Forest Rally
Australia #2 • Australia 2WD #2 • Production (AUS) #2 • Junior (AUS) #2 • Australia Classic Cup #2 • Western Australia #2 • Western Australia 2WD #2 • Clubman Cup Series - WA #2 • Clubman Masters - WA #2
18. 5. 2024, Nannup • West Australian Car Club Inc • entries/finish - ?/? • gravel 104,02 km
Australia #3 • Australia 2WD #3 • Production (AUS) #3 • Junior (AUS) #3 • Australia Classic Cup #3 • Western Australia #2 • Western Australia 2WD #2 • Clubman Cup Series - WA #2 • Clubman Masters - WA #2
19. 5. – 20. 5. 2023, Bunbury & Nannup • West Australian Car Club Inc • entries/finish - 65/53 • gravel 119,86 km - (cancelled 7,14 km)
1. | Bates Harry - Taylor Coral | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 1:06:49.2 | ||
2. | Bates Lewis - McLoughlin Anthony | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 1:07:32.3 | ||
3. | Quinn Nathan - Winwood-Smith Ray | Hyundai i20 G4 | 1:07:40.5 |
1. | Bates Harry - Taylor Coral | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 1:06:49.2 | ||
2. | Bates Lewis - McLoughlin Anthony | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 1:07:32.3 | ||
3. | Quinn Nathan - Winwood-Smith Ray | Hyundai i20 G4 | 1:07:40.5 |
1. | Payne Todd - Edwards Jeremy | Nissan Silvia S15 | 1:21:35.4 | |||
2. | Hayes Ben - Hayes Cathy | Subaru BRZ (ZC8) | 1:23:37.9 | |||
3. | Smith David - Pedersen Roger | Ford Fiesta ST | 1:37:07.0 |
1. | Maguire Eddie - Brakey Zak | Subaru WRX STI | 1:08:51.9 | |||
2. | Maguire Steve - Moscatt Dale | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:10:36.2 | |||
3. | Rando Craig - Beckwith Scott | Subaru Impreza STi N8 | 1:11:52.4 |
1. | Gonzalez Daniel - Nicoli Daymon | Škoda Fabia R5 | 1:10:42.4 | |||
2. | Rullo Peter - Marquet James | Hyundai i20 N Rally2 | 1:11:46.9 | |||
3. | Rando Craig - Beckwith Scott | Subaru Impreza STi N8 | 1:11:52.4 |
1. | Thomas Dave - Lister Mandy | Ford Escort | 1:21:01.6 | |||
2. | Thompson David - Sanders Matthew | Mazda RX-7 | 1:51:29.2 | |||
3. | Thompson Ivan - Quartermaine Nathan | Ford Falcon | 1:58:02.9 |
1. | White Alex - White Lisa | Nissan Silvia S13 | 1:20:32.3 | |||
2. | Thomas Dave - Lister Mandy | Ford Escort | 1:21:01.6 | |||
3. | Payne Todd - Edwards Jeremy | Nissan Silvia S15 | 1:21:35.4 |
1. | Ryan Jack - Dunkley Luke | Subaru Impreza | 1:32:26.7 | |||
2. | Lake Bruce - Hall Peter | Datsun 240Z | 1:33:22.1 | |||
3. | Chapman Tiana - Polak Sami | Subaru Impreza | 1:37:33.8 |
1. | Miles Graeme - Turton Liam | Holden Commodore VH | 1:36:47.1 |
Stage 9 cancelled due to damaged roads.
Australia #2 • Australia 2WD #2 • Production (AUS) #2 • Junior (AUS) #2 • Australia Classic Cup #2 • Western Australia #2 • Western Australia 2WD #2 • Clubman Cup Series - WA #2 • Clubman Masters - WA #2
20. 5. – 21. 5. 2022, Bunbury & Nannup • West Australian Car Club Inc • entries/finish - 64/57 • gravel 114,26 km
1. | Bates Harry - McCarthy John | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 1:09:45.0 | ||
2. | Dalton Richie - Moscatt Dale | Toyota Yaris AP4 | Shamrock Motorsport | 1:11:55.7 | ||
3. | Bates Lewis - McLoughlin Anthony | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 1:12:50.2 |
1. | Bates Harry - McCarthy John | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 1:09:45.0 | ||
2. | Dalton Richie - Moscatt Dale | Toyota Yaris AP4 | Shamrock Motorsport | 1:11:55.7 | ||
3. | Bates Lewis - McLoughlin Anthony | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 1:12:50.2 |
1. | Mills Gary - Gray Mitchell | Ford Fiesta ST | 1:21:52.4 | |||
2. | Macghirr Caoimhin - Humble Noah | Subaru Impreza WRX | 1:22:50.0 | |||
3. | Lennane Jason - Whitten Matthew | Proton Satria | 1:30:55.5 |
1. | McRae Max - Kierans Mac | Subaru Impreza WRX STi | Truck Wholesale WA | 1:15:42.6 | ||
2. | Flanagan Jack - Hynes Murray | Subaru Impreza WRX | 1:17:46.9 | |||
3. | Bustard Ronnie - Biggar Larisa | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:18:21.1 |
1. | Spalding Molly - Johnson Douglas | Subaru Impreza RS | 1:24:53.4 | |||
2. | Lennane Jason - Whitten Matthew | Proton Satria | 1:30:55.5 | |||
3. | Peterson Aiden - Newton Mitchell | Daihatsu Charade | 1:53:24.5 |
1. | McRae Max - Kierans Mac | Subaru Impreza WRX STi | Truck Wholesale WA | 1:03:07.2 | ||
2. | Rando Craig - Beckwith Scott | Subaru Impreza WRX STi | 1:03:24.7 | |||
3. | Searcy Ben - Nicoli Daymon | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:03:40.7 |
1. | Alcorn Glenn - Charlesson Jonathan | Ford Escort RS 2000 | 1:20:17.5 |
1. | Mills Gary - Gray Mitchell | Ford Fiesta ST | 1:09:17.0 | |||
2. | White Alex - White Lisa | Nissan Silvia S13 | 1:10:32.2 | |||
3. | Wright Julian - Huggins Jeff | Datsun 1200 Coupé | 1:13:10.6 |
1. | Wright Hayden - Wright Adam | Hyundai Excel | 1:32:59.2 | |||
2. | Cadoux Damien - Taglialatela Gaetan | Mitsubishi Lancer | 1:33:52.8 | |||
3. | Connor Michael - Hughes Eden | Hyundai Excel | 1:34:01.0 |
1. | van Kann Andy - Saayman Catherine | Toyota Corolla Levin TE27 | 1:31:57.3 | |||
2. | Vass Stephen - Crawford Steven | Datsun 1600 | 1:37:27.8 |
SS8 stopped after ARC, therefore we added notional times to every other crews that didn't compete, contrary to the official documents. Their final times aren't accurate but their final positions are.
