Season 2019
Australia
Clubman Cup Series - WA 2019
30. 3. 2019, City of Shoalhaven • gravel • Other years
5. 4. – 6. 4. 2019, Busselton • entries/finish - 47/35 • gravel 89.34 km • Other years
1. | Bates Harry - McCarthy John | Toyota Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 55:19.3 | ||
2. | Bates Lewis - McLoughlin Anthony | Toyota Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 55:49.2 | ||
3. | Wilde Tom - Kirkhouse Madelin | Subaru Impreza WRX STi | Maximum Motorsport | 56:12.4 |
1. | Bayer Tim - McCagh Garry | Hyundai Excel | 1:05:21.4 | |||
2. | Vass Stephen - Whittle Garry | Datsun 1600 | 1:05:41.6 | |||
3. | Fowler Rod - Mayes Keith | Peugeot 206 GTi | 1:06:39.4 |
11. 5. 2019 • entries/finish - 29/20 • gravel 100.24 km • Other years
1. | O'Dowd John - Feaver Toni | Å koda Fabia R5 | 57:30.9 | |||
2. | Searcy Ben - Marquet James | Mitsubishi Lancer Evo IX | 59:19.9 | |||
3. | Oxley Stephen - Oxley Archa | Subaru Impreza WRX STi | 59:34.2 |
1. | Vass Stephen - Burton Ashley | Datsun 1600 | 37:17.4 | |||
2. | Hutchinson Paul - Sewell Jarrod | Can-Am Maverick Turbo | 49:02.8 |
1. 6. 2019, Boddington • entries/finish - 28/13 • gravel 91.63 km • Other years
1. | O'Dowd John - Feaver Toni | Å koda Fabia R5 | 1:16:46.4 | |||
2. | Rando Craig - Scafidi Matthew | Subaru Impreza WRX STi | 1:20:31.6 | |||
3. | Vlad Razvan - Vlad Ioana | Ford Fiesta ST | 1:21:43.8 |
1. | Fowler Rod - Mayes Keith | Peugeot 206 GTi | 56:35.5 | |||
2. | Hollingsworth Kevin - Hollingsworth Aaron | Suzuki Swift Sport | 57:13.4 | |||
3. | Vass Stephen - Burton Ashley | Datsun 1600 | 57:21.1 |
6. 7. 2019 • entries/finish - 29/13 • gravel 132.22 km • Other years
1. | O'Dowd John - Feaver Toni | Å koda Fabia R5 | 1:29:41.1 | |||
2. | Searcy Ben - Marquet James | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:31:23.3 | |||
3. | McGuinness Barry - Wade Stephen | Subaru Impreza WRX | 1:36:46.2 |
1. | Vass Stephen - Burton Ashley | Datsun 1600 | 1:13:22.6 | |||
2. | Lake Bruce - Hall Peter | Datsun 240Z | 1:13:22.6 | |||
3. | Wright Hayden - Wright Adam | Hyundai Excel | 1:15:13.5 |
14. 9. 2019 • entries/finish - 25/13 • gravel 101.36 km • Other years
1. | Oxley Stephen - Wood Michael | Subaru Impreza WRX STi | 1:05:12.5 | |||
2. | Major Peter - Screaigh Kim | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:06:21.2 | |||
3. | McGuinness Barry - Wade Stephen | Subaru Impreza | 1:06:42.0 |
1. | Chudleigh Anthony - Wright Tim | Ford Fiesta ST | 37:16.4 | |||
2. | Vass Stephen - Burton Ashley | Datsun 1600 | 40:25.8 | |||
3. | O'Donovan Dermy - Charlesson Jonathan | Mitsubishi Mirage | 41:37.0 |
26. 10. 2019 • entries/finish - 38/24 • gravel 110.90 km • Other years
1. | O'Dowd John - Feaver Toni | Å koda Fabia R5 | 1:15:03.9 | |||
2. | Oxley Stephen - Wood Michael | Subaru Impreza WRX STi | 1:17:23.7 | |||
3. | Searcy Ben - Glenney Steve | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:17:28.0 |
1. | Fowler Rod - Mayes Keith | Peugeot 206 GTi | 45:03.0 | |||
2. | Hollingsworth Kevin - Gratton Simon | Suzuki Swift | 49:11.8 | |||
3. | Walbran David - Coker Bryden | Mitsubishi Lancer | 49:11.9 |
Standings - drivers
TOTAL | ||||||||||
1. | Vass Stephen |
[2.] |
[1.] |
[3.] |
[1.] |
[2.] | - |
356 |
||
2. | Fowler Rod |
[3.] | - |
[1.] | - |
[5.] |
[1.] |
264 |
||
3. | Hollingsworth Kevin | - | - |
[2.] |
[5.] |
[4.] |
[2.] |
232 |
||
3. | Van Keule Braiden |
[5.] | R |
[4.] |
[4.] |
[6.] |
[5.] |
232 |
||
5. | Lake Bruce |
[4.] | - | - |
[2.] | - |
[4.] |
172 |
||
6. | Wright Hayden |
[6.] | - | - |
[3.] | - | R |
100 |
||
7. | Bayer Tim |
[1.] | - | - | - | - | - |
80 |
||
7. | Chudleigh Anthony | - | - | - | - |
[1.] | - |
80 |
||
9. | O'Donovan Dermy | - | - | - | - |
[3.] | - |
60 |
||
9. | Walbran David | - | - | - | R |
- |
[3.] |
60 |
Standings - codrivers
TOTAL | ||||||||||
1. | Burton Ashley | - |
[1.] |
[3.] |
[1.] |
[2.] | - |
288 |
||
2. | Mayes Keith |
[3.] | - |
[1.] | - |
[5.] |
[1.] |
264 |
||
3. | Thompson Jayde |
[5.] |
R
|
[4.] |
[4.] |
[6.] |
[5.] |
232 |
||
4. | Hall Peter |
[4.] | - | - |
[2.] | - |
[4.] |
172 |
||
5. | Hollingsworth Aaron | - | - |
[2.] |
[5.] |
[4.] | - |
164 |
||
6. | Wright Adam |
[6.] | - | - |
[3.] | - |
R
|
100 |
||
7. | McCagh Garry |
[1.] | - | - | - | - | - |
80 |
||
7. | Wright Tim | - | - | - | - |
[1.] | - |
80 |
||
9. | Whittle Garry |
[2.] | - | - | - | - | - |
68 |
||
9. | Gratton Simon | - | - | - | - | - |
[2.] |
68 |
||
11. | Charlesson Jonathan | - | - | - | - |
[3.] | - |
60 |
||
11. | Coker Bryden | - | - | - |
R
|
- |
[3.] |
60 |
Stats
Event victories
1. | Vass Stephen | 2 | |
= | Fowler Rod | 2 | |
3. | Bayer Tim | 1 | |
= | Chudleigh Anthony | 1 |
Stage winners
1. | Vass Stephen | 9 | |
2. | Bayer Tim | 5 | |
3. | Fowler Rod | 4 | |
4. | Chudleigh Anthony | 3 | |
5. | Lake Bruce | 1 | |
= | Hollingsworth Kevin | 1 | |
= | Hutchinson Paul | 1 |
Rally leaders
1. | Vass Stephen | 10 | |
2. | Bayer Tim | 7 | |
3. | Fowler Rod | 4 | |
4. | Chudleigh Anthony | 3 |