Club | 3:54:45 | ||
3. | Koper Andrzej - Gęborys Krzysztof | Renault 11 Turbo | 4:00:02 |
1. | Petrov Georgi - Yordanov Atanas | Lada VAZ 2105 VFTS | 3:30:48 | |||
2. | Blahna Václav - Schovánek Pavel | Lada VAZ 2105 VFTS | 3:30:53 | |||
3. | Vukovych Sergiy - Zvingevics Andris | Lada VAZ 2105 VFTS | 3:32:56 |
1. | Dunev Boncho - Valchev Ilia | Renault 5 Turbo | 3:22:47 | |||
2. | Petrov Georgi - Yordanov Atanas | Lada VAZ 2105 VFTS | 3:30:48 | |||
3. | Blahna Václav - Schovánek Pavel | Lada VAZ 2105 VFTS | 3:31:47 |
CoPaF teams result : 1.USSR, 2.Bulgaria, 3.Czechoslovakia, 4.Romania, 5.Hungary. East Germany and Poland did not finish.
CoPaF/GroupB only on 21 stages
ERC #14 (coef 4) • CoPaF #3
10. 5. – 11. 5. 1986, Albena • entries/finish - 71/33 • asphalt - gravel 454,37 km
1. | Fernández Beny - López Orozco José | Opel Manta 400 | Opel Team España | 4:51:40 | ||
2. | Ferjáncz Attila - Tandari János | Audi Quattro A2 | Rothmans Racing | 4:55:29 | ||
3. | Küzmič Branislav - Šali Rudi | Renault 5 Turbo | 5:11:27 |
1. | Fernández Beny - López Orozco José | Opel Manta 400 | Opel Team España | 4:51:40 | ||
2. | Ferjáncz Attila - Tandari János | Audi Quattro A2 | Rothmans Racing | 4:55:29 | ||
3. | Küzmič Branislav - Šali Rudi | Renault 5 Turbo | 5:11:27 |
1. | Bublewicz Marian - Wojtyna Janusz | FSO Polonez 2000 | FSO Sport | 5:21:04 | ||
2. | Hristov Slavcho - Radev Stoyan | Lada VAZ 2105 VFTS | 5:26:19 | |||
3. | Soots Vallo - Putmaker Toomas | Lada VAZ 2105 VFTS | 5:30:24 |
CoPaF teams result : 1.Czechoslovakia 17:06:54, 2.East Germany 18:02:42. USSR, Bulgaria and Poland did not finish. Romania and Hungary did not start.
ERC #14 (coef 4) • CoPaF #4
11. 5. – 13. 5. 1985, Albena • entries/finish - 84/47 • asphalt 475,72 km
1. | Cerrato Dario - Cerri Giuseppe | Lancia 037 Rally | Jolly Club Totip | 4:47:04 | ||
2. | Kaby Terry - Gormley Kevin | Nissan 240RS | Team Nissan Europe | 4:58:51 | ||
3. | Küzmič Branislav - Šali Rudi | Renault 5 Turbo | ARD Kompas - Hertz | 5:12:53 |
1. | Cerrato Dario - Cerri Giuseppe | Lancia 037 Rally | Jolly Club Totip | 4:47:04 | ||
2. | Kaby Terry - Gormley Kevin | Nissan 240RS | Team Nissan Europe | 4:58:51 | ||
3. | Küzmič Branislav - Šali Rudi | Renault 5 Turbo | ARD Kompas - Hertz | 5:12:53 |
1. | Bublewicz Marian - Żyszkowski Ryszard | FSO Polonez 2000 | FSO OBRSO | 5:25:20 | ||
2. | Vukovych Sergiy - Zvingevics Andris | Lada VAZ 2105 VFTS | 5:27:36 | |||
3. | Kvaizar Svatopluk - Janeček Jiří | Škoda 130 LR | Škoda Team | 5:29:24 |
CoPaF teams result : 1.USSR, 2.Czechoslovakia, 3.Poland, 4.Bulgaria, 5.East Germany, 6.Romania, 7.Hungary
ERC #16 (coef 4) • CoPaF #4
12. 5. – 13. 5. 1984, Albena • entries/finish - 73/43 • asphalt - gravel 492,00 km
1. | Capone Carlo - Cresto Sergio | Lancia 037 Rally | West Rally Team | 4:08:04 | ||
2. | Toivonen Henri - Grindrod Ian | Porsche 911 SC RS | Rothmans Porsche Rally Team | 4:08:40 | ||
3. | Droogmans Robert - Joosten Ronny | Porsche 911 SC RS | Belga Team | 4:25:40 |
1. | Capone Carlo - Cresto Sergio | Lancia 037 Rally | West Rally Team | 4:08:04 | ||