Western Australia #2 • Western Australia 2WD #2 • Clubman Cup Series - WA #2 • Clubman Masters - WA #2
21. 5. – 22. 5. 2021, Bunbury & Nannup • West Australian Car Club Inc • entries/finish - 44/28 • gravel 97,50 km
1. | O'Dowd John - Feaver Toni | Škoda Fabia R5 | Truck Wholesale WA | 1:11:10.7 | ||
2. | Searcy Ben - Nicoli Daymon | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:11:35.2 | |||
3. | Rando Craig - Wade Stephen | Subaru Impreza WRX STi | 1:11:48.8 |
1. | O'Dowd John - Feaver Toni | Škoda Fabia R5 | Truck Wholesale WA | 1:11:10.7 | ||
2. | Searcy Ben - Nicoli Daymon | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:11:35.2 | |||
3. | Rando Craig - Wade Stephen | Subaru Impreza WRX STi | 1:11:48.8 |
1. | Alcorn Glenn - Charlesson Jonathan | Ford Escort RS 2000 | 1:16:31.5 | |||
2. | Travers Mark - Edwards Jeremy | Toyota Corolla AE86 | 1:17:54.4 | |||
3. | Joss Michael - Logue Megan | Nissan Silvia S15 | Mike Joss Racing | 1:18:21.2 |
1. | Connor Michael - Hughes Eden | Hyundai Excel | 1:02:05.8 | |||
2. | Cawood Glenn - O'Connell Murish | Mitsubishi Lancer | 1:02:24.5 | |||
3. | Chapman Tiana - Mogg Graham | Subaru Impreza | 1:03:54.7 |
1. | Wilde Tom - Van Kann Andy | Toyota Corolla Levin TE27 | 56:25.8 | |||
2. | Rattenbury Carl - Burton Ashley | Ford Escort MK1 | 59:35.0 | |||
3. | Ludlam John - Hynes Murray | Datsun 1600 | 1:00:13.0 |
Clubman Masters and Clubman Cup Series up to SS8
Western Australia #2 • Western Australia 2WD #2 • Clubman Cup Series - WA #2 • Clubman Masters - WA #2
13. 9. 2020, Collie • entries/finish - 46/28 • gravel 135,36 km
1. | Young Mike - Beckwith Scott | Subaru Impreza WRX STi | 1:32:30.1 | |||
2. | O'Dowd John - Feaver Toni | Škoda Fabia R5 | Truck Wholesale WA | 1:32:30.6 | ||
3. | Searcy Ben - Marquet James | Mitsubishi Lancer Evo IX | Swift Motorsport | 1:33:38.6 |
1. | Young Mike - Beckwith Scott | Subaru Impreza WRX STi | 1:32:30.1 | |||
2. | O'Dowd John - Feaver Toni | Škoda Fabia R5 | Truck Wholesale WA | 1:32:30.6 | ||
3. | Searcy Ben - Marquet James | Mitsubishi Lancer Evo IX | Swift Motorsport | 1:33:38.6 |
1. | Box Nicholas - Nicoli Daymon | Nissan Silvia S13 | Allstar Garage | 1:37:46.5 | ||
2. | Joss Michael - Logue Megan | Nissan Silvia S15 | 1:41:01.0 | |||
3. | McRae Max - Hayes William | Ford Fiesta ST | 1:42:25.8 |
1. | Tuckett Abe - Macneall Glenn | Hyundai Lantra | 1:03:09.7 | |||
2. | Cawood Glenn - O'Connell Murish | Mitsubishi Lancer | 1:06:16.2 | |||
3. | Lake Bruce - Hall Peter | Datsun 240Z | 1:09:37.2 |
1. | White Alex - White Lisa | Nissan Silvia S13 | 1:02:26.8 | |||
2. | Miles Graeme - Miles Kathy | Mitsubishi Lancer | 1:06:04.8 |
Australia #1 • ARC2 #1 • Australia 2WD #1 • Western Australia #1 • Western Australia 2WD #1 • Clubman Cup Series - WA #1 • Clubman Masters - WA #1
5. 4. – 6. 4. 2019, Busselton • entries/finish - 47/35 • gravel 89,34 km
1. | Bates Harry - McCarthy John | Toyota Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 55:19.3 | ||
2. | Bates Lewis - McLoughlin Anthony | Toyota Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 55:49.2 | ||
3. | Wilde Tom - Kirkhouse Madelin | Subaru Impreza WRX STi | Maximum Motorsport | 56:12.4 |
1. | Bates Harry - McCarthy John | Toyota Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 55:19.3 | ||
2. | Bates Lewis - McLoughlin Anthony | Toyota Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 55:49.2 | ||
3. | Wilde Tom - Kirkhouse Madelin | Subaru Impreza WRX STi | Maximum Motorsport | 56:12.4 |
