Season 2023
Australia
Western Australia 2WD 2023
2. 4. 2023, Winvale Park, Bakers Hill • West Australian Car Club Inc • entries/finish - 44/34 • gravel 60.41 km • Other years
1. | Gonzalez Daniel - Nicoli Daymon | Å koda Fabia R5 | 41:02.7 | |||
2. | Rullo Peter - Marquet James | Hyundai i20 N Rally2 | 42:23.0 | |||
3. | Rullo Alex - Searcy Ben | Hyundai i20 N Rally2 | 42:33.7 |
1. | White Alex - White Jade | Nissan Silvia S13 | 49:26.7 | |||
2. | Oates Tony - Branford Adam | Honda Civic | 51:13.8 | |||
3. | Bennett Scott - Turner Gavin | Mitsubishi Lancer | 51:53.2 |
19. 5. – 20. 5. 2023, Bunbury & Nannup • West Australian Car Club Inc • entries/finish - 65/53 • gravel 119.86 km - (cancelled 7.14 km) • Other years
1. | Bates Harry - Taylor Coral | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 1:06:49.2 | ||
2. | Bates Lewis - McLoughlin Anthony | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 1:07:32.3 | ||
3. | Quinn Nathan - Winwood-Smith Ray | Hyundai i20 G4 | 1:07:40.5 |
1. | White Alex - White Lisa | Nissan Silvia S13 | 1:20:32.3 | |||
2. | Thomas Dave - Lister Mandy | Ford Escort | 1:21:01.6 | |||
3. | Payne Todd - Edwards Jeremy | Nissan Silvia S15 | 1:21:35.4 |
Stage 9 cancelled due to damaged roads.
21. 5. 2023, Bunbury & Nannup • West Australian Car Club Inc • entries/finish - 49/44 • gravel 59.34 km • Other years
1. | Quinn Nathan - Winwood-Smith Ray | Hyundai i20 G4 | 35:26.5 | |||
2. | Bates Lewis - McLoughlin Anthony | Toyota GR Yaris AP4 | Toyota Gazoo Racing Australia | 35:32.5 | ||
3. | Dowel Troy - Webb Bernie | Å koda Fabia Rally2 evo | 35:56.1 |
1. | White Alex - White Lisa | Nissan Silvia S13 | 42:08.2 | |||
2. | Oates Tony - Griffiths Riley | Honda Civic | 46:17.1 | |||
3. | Smith Carter - Nairn Niamh | Ford Escort MK2 | 47:14.8 |
1. 7. 2023, Donnybrook • South West Touring Car Club • entries/finish - 43/29 • gravel 113.38 km - (cancelled 11.08 km) • Other years
1. | Gonzalez Daniel - Nicoli Daymon | Å koda Fabia R5 | 1:03:05.0 | |||
2. | King Dylan - Tierney Lee | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:03:26.0 | |||
3. | Rando Craig - Beckwith Scott | Subaru Impreza STi N8 | 1:04:33.3 |
1. | White Alex - White Lisa | Nissan Silvia S13 | 1:13:34.0 | |||
2. | Smith David - Pedersen Roger | Ford Fiesta ST | 1:14:56.2 | |||
3. | Bennett Scott - Turner Gavin | Mitsubishi Lancer | 1:16:47.0 |
12. 8. 2023, Manjimup • WA Car Club • entries/finish - 40/28 • gravel 106.56 km - (cancelled 34.60 km) • Other years
1. | Rando Craig - Beckwith Scott | Subaru Impreza STi N8 | 41:41.0 | |||