2. | Toivonen Henri - Grindrod Ian | Porsche 911 SC RS | Rothmans Porsche Rally Team | 4:08:40 | ||
3. | Droogmans Robert - Joosten Ronny | Porsche 911 SC RS | Belga Team | 4:25:40 |
1. | Brundza Stasys - Girdauskas Arvydas | Lada VAZ 2105 VFTS | 4:47:33 | |||
2. | Vukovych Sergiy - Zvingevics Andris | Lada VAZ 2105 VFTS | 4:51:09 | |||
3. | Tammeka Joel - Kulgevee Ants | Lada VAZ 2105 VFTS | 4:59:13 |
ERC #15 (coef 4) • CoPaF #3 • Bulgaria #2
7. 5. – 9. 5. 1983, Albena • entries/finish - 75/35 • asphalt - gravel 504,00 km
1. | Zanini Antonio - García Sánchez Pedro | Talbot Sunbeam Lotus | Automobiles Talbot | 5:32:50 | ||
2. | Ferjáncz Attila - Tandari János | Renault 5 Turbo | 5:37:09 | |||
3. | Chubrikov Ilia - Chubrikov Plamen | Renault 5 Turbo | 5:49:21 |
1. | Zanini Antonio - García Sánchez Pedro | Talbot Sunbeam Lotus | Automobiles Talbot | 5:32:50 | ||
2. | Ferjáncz Attila - Tandari János | Renault 5 Turbo | 5:37:09 | |||
3. | Chubrikov Ilia - Chubrikov Plamen | Renault 5 Turbo | 5:49:21 |
1. | Bublewicz Marian - Pawłowski Marek | FSO Polonez 2000 | 5:55:55 | |||
2. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Renault 5 Alpine | 6:04:30 | |||
3. | Hristov Slavcho - Radev Stoyan | Lada VAZ 21011 | 6:16:14 |
1. | Chubrikov Ilia - Chubrikov Plamen | Renault 5 Turbo | 5:49:21 | |||
2. | Petkov Radoslav - Monchev Nikolay | Porsche 911 SC | 5:51:11 | |||
3. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Renault 5 Alpine | 6:04:30 |
ERC #18 (coef 4) • CoPaF #2
1. 5. – 3. 5. 1982, Albena • entries/finish - 84/41 • asphalt - gravel 503,10 km
1. | Zanussi Andrea - Bernacchini Arnaldo | Fiat 131 Abarth | Jolly Club | 5:31:11 | ||
2. | Ferjáncz Attila - Tandari János | Renault 5 Turbo | 5:35:32 | |||
3. | Krupa Błażej - Mystkowski Piotr | Renault 5 Turbo | 5:37:06 |
1. | Zanussi Andrea - Bernacchini Arnaldo | Fiat 131 Abarth | Jolly Club | 5:31:11 | ||
2. | Ferjáncz Attila - Tandari János | Renault 5 Turbo | 5:35:32 | |||
3. | Krupa Błażej - Mystkowski Piotr | Renault 5 Turbo | 5:37:06 |
1. | Pavlík Leo - Šimek František | Renault 5 Alpine | 5:54:51 | |||
2. | Kvaizar Svatopluk - Soukup Jan | Škoda 130 RS | 6:00:10 | |||
3. | Petrov Georgi - Tonev Ivan | Renault 5 Alpine | 6:01:58 |
ERC #20 (coef 3) • CoPaF #2
9. 5. – 11. 5. 1981, Golden Sands • entries/finish - 70/30 • asphalt - gravel 494.00 km
1. | Vudafieri Adartico - Bernacchini Arnaldo | Fiat 131 Abarth | 5:49:24 | |||
2. | Ferjáncz Attila - Tandari János | Renault 5 Turbo | 5:54:10 | |||
3. | Zanussi Andrea - Perissinot Maurizio | Fiat 131 Abarth | 5:57:51 |
1. | Vudafieri Adartico - Bernacchini Arnaldo | Fiat 131 Abarth | 5:49:24 | |||
2. | Ferjáncz Attila - Tandari János | Renault 5 Turbo | 5:54:10 | |||
3. | Zanussi Andrea - Perissinot Maurizio | Fiat 131 Abarth | 5:57:51 |
1. | Kvaizar Svatopluk - Kotek Jiří | Škoda 130 RS | 6:06:08 | |||
2. | Brundza Stasys - Brum Anatoliy | Lada 1600 | 6:14:53 | |||
3. | Kolev Stoyan - Ignatov Boyko | Renault 5 Alpine | 6:18:48 |
Unknown places of penalties. They are added on final stage.