1. | Bates Lewis - McLoughlin Anthony | Toyota Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 55:49.2 | ||
2. | Wilde Tom - Kirkhouse Madelin | Subaru Impreza WRX STi | Maximum Motorsport | 56:12.4 | ||
3. | Windus Darren - Brick Daniel | Subaru Impreza WRX | 58:18.5 |
1. | Chu Haowen - Ash Caleb | Hyundai Lantra | 1:18:39.4 |
1. | Wilde Tom - Kirkhouse Madelin | Subaru Impreza WRX STi | Maximum Motorsport | 56:12.4 | ||
2. | O'Dowd John - Feaver Toni | Škoda Fabia R5 | 59:00.2 | |||
3. | Reynolds Kody - Staltari Anthony | Subaru Impreza WRX STi | 1:01:06.0 |
1. | White Alex - White Lisa | Nissan Silvia S13 | 1:04:25.3 | |||
2. | Alcorn Glenn - McMacken Shaun | Ford Escort MK2 | 1:05:57.5 | |||
3. | Farnworth David - Oxley Archa | Toyota Corolla FX-16V GT-S | 1:06:10.3 |
1. | Bayer Tim - McCagh Garry | Hyundai Excel | 1:05:21.4 | |||
2. | Vass Stephen - Whittle Garry | Datsun 1600 | 1:05:41.6 | |||
3. | Fowler Rod - Mayes Keith | Peugeot 206 GTi | 1:06:39.4 |
1. | Courtis Dene - Adams Daniel | Toyota Corolla FX-16V | 1:03:17.1 | |||
2. | Rattenbury Carl - Rattenbury Tracey | Ford Escort MK1 | 1:03:28.2 | |||
3. | Stringer Lance - Burton Ross | Nissan Silvia S13 | 1:04:13.9 |
Australia #3 • ARC2 #3 • Australia 2WD #3 • Western Australia #2 • Western Australia 2WD #2 • Clubman Cup Series - WA #2 • Clubman Masters - WA #2
27. 4. – 28. 4. 2018, Busselton • entries/finish - 56/34 • gravel 100,24 km
1. | Evans Eli - Searcy Ben | Škoda Fabia R5 | Tankformers | 1:02:11.4 | ||
2. | Glenney Steve - Sarandis Andrew | Subaru WRX STI | 1:04:11.9 | |||
3. | Raymond Glen - Raymond-Catford Kate | Subaru Impreza WRX STi | 1:04:41.9 |
1. | Evans Eli - Searcy Ben | Škoda Fabia R5 | Tankformers | 1:02:11.4 | ||
2. | Glenney Steve - Sarandis Andrew | Subaru WRX STI | 1:04:11.9 | |||
3. | Raymond Glen - Raymond-Catford Kate | Subaru Impreza WRX STi | 1:04:41.9 |
1. | Raymond Glen - Raymond-Catford Kate | Subaru Impreza WRX STi | 1:04:41.9 | |||
2. | Markovic Bradley - Feaver Toni | Subaru Impreza STi | Maximum Motorsport | 1:07:20.9 | ||
3. | Dunkerton Ross - Dunkerton Lisa | Subaru Impreza STi N12 | Maximum Motorsport | 1:10:26.8 |
1. | Chu Haowen - Alcorn Glenn | Ford Fiesta MK7 | 1:28:37.2 | |||
2. | Kaplan Adam - Penney Aleshia | Nissan 370Z |
1. | Markovic Bradley - Feaver Toni | Subaru Impreza STi | Maximum Motorsport | 1:07:20.9 | ||
2. | Young Mike - Beckwith Scott | Honda Civic | 1:08:34.4 | |||
3. | O'Dowd John - Wilde Tom | Subaru Impreza WRX STi | Maximum Motorsport | 1:09:05.5 |
1. | Young Mike - Beckwith Scott | Honda Civic | 1:08:34.4 | |||
2. | Vlad Razvan - Nicoli Daymon | Ford Fiesta ST | MAXYrally.com.au | 1:11:18.4 | ||
3. | White Alex - White Lisa | Nissan Silvia S13 | Information Proficiency | 1:13:46.3 |
1. | Bowley Chris - Wade Stephen | Ford Fiesta ST | MAXYrally.com.au | 1:13:06.7 | ||
2. | Miles Graeme - Miles Kathy | Mitsubishi Lancer | 1:15:21.3 | |||
3. | Gratton Simon - Harris Richard | Honda Civic | 1:16:50.9 |
1. | Douglas Kiel - Burton Ross | Holden Commodore VS | 1:12:35.5 | |||
2. | Lowther Jason - Flood Gregory | Toyota Corolla | 1:12:55.1 | |||
3. | Rattenbury Carl - Rattenbury Tracey | Ford Escort MK1 | 1:21:46.7 |
Australia #3 • ARC2 #3 • Australia 2WD #3 • Western Australia #2 • Western Australia 2WD #2 • Clubman Cup Series - WA #2 • Clubman Masters - WA #2 • Australia 2WD Classic Rally Challenge #3
21. 4. – 22. 4. 2017 • entries/finish - 47/9 • gravel 97,52 km