2. | Rullo Alex - Searcy Ben | Hyundai i20 N Rally2 | 41:47.1 | |||
3. | King Dylan - Tierney Lee | Mitsubishi Lancer Evo IX | 41:47.5 |
1. | Smith David - Pedersen Roger | Ford Fiesta Mk5 ST | 48:31.8 | |||
2. | McGroarty Gerard - Moore Kirsty | Datsun 1600 | 49:31.8 | |||
3. | Oates Tony - Griffiths Riley | Honda Civic | 50:42.5 |
30. 9. 2023, Chidlow • The Light Car Club of Western Australian (Inc) • entries/finish - 39/27 • gravel 120.00 km • Other years
1. | King Dylan - Tierney Lee | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:20:57.6 | |||
2. | Gonzalez Daniel - Nicoli Daymon | Å koda Fabia R5 | 1:22:25.9 | |||
3. | Rullo Alex - Searcy Ben | Hyundai i20 N Rally2 | 1:23:26.3 |
1. | Bennett Scott - Turner Gavin | Mitsubishi Lancer | 1:40:22.5 | |||
2. | Oates Tony - Griffiths Riley | Honda Civic | 1:40:36.4 | |||
3. | White Alex - White Lisa | Nissan Silvia S13 | 1:42:42.5 |
28. 10. 2023, Collie • West Australian Car Club Inc • entries/finish - 42/31 • gravel 104.70 km • Other years
1. | Gonzalez Daniel - Nicoli Daymon | Å koda Fabia R5 | 1:00:42.5 | |||
2. | Rullo Alex - Searcy Ben | Hyundai i20 N Rally2 | 1:00:51.3 | |||
3. | King Dylan - Tierney Lee | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:01:06.5 |
1. | Smith David - Pedersen Roger | Ford Fiesta ST | 1:11:15.0 | |||
2. | White Alex - White Lisa | Nissan Silvia S13 | 1:11:53.8 | |||
3. | Payne Todd - Edwards Jeremy | Nissan Silvia S15 | 1:13:01.2 |
Standings - drivers
TOTAL | ||||||||||||
1. | White Alex |
40+5 [1.] |
60 [1.] |
60+10 [1.] |
80+10 [1.] | R |
60+4 [3.] |
68+6 [2.] |
403 |
(368+35) | ||
2. | Bennett Scott |
30+2 [3.] |
39 [4.] | R |
60+4 [3.] |
52 [4.] |
80+10 [1.] |
52+4 [4.] |
333 |
(313+20) | ||
3. | Oates Tony |
34+3 [2.] |
33 [5.] |
51+2 [2.] | R |
60 [3.] |
68+6 [2.] | - |
257 |
(246+11) | ||
4. | Smith David | - |
12 [8.] | - |
68+6 [2.] |
80 [1.] | - |
80+10 [1.] |
256 |
(240+16) | ||
5. | Vass Stephen |
26 [5.] |
9 [11.] |
39+4 [4.] |
52+2 [4.] |
40 [6.] |
36 [7.] |
36+1 [7.] |
245 |
(238+7) | ||
6. | Smith Carter |
10 [7.] |
30 [6.] |
45 [3.] | R |
- |
40+1 [6.] |
44 [5.] |
170 |
(169+1) | ||
7. | Lake Bruce | - | - | - |
44+1 [5.] |
44 [5.] |
44 [5.] |
32 [8.] |
165 |
(164+1) | ||
8. | Payne Todd | - |
45 [3.] | R |
- | - | - |
60+2 [3.] |
107 |
(105+2) | ||
9. | McGroarty Gerard | - | - | - | - |
68 [2.] | - | - |
68 |
|||
10. | White Lachlan | - |
27 [7.] |
33+1 [5.] | - | - | - | - |
61 |
(60+1) | ||
11. | Gigney Mike |
22+1 [6.] | R |
- | - |
36 [7.] | R |
R |
59 |
(58+1) | ||
12. | Orr Shane | - | - | - | - | - |
52+2 [4.] | - |