ERC #17 (coef 3) • CoPaF #2 • Spain #8 (coef 4.5)
10. 5. – 12. 5. 1980 • entries/finish - 81/29 • asphalt 487,00 km
1. | Zanini Antonio - Sabater Jordi | Porsche 911 SC | 5:17:06 | |||
2. | Krupa Błażej - Mystkowski Piotr | Renault 5 Alpine | 5:30:50 | |||
3. | Kvaizar Svatopluk - Kotek Jiří | Škoda 130 RS | 5:31:22 |
1. | Zanini Antonio - Sabater Jordi | Porsche 911 SC | 5:17:06 | |||
2. | Krupa Błażej - Mystkowski Piotr | Renault 5 Alpine | 5:30:50 | |||
3. | Kvaizar Svatopluk - Kotek Jiří | Škoda 130 RS | 5:31:22 |
1. | Kvaizar Svatopluk - Kotek Jiří | Škoda 130 RS | 5:31:22 | |||
2. | Brundza Stasys - Brum Anatoliy | Lada VAZ 21011 | 5:31:27 | |||
3. | Šedivý Jiří - Janeček Jiří | Škoda 130 RS | 5:43:05 |
1. | Zanini Antonio - Sabater Jordi | Porsche 911 SC | 5:17:06 |
1. | Zanini Antonio - Petisco Juan José | Fiat 131 Abarth | 4:14:03 | |||
2. | "Siroco" - Fertakis Kóstas | Lancia Stratos HF | 4:22:06 | |||
3. | "Didi" - Pauly André | Fiat 131 Abarth | 4:22:46 |
1. | Zanini Antonio - Petisco Juan José | Fiat 131 Abarth | 4:14:03 | |||
2. | "Siroco" - Fertakis Kóstas | Lancia Stratos HF | 4:22:06 | |||
3. | "Didi" - Pauly André | Fiat 131 Abarth | 4:22:46 |
1. | Blahna Václav - Motal Jiří | Škoda 130 RS | 2:24:56 | |||
2. | Havel Vlastimil - Soukup Jan | Škoda 130 RS | 2:26:04 | |||
3. | Kvaizar Svatopluk - Raichl Miroslav | Škoda 130 RS | 2:26:42 |
CoPaF teams result: 1. Czechoslovakia, 2.USSR, 3. Bulgaria, 4. Poland, 5. East Germany, 6. Hungary, 7. Romania
1. | Wittmann Franz sen. - Deimel Helmut | Opel Kadett GT/E | 4:35:35 | |||
2. | Blahna Václav - Hlávka Lubislav | Škoda 130 RS | 4:40:09 | |||
3. | Kolev Stoyan - Mitkov Svetan | Porsche 911 SC | 4:41:19 |
1. | Wittmann Franz sen. - Deimel Helmut | Opel Kadett GT/E | 4:35:35 | |||
2. | Blahna Václav - Hlávka Lubislav | Škoda 130 RS | 4:40:09 | |||
3. | Kolev Stoyan - Mitkov Svetan | Porsche 911 SC | 4:41:19 |
1. | Blahna Václav - Hlávka Lubislav | Škoda 130 RS | 2:28:59 | |||
2. | Kvaizar Svatopluk - Kotek Jiří | Škoda 130 RS | 2:29:04 | |||
3. | Šedivý Jiří - Janeček Jiří | Škoda 130 RS | 2:32:36 |
CoPaF only the first leg!
Teams : 1. Czechoslovakia 27039, 2. USSR 28168, 3. Bulgaria 29479, 4. Poland 30160, 5. Hungary 30859, 6. East Germany 31653, 7. Romania 33695
1. | Altenheimer Reiner - Norwig Dieter | Porsche Carrera | 4:20:51 | |||
2. | Landsberg Jerzy - Muszyński Marek | Renault 17 Gordini | 4:23:24 | |||
3. | Ferjáncz Attila - Tandari János | Renault 17 Gordini | 4:25:28 |
1. | Altenheimer Reiner - Norwig Dieter | Porsche Carrera | 4:20:51 | |||
2. | Landsberg Jerzy - Muszyński Marek | Renault 17 Gordini | 4:23:24 | |||
3. | Ferjáncz Attila - Tandari János | Renault 17 Gordini | 4:25:28 |
1. | Blahna Václav - Hlávka Lubislav | Škoda 130 RS | 2:45:42 | |||
2. | Havel Vlastimil - Wohanka Miroslav | Škoda 130 RS | 2:47:19 | |||
3. | Agishev Yakov - Titov Mikhail | Moskvich 2140 | 2:52:18 |
CoPaF only the first leg!!!