1. | Taylor Molly - Hayes William | Subaru WRX STI | 1:02:55.3 | |||
2. | Bates Harry - McCarthy John | Toyota Corolla TRD S2000 | 1:02:58.4 | |||
3. | Quinn Nathan - Searcy Ben | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:03:46.5 |
1. | Taylor Molly - Hayes William | Subaru WRX STI | 1:02:55.3 | |||
2. | Bates Harry - McCarthy John | Toyota Corolla TRD S2000 | 1:02:58.4 | |||
3. | Quinn Nathan - Searcy Ben | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:03:46.5 |
1. | Markovic Bradley - Feaver Toni | Subaru Impreza STi | 1:04:02.5 | |||
2. | O'Dowd John - Sheil Kenneth | Subaru Impreza STi N12 | 1:07:39.7 |
1. | Markovic Bradley - Feaver Toni | Subaru Impreza STi | 50:07.6 | |||
2. | King Dylan - Hayes Abbey | Subaru Impreza WRX STi | 50:08.3 | |||
3. | Wilde Tom - Kirkhouse Madelin | Honda Civic | 52:36.7 |
1. | Wilde Tom - Kirkhouse Madelin | Honda Civic | 52:36.7 | |||
2. | Vlad Razvan - Nicoli Daymon | Ford Fiesta ST | 53:02.2 | |||
3. | Wade Stephen - Alcorn Glenn | Peugeot 207 RC Rallye | 56:16.4 |
1. | Clarke Mitchel - Clarke Stuart | Datsun 1600 | 52:24.2 | |||
2. | Nicoli Brock - Adams Daniel | Hyundai Lantra | 54:27.6 | |||
3. | Percival Andrew - Pearce Jim | Honda Civic | 55:56.4 |
1. | Travers Mark - Edwards Jeremy | Toyota Corolla AE86 | 51:58.6 | |||
2. | Pinker Andrew - Floyd Tony | Hyundai Excel |
1. | Stilling Trevor - Gielingh-Jones Cindy | Nissan Stanza | 57:57.8 | |||
2. | van Kann Andy - Young Mike | Toyota Corolla Levin TE27 | 1:00:07.5 |
Stage 8 was runned only by ARC, and cancelled for others sections, therefore we can only include ARC crews in overall classification.
Australia #1 • Australia 2WD #1 • Western Australia #1 • Western Australia 2WD #1 • Clubman Cup Series - WA #1 • Australia 2WD Classic Rally Challenge #1 • Australia 4WD Classic Rally Challenge #1
22. 4. – 23. 4. 2016, Nannup • entries/finish - 58/14 • gravel 101,92 km
1. | Bates Harry - McCarthy John | Toyota Corolla TRD S2000 | Toyota Genuine Parts | 1:03:27.7 | ||
2. | Evans Simon - Searcy Ben | Subaru Impreza WRX | ETS Racing Fuels | 1:03:28.8 | ||
3. | Pedder Mark - Moscatt Dale | Peugeot 208 AP4 | Pedders Suspension | 1:05:06.3 |
1. | Bates Harry - McCarthy John | Toyota Corolla TRD S2000 | Toyota Genuine Parts | 1:03:27.7 | ||
2. | Evans Simon - Searcy Ben | Subaru Impreza WRX | ETS Racing Fuels | 1:03:28.8 | ||
3. | Pedder Mark - Moscatt Dale | Peugeot 208 AP4 | Pedders Suspension | 1:05:06.3 |
1. | Young Mike - Tunstall Cameron | Subaru Impreza WRX | Mike Young Motorsport | 51:04.2 | ||
2. | Oxley Stephen - Wood Michael | Subaru Impreza WRX STi | Casa Security | 51:09.4 | ||
3. | Whittle Garry - Vass Stephen | Subaru Impreza WRX | 51:17.5 |
1. | Joss Michael - Logue Megan | Nissan Silvia S15 | 55:48.3 | |||
2. | Harmer Shane - Anyan Nicholas | Holden Commodore VH | 56:14.9 | |||
3. | Reynolds Kody - Staltari Anthony | Subaru Impreza | Trade Hire | 57:09.1 |
1. | Lowther Jason - Lowther Paul | Toyota Corolla | 51:00.7 | |||
2. | Courtis Dene - King Robert | Toyota Corolla FX-16V | 51:03.0 | |||
3. | Rattenbury Carl - Rattenbury Tracey | Ford Escort MK1 | 51:39.8 |
1. | Bates Neal - Taylor Coral | Toyota Celica RA40 | V-Sport Canberra | 1:10:55.1 | ||
2. | Ludlam John - Willis Justin | Datsun 1600 | ULX 110 Performance Oils | 1:16:43.8 | ||
3. | van Kann Andy - Kirkhouse Madelin | Toyota Corolla Levin TE27 | Trade Hire | 1:20:02.8 |
SS4 was cancelled only for Western Australia and Clubman crews, therefore we cannot add them to overall classification.