54 |
(52+2) | ||
13. | Thomas Dave | - |
51 [2.] | R |
- | - | - | - |
51 |
|||
14. | Connolly Jason | - | - | - | - | - | - |
40 [6.] |
40 |
|||
15. | Thompson Ivan | - |
10.5 [10.] |
15+6 [7.] | - | - | - | - |
31.5 |
(25.5+6) | ||
16. | Harris Martin | - | - | - | - | - | - |
28 [10.] |
28 |
|||
17. | Dunlop Brent | - | - | - | - | - | - |
12 [11.] |
12 |
Standings progress
Standings - codrivers
TOTAL | ||||||||||||
1. | White Lisa | - |
60 [1.] |
60+10 [1.] |
80+10 [1.] |
R
|
60+4 [3.] |
68+6 [2.] |
358 |
(328 +30) | ||
2. | Turner Gavin |
30+2 [3.] |
39 [4.] |
R
|
60+4 [3.] |
52 [4.] |
80+10 [1.] |
52+4 [4.] |
333 |
(313 +20) | ||
3. | Pedersen Roger | - |
12 [8.] | - |
68+6 [2.] |
80 [1.] | - |
80+10 [1.] |
256 |
(240 +16) | ||
4. | Griffiths Riley | - |
33 [5.] |
51+2 [2.] |
R
|
60 [3.] |
68+6 [2.] |
10 [11.] |
230 |
(222 +8) | ||
5. | Crawford Steven |
22 [5.] | - | - |
52+2 [4.] |
40 [6.] |
36 [7.] |
36+1 [7.] |
189 |
(186 +3) | ||
6. | Hall Peter | - | - | - |
44+1 [5.] |
44 [5.] |
44 [5.] |
32 [8.] |
165 |
(164 +1) | ||
7. | White Jade |
40+5 [1.] | - | - | - | - |
40+1 [6.] |
44 [5.] |
130 |
(124 +6) | ||
8. | Edwards Jeremy | - |
45 [3.] |
R
|
- | - | - |
60+2 [3.] |
107 |
(105 +2) | ||
9. | Nairn Niamh |
9 [7.] |
30 [6.] |
45 [3.] |
R
|
- | - | - |
84 |
|||
10. | Moore Kirsty | - | - | - | - |
68 [2.] | - | - |
68 |
|||
11. | Rasmussen Kai | - |
27 [7.] |
33+1 [5.] | - | - | - | - |
61 |
(60 +1) | ||
12. | Jordan Amelia |
20 [6.] |
R
|
- | - |
36 [7.] |
R
|
R
|
56 |
|||
13. | Mills Tim |
26+1 [4.] | - | - | - | - | - |
28 [9.] |
55 |
(54 +1) | ||
14. | Alcorn Glenn | - | - | - | - | - |
52+2 [4.] | - |
54 |
(52 +2) | ||
15. | Burton Ross | - |
9 [11.] |
39+4 [4.] | - | - | - | - |
52 |
(48 +4) | ||
16. | Lister Mandy | - |
51 [2.] |
R
|
- | - | - | - |
51 |
|||
17. | Esterbauer Stephanie | - | - | - | - | - | - |
40 [6.] |
40 |
|||
18. | Branford Adam |
34+3 [2.] | - | - | - | - | - | - |
37 |
(34 +3) | ||
19. | Quartermaine Nathan | - |
10.5 [10.] |
15+6 [7.] | - | - | - | - |
31.5 |
(25.5 +6) | ||
20. | Harris Richard | - | - | - | - | - | - |
24 [10.] |
24 |
Standings progress
Stats
Event victories
1. | White Alex | 4 | |
2. | Smith David | 2 | |
3. | Bennett Scott | 1 |
Stage winners
1. | White Alex | 29 | |
2. | Smith David | 8 | |
3. | Bennett Scott | 4 | |
4. | Thomas Dave | 3 | |
5. | Madlener Paul | 2 | |
= | Oates Tony | 2 | |
7. | Payne Todd | 1 |
Rally leaders
1. | White Alex | 34 | |
2. | Smith David | 5 | |
3. | Bennett Scott | 4 | |
4. | Madlener Paul | 2 | |
= | Thomas Dave | 2 | |
= | Oates Tony | 2 |