ERC #22 (coef 3) • CoPaF #2
19. 6. – 21. 6. 1976, Zlatni Pyasatsi • entries/finish - 77/47 • asphalt - gravel 285,80 km
1. | Jaroszewicz Andrzej - Żyszkowski Ryszard | Lancia Stratos HF | 3:14:11 | |||
2. | Stawowiak Maciej - Różański Jacek | Fiat 124 Abarth Rallye | 3:15:50 | |||
3. | Ferjáncz Attila - Iriczfalvi Ferenc | Renault 17 Gordini | 3:17:33 |
1. | Jaroszewicz Andrzej - Żyszkowski Ryszard | Lancia Stratos HF | 3:14:11 | |||
2. | Stawowiak Maciej - Różański Jacek | Fiat 124 Abarth Rallye | 3:15:50 | |||
3. | Ferjáncz Attila - Iriczfalvi Ferenc | Renault 17 Gordini | 3:17:33 |
1. | Jaroszewicz Andrzej - Żyszkowski Ryszard | Lancia Stratos HF | 3:14:11 | |||
2. | Stawowiak Maciej - Różański Jacek | Fiat 124 Abarth Rallye | 3:15:50 | |||
3. | Ferjáncz Attila - Iriczfalvi Ferenc | Renault 17 Gordini | 3:17:33 |
ERC #22 (coef 3) • CoPaF #2 • Greece #5
21. 6. – 22. 6. 1975 • entries/finish - 107/49 • asphalt - gravel
1. | Bacchelli Fulvio - Scabini Bruno | Fiat 124 Abarth Rallye | 3:30:41 | |||
2. | Altenheimer Reiner - Menne Hanno | Porsche Carrera | 3:35:27 | |||
3. | Jaroszewicz Andrzej - Żyszkowski Ryszard | Fiat 124 Abarth Rallye | 3:39:15 |
1. | Bacchelli Fulvio - Scabini Bruno | Fiat 124 Abarth Rallye | 3:30:41 | |||
2. | Altenheimer Reiner - Menne Hanno | Porsche Carrera | 3:35:27 | |||
3. | Jaroszewicz Andrzej - Żyszkowski Ryszard | Fiat 124 Abarth Rallye | 3:39:15 |
1. | Jaroszewicz Andrzej - Żyszkowski Ryszard | Fiat 124 Abarth Rallye | 1:53:47 | |||
2. | Chubrikov Ilia - Chubrikov Kolu | Renault 12 Gordini | 1:57:28 | |||
3. | Šimek Karel - Landecký Oto | Škoda 120 S | 2:02:47 |
1. | Sotiriadis Giorgos - Kepetzis Ioánnis | Ford Escort RS 2000 | 4:57:13 | |||
2. | Diamantopoulos Grigoris - Diamantopoulou Martha | Triumph 2500 | 5:51:28 |
CoPaF only the first leg!!!!