Australia #1 • Australia 4WD Series #1 • Western Australia #1 • Western Australia 2WD #1 • Clubman Cup Series - WA #1 • Australia Classic #1
27. 3. – 28. 3. 2015 • entries/finish - 56/40 • gravel 102,02 km
1. | Markovic Bradley - Macneall Glenn | Subaru Impreza WRX STi | Maximum Motorsport | 1:06:54.7 | ||
2. | Patton Mick - Webb Bernie | Mitsubishi Lancer Evo X | Repco Rally Team | 1:07:12.3 | ||
3. | Webber Robert - Feaver Toni | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:07:20.4 |
1. | Taylor Molly - Hayes William | Renault Clio R3 | 1:07:54.1 | |||
2. | Evans Eli - Weston Glen | Citroën DS3 R3T | Citroën Australia | 1:08:09.6 | ||
3. | Vlad Razvan - Nicoli Daymon | Ford Fiesta ST | 1:10:08.7 |
1. | Markovic Bradley - Macneall Glenn | Subaru Impreza WRX STi | Maximum Motorsport | 1:06:54.7 | ||
2. | Patton Mick - Webb Bernie | Mitsubishi Lancer Evo X | Repco Rally Team | 1:07:12.3 | ||
3. | Webber Robert - Feaver Toni | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:07:20.4 |
1. | Markovic Bradley - Macneall Glenn | Subaru Impreza WRX STi | Maximum Motorsport | 1:06:54.7 | ||
2. | Webber Robert - Feaver Toni | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:07:20.4 | |||
3. | Vlad Razvan - Nicoli Daymon | Ford Fiesta ST | 1:10:08.7 |
1. | Vlad Razvan - Nicoli Daymon | Ford Fiesta ST | 1:10:08.7 | |||
2. | Leatt-Hayter Geoff - Helm Paul | Nissan Silvia S13 | 1:13:21.4 | |||
3. | Travers Mark - Floyd Tony | Toyota Corolla AE86 | 1:14:10.3 |
1. | Lowther Jason - Lowther Paul | Toyota Corolla | 1:11:34.5 | |||
2. | Courtis Dene - Staltari Anthony | Toyota Corolla FX GT | 1:11:53.2 | |||
3. | Percival Andrew - Mansfield Jessica | Honda Civic | 1:13:37.4 |
1. | Bates Neal - Taylor Coral | Toyota Celica RA40 | 1:08:02.7 | |||
2. | Badenoch Clay - Dunbar Andrew | Toyota Celica RA40 | Baden Motorsport | 1:14:01.2 | ||
3. | Stilling Trevor - Trinder Colin | Nissan Stanza | SW Motorsport | 1:15:30.3 |
Australia #3 • Australia 4WD Series #3 • Western Australia #1 • Western Australia 2WD #1 • Clubman Cup Series - WA #1 • Australia Classic #3 • Australia SxS #1
4. 4. – 5. 4. 2014 • entries/finish - 64/11 • gravel 104,43 km
1. | Pedder Scott - Moscatt Dale | Renault Clio R3 | Walkinshaw Performance Rally Team | 1:08:06.6 | ||
2. | King Dylan - Tierney Lee | Subaru Impreza WRX | 1:08:13.3 | |||
3. | Reeves Brendan - Gelsomino Rhianon | Mazda 2 | Brendan Reeves Motorsport | 1:08:39.4 |
1. | Pedder Scott - Moscatt Dale | Renault Clio R3 | Walkinshaw Performance Rally Team | 1:08:06.6 | ||
2. | Reeves Brendan - Gelsomino Rhianon | Mazda 2 | Brendan Reeves Motorsport | 1:08:39.4 | ||
3. | Coppin Adrian - Batten Tim | Citroën DS3 R3T | Citroën Australia | 1:12:08.6 |
1. | King Dylan - Tierney Lee | Subaru Impreza WRX | 1:08:13.3 | |||
2. | Webber Robert - Chudleigh Anthony | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:10:19.7 | |||
3. | Tostevin Doug - Adams Tamara | Subaru Impreza WRX STi | 1:10:47.7 |
1. | King Dylan - Tierney Lee | Subaru Impreza WRX | 49:52.5 | |||
2. | Webber Robert - Chudleigh Anthony | Mitsubishi Lancer Evo IX | 51:17.2 | |||
3. | Tostevin Doug - Adams Tamara | Subaru Impreza WRX STi | 51:34.6 |
1. | Keating Sean - Ash Caleb | Nissan Silvia S13 | Allstar Garage | 59:05.6 | ||
2. | van Kann Andy - Hayes Abbey | Toyota Corolla Levin TE27 | 1:01:59.2 | |||
3. | Pearce Nathan - Adams Daniel | Toyota Celica | 1:02:32.5 |
1. | Lowther Jason - Lowther Paul | Toyota Corolla | 54:21.8 | |||
2. | Rattenbury Carl - Rattenbury Tracey | Ford Escort MK1 | 55:23.6 | |||
3. | Leighton Duncan - Louden Marc | Ford Escort MK1 | 55:24.8 |
1. | Miles Graeme - Miles Kathy | Holden Commodore | 1:04:31.4 |
1. | Crocker Cody - Foletta Greg | Polaris RZR XP 1000 | Polaris Racing | 50:17.7 | ||
2. | Guest Michael - Green David | Can-Am Maverick 1000 X RS | BRP Australia | 52:49.0 | ||
3. | Chivers Nathan - Chivers Les | Can-Am Maverick 1000 X RS | 53:17.9 |
Only Australian championship and 4WD series went through stage 4, therefore we cannot add other sections to overall classification.
Australia #3 • Australia 4WD Series #3 • Western Australia #1 • Western Australia 2WD #1 • Clubman Cup Series - WA #1 • Australia Classic #1 • Australia SxS #1
5. 4. – 6. 4. 2013 • entries/finish - 61/35 • gravel 105,89 km
1. | Stone Alex - Drury Hanna | Subaru Impreza WRX STi | Redline Oils | 1:09:08.3 | ||
2. | Evans Eli - Weston Glen | Honda Jazz G2 | Tankformers | 1:10:47.2 | ||
3. | Wilde Tom - Hayes William | Renault Clio R3 | Tom Wilde Renault Sport RT | 1:11:31.9 |
1. | Evans Eli - Weston Glen | Honda Jazz G2 | Tankformers | 1:10:47.2 | ||
2. | Wilde Tom - Hayes William | Renault Clio R3 | Tom Wilde Renault Sport RT | 1:11:31.9 | ||
3. | Pedder Scott - Moscatt Dale | Renault Clio R3 | Swisse Renault Sport Rally Team | 1:11:37.9 |
1. | O'Dowd John - Searcy Ben | Subaru Impreza WRX STi | Maximum Motorsport | 1:14:38.0 | ||
2. | Tostevin Doug - Doe Ryan | Subaru Impreza WRX STi | S Technic - Specialist Subaru Garage | 1:22:17.7 | ||
3. | Di Lallo Adrian - Pedersen Roger | Mitsubishi Lancer Evo VI | Red Earth Motorsport |
1. | Stone Alex - Drury Hanna | Subaru Impreza WRX STi | Redline Oils | 1:09:08.3 | ||
2. | King Dylan - Tierney Lee | Subaru Impreza WRX | Scene Signs | 1:12:17.2 | ||
3. | Davies Mark - Flood Greg | Subaru Impreza WRX | BeetleBugz Australia | 1:12:42.4 |
1. | Leatt-Hayter Geoff - Helm Paul | Nissan 180SX | Aluminium Products 1964 | 1:18:39.7 | ||
2. | Keating Sean - Ash Caleb | Nissan Silvia S13 | Allstar Garage | 1:19:22.8 | ||
3. | Vlad Razvan - Nicoli Daymon | Ford Fiesta ST | MAXYrally.com.au | 1:22:11.5 |
1. | Travers Mark - Travers Angelina | Toyota Sprinter | 1:16:47.3 | |||
2. | Vass Stephen - Burton Ashley | Datsun 1600 | 1:19:17.4 | |||
3. | Flood Anthony - van Kann Tom | Mitsubishi Lancer | 1:19:38.1 |
1. | Horobin Fro - Ryan Nick | Datsun 180B | Frosport Internationale | 1:20:23.5 | ||
2. | Beard Mark - Gleeson Jim | Datsun 1200 Coupé | Subway Woolgoolga | 1:26:27.5 | ||
3. | Ludlam John - Wood Michael | Datsun 1600 | ULX 110 Performance Oils | 1:29:47.4 |
1. | Crocker Cody - Foletta Greg | Polaris RZR XP | Polaris Australia | 1:22:58.9 | ||
2. | Dowel Justin - Willson Daniel | Can-Am Maverick 1000 RS | 1:28:46.9 | |||
3. | Chivers Nathan - Chivers Les | Can-Am Maverick 1000 RS | 1:34:52.1 |
Australia #4 • Western Australia #1 • Western Australia 2WD #1 • Clubman Cup Series - WA #1 • Australia Classic #4 • Australia SxS #4
30. 3. – 31. 3. 2012 • entries/finish - 63/39 • gravel 102,53 km
1. | Wilde Tom - Tierney Lee | Mitsubishi Lancer Evo X | Pedders Suspension | 1:06:28.2 | ||
2. | Boaden Michael - Cheers Helen | Mitsubishi Lancer Evo IX | Wauchope Motors Pty Ltd | 1:06:36.1 | ||
3. | Box Nicholas - Ridden Ash | Mitsubishi Lancer Evo IX | Allstar Garage | 1:06:47.2 |
1. | Wilde Tom - Tierney Lee | Mitsubishi Lancer Evo X | Pedders Suspension | 1:06:28.2 | ||
2. | Boaden Michael - Cheers Helen | Mitsubishi Lancer Evo IX | Wauchope Motors Pty Ltd | 1:06:36.1 | ||
3. | Box Nicholas - Ridden Ash | Mitsubishi Lancer Evo IX | Allstar Garage | 1:06:47.2 |
1. | Wilde Tom - Tierney Lee | Mitsubishi Lancer Evo X | Pedders Suspension | 1:06:28.2 | ||
2. | Stone Alex - Drury Hanna | Subaru Impreza WRX STi | 1:08:38.4 | |||
3. | Davies Steven - Davies Mark | Subaru Impreza WRX | 1:11:19.7 |
1. | King Dylan - Hannigan Andrew | Ford Escort | 1:13:40.2 | |||
2. | Wright Julian - De Boer Ian | Datsun 1200 Coupé | 1:14:20.3 | |||
3. | Douglas Kiel - Paynter Anthony | Holden Commodore | 1:15:10.5 |
1. | Snaddon Matthew - Thompson Blake | Toyota Corolla FX GT | 1:16:23.8 | |||
2. | Lowther Jason - Teape Matthew | Toyota Corolla | 1:17:05.9 | |||
3. | van Kann Andy - Marquet James | Toyota Levin | 1:17:56.1 |
1. | David Jeffrey - Geelan Grant | Porsche 911 | 1:13:12.8 |
1. | Crocker Cody - Foletta Greg | Polaris RZR XP 900 LE | 1:20:09.3 | |||
2. | Shipp James - Shipp Warren | Polaris RZR XP 900 LE | 1:23:05.8 | |||
3. | Guest Michael - Green David | Can-Am Maverick 1000 RS | 1:23:21.1 |
Australia #1 • Australia 2WD #1 • Junior (AUS) #1 • Western Australia #1 • Western Australia 2WD #1 • Clubman Cup Series - WA #1 • Australia Classic #1 • Premier League (AUS) #1