1. | Ferjáncz Attila - Zsembery Jenő | Renault 12 Gordini | VOLÁN SC Budapest | 2:13:49 | ||
2. | Chubrikov Ilia - Chubrikov Kolu | Renault 12 Gordini | 2:16:45 | |||
3. | Mucha Robert - Żyszkowski Ryszard | Polski Fiat 125p 1500 | 2:23:57 |
1. | Ferjáncz Attila - Zsembery Jenő | Renault 12 Gordini | VOLÁN SC Budapest | 2:13:49 | ||
2. | Chubrikov Ilia - Chubrikov Kolu | Renault 12 Gordini | 2:16:45 | |||
3. | Mucha Robert - Żyszkowski Ryszard | Polski Fiat 125p 1500 | 2:23:57 |
1. | Ferjáncz Attila - Zsembery Jenő | Renault 12 Gordini | VOLÁN SC Budapest | 2:13:49 | ||
2. | Chubrikov Ilia - Chubrikov Kolu | Renault 12 Gordini | 2:16:45 | |||
3. | Mucha Robert - Żyszkowski Ryszard | Polski Fiat 125p 1500 | 2:23:57 |
ERC #13 • CoPaF #1 • Bulgaria
21. 6. – 24. 6. 1973, Sofia • entries/finish - 103/29 • asphalt 200,30 km - (cancelled 34,60 km)
1. | Barbasio Sergio - Macaluso Gino | Fiat 124 Abarth Rallye | 2:11:02 | |||
2. | Lampinen Simo - Sodano Piero | Lancia Fulvia 1.6 Coupé HF | 2:17:01 | |||
3. | Ferjáncz Attila - Zsembery Jenő | Renault 12 Gordini | 2:36:25 |
1. | Barbasio Sergio - Macaluso Gino | Fiat 124 Abarth Rallye | 2:11:02 | |||
2. | Lampinen Simo - Sodano Piero | Lancia Fulvia 1.6 Coupé HF | 2:17:01 | |||
3. | Ferjáncz Attila - Zsembery Jenő | Renault 12 Gordini | 2:36:25 |
1. | Ferjáncz Attila - Zsembery Jenő | Renault 12 Gordini | 1:17:01 | |||
2. | Toplodolski Yordan - Iliev Vladimir | Renault 12 Gordini | 1:17:44 | |||
3. | Motoc Dorin - Motoc Cornel | Renault 12 Gordini | 1:21:43 |
1. | Toplodolski Yordan - Iliev Vladimir | Renault 12 Gordini |
ERC #10 • CoPaF #1 • France (coef 3)
23. 6. – 25. 6. 1972 • entries/finish - 62/23 • gravel - asphalt
1. | Zasada Sobiesław - Żyszkowski Ryszard | Porsche 911 S | 2:05:04.4 | |||
2. | Kleint Jochi - Berger Jochen | Ford Capri 2600 RS | 2:18:11.9 | |||
3. | Paliković Jovica - Terzić Miroslav | Renault 12 Gordini | 2:31:36.3 |
1. | Zasada Sobiesław - Żyszkowski Ryszard | Porsche 911 S | 2:05:04.4 | |||
2. | Kleint Jochi - Berger Jochen | Ford Capri 2600 RS | 2:18:11.9 | |||
3. | Paliković Jovica - Terzić Miroslav | Renault 12 Gordini | 2:31:36.3 |
1. | Zasada Sobiesław - Żyszkowski Ryszard | Porsche 911 S | 2:05:04.4 | |||
2. | Smorawiński Adam - Zembrzuski Andrzej | BMW 2002 Alpina | 2:40:02.1 | |||
3. | Bonev Ilija - Zlatev Zlati | BMW 2002 Alpina | 2:45:26.6 |
CoPaF #1 • Bulgaria
10. 6. – 13. 6. 1971, Zlatni piassatzi • entries/finish - 67/23 • asphalt - gravel 11,90 km
1. | Chubrikov Ilia - Chubrikov Kolu | Alpine-Renault A110 1600 | 1:14:34 | |||
2. | Bonev Ilija - Zlatev Zlati | BMW 2002 Ti | 1:35:54 | |||
3. | Bachtin Jerzy - Mystkowski Piotr | Polski Fiat 125p 1500 | 1:39:11 |
1. | Chubrikov Ilia - Chubrikov Kolu | Alpine-Renault A110 1600 | 1:14:34 | |||
2. | Bonev Ilija - Zlatev Zlati | BMW 2002 Ti | 1:35:54 | |||
3. | Bachtin Jerzy - Mystkowski Piotr | Polski Fiat 125p 1500 | 1:39:11 |
1. | Chubrikov Ilia - Chubrikov Kolu | Alpine-Renault A110 1600 | ||||
2. | Bonev Ilija - Zlatev Zlati | BMW 2002 Ti | ||||
3. | Pefev Epifan - Peykov Todor | Alpine-Renault A110 1100 |
1. | Altenheimer Reiner - Koller Elena | Porsche 911 | 28:07 | |||
2. | Takov Yantcho - Takov Vasil | BMW 2002 | 29:06 | |||
3. | Schuster Günter - Ebermeyer Dieter | Volvo 122 S | 33:12 |
1. | Takov Yantcho - Takov Vasil | BMW 2002 | 29:06 | |||
2. | Smorawiński Adam - Zembrzuski Andrzej | BMW 2002 Ti | 36:11 | |||
3. | Sochacki Mieczysław - Leszczuk Zenon | Polski Fiat 125p 1500 | 36:37 |
1. | Takov Yantcho - Takov Vasil | BMW 2002 | 29:06 | |||
2. | Vasilev Vasil - Evtimov Ivan | Fiat 850 Sport Coupé | 39:21 | |||
3. | Hristov Stefan - Kazakov Nikolaj | Bulgarrenault 8 | 40:21 |