16. 4. 2011 • entries/finish - 55/43 • gravel 102,65 km
1. | Smart Ryan - Allen John | Toyota Corolla Sportivo | 1:06:19.7 | |||
2. | Pedder Mark - Tierney Lee | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:06:52.1 | |||
3. | Dowel Justin - Lee Matt | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:07:06.5 |
1. | Smart Ryan - Allen John | Toyota Corolla Sportivo | 1:06:19.7 | |||
2. | Pedder Mark - Tierney Lee | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:06:52.1 | |||
3. | Dowel Justin - Lee Matt | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:07:06.5 |
1. | Evans Eli - Weston Glen | Honda Civic Type-R R3 | 1:08:45.6 | |||
2. | Vlad Razvan - Nicoli Daymon | Ford Fiesta ST | 1:15:11.9 | |||
3. | Douglas Kiel - Burton Ashley | Holden Commodore VS | 1:15:44.3 |
1. | Wilde Tom - Wilde Nerralie | Subaru Impreza WRX STi | 1:09:32.1 | |||
2. | Orders Will - Calder Rian | Nissan Silvia S13 | 1:11:28.8 | |||
3. | Allan Ross - Allan Scott | Nissan Silvia S13 | 1:14:39.6 |
1. | Box Nicholas - Ridden Ash | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:08:59.2 | |||
2. | Stone Alex - Drury Hanna | Subaru Impreza WRX STi | 1:09:21.0 | |||
3. | Wilde Tom - Wilde Nerralie | Subaru Impreza WRX STi | 1:09:32.1 |
1. | Orders Will - Calder Rian | Nissan Silvia S13 | 1:11:28.8 | |||
2. | Leatt-Hayter Geoff - Adams Tamara | Ford Escort | 1:13:24.9 | |||
3. | Wright Julian - De Boer Ian | Datsun 1200 Coupé | 1:14:15.3 |
1. | Leatt-Hayter Geoff - Adams Tamara | Ford Escort | 1:13:23.9 | |||
2. | Wright Julian - De Boer Ian | Datsun 1200 Coupé | 1:14:10.7 | |||
3. | Flanagan Jack - Abetz Dave | Nissan Sunny | 1:14:57.0 |
1. | Reid Stewart - Stewart Iain | Ford Escort RS 1800 MKII | 1:16:45.1 | |||
2. | Thompson David - Sanders Matthew | Ford Falcon XY |
1. | Wilde Tom - Wilde Nerralie | Subaru Impreza WRX STi | 1:09:32.1 | |||
2. | Reynolds Derek - Baker Ray | Mitsubishi Lancer Evo V | 1:13:28.7 | |||
3. | Drake Charlie - Harriott Matthew | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:14:12.0 |
Clubman run stage 11 and 12 that were only scheduled on Heat 2 for other sections.
Australia #2 • Australia 2WD #2 • Western Australia #1 • Western Australia 2WD #1 • Clubman Cup Series - WA #1 • Premier League (AUS) #2
17. 4. 2010 • entries/finish - 54/46 • gravel 102,59 km
1. | Pedder Scott - Mortimer Jonathon | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:03:25.1 | |||
2. | Evans Simon - Evans Sue | Subaru Impreza WRX | 1:03:45.2 | |||
3. | Windus Darren - Allen John | Toyota Corolla TRD S2000 | 1:05:00.3 |
1. | Pedder Scott - Mortimer Jonathon | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:03:25.1 | |||
2. | Evans Simon - Evans Sue | Subaru Impreza WRX | 1:03:45.2 | |||
3. | Windus Darren - Allen John | Toyota Corolla TRD S2000 | 1:05:00.3 |
1. | Kirk Barry - Willson Daniel | Mitsubishi Mirage | 1:25:25.2 | |||
2. | Evans Eli - Weston Glen | Honda Civic Type-R R3 |
1. | Anderson Christopher - Searcy Ben | Subaru Impreza WRX | 1:07:05.2 | |||
2. | Wilde Tom - Wilde Nerralie | Subaru Impreza STi | 1:07:17.7 | |||
3. | Hynes Leigh - Percival Stuart | Subaru Impreza WRX | 1:07:26.2 |
1. | Wright Julian - Huggins Jeff | Datsun 1200 Coupé | 1:14:01.8 | |||
2. | Vlad Razvan - Nicoli Daymon | Daihatsu Charade GTi | 1:14:51.3 | |||
3. | MacDonald Andrew - Hahn Aarin | Toyota Sprinter | 1:14:54.9 |
1. | Wright Julian - Huggins Jeff | Datsun 1200 Coupé | 1:13:58.1 | |||
2. | MacDonald Andrew - Hahn Aarin | Toyota Sprinter | 1:14:35.0 | |||
3. | Vlad Razvan - Nicoli Daymon | Daihatsu Charade GTi | 1:14:44.4 |
1. | Boaden Michael - Cheers Helen | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:09:19.6 | |||
2. | Kirk Barry - Willson Daniel | Mitsubishi Mirage | 1:25:25.2 | |||
3. | Macara John - Madlener Diana | Mitsubishi Lancer Evo IX |
Clubman section didn't run stage 1 and 2 but stage 11 and 12 instead (from Heat 2), therefore we cannot add them in stage results. Final classification however is correct, and stages 1/2 stats are from stages 11/12.
Australia #4 • Australia 2WD #4 • Western Australia • Western Australia 2WD • Clubman Cup Series - WA • Premier League (AUS) #4
3. 4. – 4. 4. 2009 • entries/finish - 47/34 • gravel 105,25 km
1. | Raymond Glen - Raymond Matt | Toyota Corolla Sportivo | 1:05:36.1 | |||
2. | Evans Eli - Murphy Chris | Subaru Impreza WRX STi | 1:06:00.5 | |||
3. | Windus Darren - Allen John | Toyota Corolla TRD S2000 | 1:06:43.0 |
1. | Raymond Glen - Raymond Matt | Toyota Corolla Sportivo | 1:05:36.1 | |||
2. | Evans Eli - Murphy Chris | Subaru Impreza WRX STi | 1:06:00.5 | |||
3. | Windus Darren - Allen John | Toyota Corolla TRD S2000 | 1:06:43.0 |
1. | Flanagan Jack - Searcy Ben | Nissan Sunny | 1:16:35.8 |
1. | Wilde Tom - Wilde Nerralie | Subaru Impreza WRX STi | 1:09:58.2 | |||
2. | Hynes Leigh - Percival Stuart | Subaru Impreza WRX STi | 1:12:04.1 | |||
3. | McIlroy Lee - Ridden Ash | Subaru Impreza WRX | 1:12:34.5 |
1. | Sleep Kevin - Doherty Niall | Honda Civic | 1:16:35.7 | |||
2. | Flanagan Jack - Searcy Ben | Nissan Sunny | 1:16:35.8 | |||
3. | Wright Julian - Huggins Jeff | Datsun 1200 Coupé | 1:16:39.0 |
1. | Sleep Kevin - Doherty Niall | Honda Civic | 1:16:30.3 | |||
2. | Flanagan Jack - Searcy Ben | Nissan Sunny | 1:16:34.1 | |||
3. | Wright Julian - Huggins Jeff | Datsun 1200 Coupé | 1:16:39.1 |
1. | Smart Ryan - van der Marel-Smart Rebecca | Mitsubishi Lancer Evo VI | 1:09:00.7 | |||
2. | Hynes Leigh - Percival Stuart | Subaru Impreza WRX STi | 1:12:04.1 | |||
3. | Knowles Simon - Knowles Margot | Mitsubishi Lancer Evo VI | 1:15:18.2 |
Australia #3 • Western Australia • Western Australia 2WD • Clubman Cup Series - WA
28. 4. 2007 • entries/finish - 53/17 • gravel
1. | Evans Simon - Evans Sue | Toyota Corolla Sportivo | Team TRD | 1:02:14.4 | ||
2. | Herridge Dean - Hayes William | Subaru Impreza WRX | Maximum Motorsport | 1:02:43.5 | ||
3. | Bates Neal - Taylor Coral | Toyota Corolla TRD S2000 | Team TRD | 1:03:16.7 |
1. | Evans Simon - Evans Sue | Toyota Corolla Sportivo | Team TRD | 1:02:14.4 | ||
2. | Herridge Dean - Hayes William | Subaru Impreza WRX | Maximum Motorsport | 1:02:43.5 | ||
3. | Bates Neal - Taylor Coral | Toyota Corolla TRD S2000 | Team TRD | 1:03:16.7 |
1. | Anderson James - Searcy Ben | Subaru Impreza WRX STi | 54:00.2 | |||
2. | Anderson Christopher - Lithgo Joel | Subaru Impreza WRX | 54:13.7 | |||
3. | Herridge Rob - Della Maddalena Elio | Subaru Impreza WRX | 54:22.6 |
1. | Sleep Kevin - Kirkhouse Alexandra | Honda Civic | 59:44.4 | |||
2. | Cameron Mark - De Boer Ian | Suzuki Swift GTi | 1:00:00.7 | |||
3. | Wright Julian - Huggins Jeff | Datsun 1200 Coupé | 1:01:53.3 |
1. | Thomas Dave - Church Paul | Ford Escort MK2 | 59:21.9 | |||
2. | Sleep Kevin - Kirkhouse Alexandra | Honda Civic | 59:41.8 | |||
3. | McIlroy Lee - Vass Steve | Mazda 323 | 59:46.7 |
Australia #3 • Western Australia • Western Australia 2WD • Clubman Cup Series - WA
27. 5. 2006 • entries/finish - 51/11 • gravel
1. | Evans Simon - Evans Sue | Toyota Corolla Sportivo | Toyota Team Australia | 1:00:19.6 | ||
2. | Bates Neal - Taylor Coral | Toyota Corolla Sportivo | Toyota Team Australia | 1:01:12.4 | ||
3. | Herridge Dean - Hayes William | Subaru Impreza WRX | Maximum Motorsport | 1:01:21.6 |
1. | Evans Simon - Evans Sue | Toyota Corolla Sportivo | Toyota Team Australia | 1:00:19.6 | ||
2. | Bates Neal - Taylor Coral | Toyota Corolla Sportivo | Toyota Team Australia | 1:01:12.4 | ||
3. | Herridge Dean - Hayes William | Subaru Impreza WRX | Maximum Motorsport | 1:01:21.6 |
1. | Stone Alex - Madlener Diana | Subaru Impreza WRX STi | 56:25.0 | |||
2. | Dunlop Dennis - Dunlop Jacquie | Mitsubishi Lancer Evo VII | 57:18.1 | |||
3. | Bignell Craig - Percival Joan | Mitsubishi Lancer Evo III | 57:21.0 |
1. | Davies Steven - Abetz Dave | Toyota Corolla FX GT | 1:04:00.2 | |||
2. | Sleep Kevin - Kirkhouse Alexandra | Honda Civic | 1:04:59.7 | |||
3. | Anderson Nigel - Harris Richard | Toyota Corolla FX GT | 1:05:54.8 |
1. | Whittle Garry - Hendry Craig | Datsun 1600 | 1:06:58.6 | |||
2. | Sleep Wayne - Sleep Megan | Nissan Pulsar | 1:13:31.4 | |||
3. | Williams Tim - McGriskin Paul | Suzuki Swift | 1:28:24.4 |