3-Städte Rallye
Central Rally Trophy #7 • Mitropa #7 • Mitropa Historic #7 • Mitropa Club #7 • Mitropa Light #4 • Austria #8 • Germany (DRM) #4 • ADAC Rallye Masters #4 • Austria 2WD #8 • Austria Junior #8 • Austria Rally Cup #8 • Germany (DRM) 2WD #4 • Germany (DRM) Historic #4
15. 10. – 16. 10. 2021, Waldkirchen • ADAC Südbayern e.V. • entries/finish - 100/67 • asphalt 168,55 km
1. | Wagner Simon - Winter Gerald | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:33:26.8 | |||
2. | Dinkel Dominik - Winklhofer Pirmin | Ford Fiesta Rally2 | Brose Motorsport | 1:34:21.6 | ||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Citroën C3 Rally2 | Saintéloc Junior Team | 1:35:04.5 |
1. | Sulzinger Raffael - Heigl Jürgen | Ford Fiesta Rally4 | 1:42:29.0 | |||
2. | Gaßner Hermann sen. - Öttl Lena | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:44:06.5 | |||
3. | Dunner Lukas - Rausch Jürgen | Škoda Fabia R5 | Team Speedlife-knobi.at | 1:44:12.4 |
1. | Wagner Simon - Winter Gerald | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:33:26.8 | |||
2. | Dinkel Dominik - Winklhofer Pirmin | Ford Fiesta Rally2 | Brose Motorsport | 1:34:21.6 | ||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Citroën C3 Rally2 | Saintéloc Junior Team | 1:35:04.5 |
1. | Nothdurfter Alfons - Nolte Jürgen | Ford Sierra RS Cosworth 4x4 | MSC Kitzbühel | 1:57:29.4 | ||
2. | Muradore Rino - Blasutto Luciano | Ford Escort RS 2000 MKII | 2:05:10.6 | |||
3. | Zacher Hans-Ulrich - Zacher Katrin | Ford Escort RS 2000 MKII | 2:12:22.2 |
1. | Droandi Norberto - Florean Emanuela | Peugeot 106 Rallye | 2:02:39.7 |
1. | Kainz Martin - Cerny Manfred | Mitsubishi Lancer Evo VII | AMC Bad Aibling e.V. | 1:47:22.6 | ||
2. | Scheidhammer Alois - Regner August | Nissan 350Z | 1:56:48.3 | |||
3. | Droandi Norberto - Florean Emanuela | Peugeot 106 Rallye | 2:02:39.7 |
1. | Wagner Simon - Winter Gerald | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:33:26.8 | |||
2. | Dinkel Dominik - Winklhofer Pirmin | Ford Fiesta Rally2 | Brose Motorsport | 1:34:21.6 | ||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Citroën C3 Rally2 | Saintéloc Junior Team | 1:35:04.5 |
1. | Wagner Simon - Winter Gerald | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:33:26.8 | |||
2. | Dinkel Dominik - Winklhofer Pirmin | Ford Fiesta Rally2 | Brose Motorsport | 1:34:21.6 | ||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Citroën C3 Rally2 | Saintéloc Junior Team | 1:35:04.5 |
1. | Sulzinger Raffael - Heigl Jürgen | Ford Fiesta Rally4 | 1:42:29.0 | |||
2. | Lorenz Thomas - Rauber Tim | Škoda Fabia S2000 | 1:43:10.3 | |||
3. | Gaßner Hermann sen. - Öttl Lena | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:44:06.5 |
1. | Sulzinger Raffael - Heigl Jürgen | Ford Fiesta Rally4 | 1:42:29.0 | |||
2. | Merkel Alexander - Kiefer Lisa | Opel Corsa Rally4 | Waldherr Motorsport Team | 1:44:11.9 | ||
3. | Štefan David - Vichtora Ondřej | Peugeot 208 Rally4 | 1:44:19.4 |
1. | Lengauer Michael - Thauerböck Andreas | Subaru WRX STI | Bamminger Rallye Team | 1:42:07.0 | ||
2. | Kalteis Martin - Zemanek Markus | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:42:51.1 | |||
3. | Retzer Johann - Lerch Jennifer | Honda Civic Type-R EP3 | MSC Priental e.V. | 1:50:17.7 |
1. | Sulzinger Raffael - Heigl Jürgen | Ford Fiesta Rally4 | 1:42:29.0 | |||
2. | Merkel Alexander - Kiefer Lisa | Opel Corsa Rally4 | Waldherr Motorsport Team | 1:44:11.9 | ||
3. | Štefan David - Vichtora Ondřej | Peugeot 208 Rally4 | 1:44:19.4 |
1. | Merkel Alexander - Kiefer Lisa | Opel Corsa Rally4 | Waldherr Motorsport Team | 1:44:11.9 | ||
2. | Noller René - Stein Anne Katharina | Opel Corsa Rally4 | ADAC Württemberg | 1:44:34.8 | ||
3. | Just Tobias - Ostlender Hanna | Citroën C2 R2 Max | ADAC Nordbayern e.V. | 1:45:25.2 |
1. | Gromöller Walter - Meier René | Opel Ascona 400 | 1:46:51.9 | |||
2. | Feustel Florian - Gehbauer Paul | Porsche 911 Carrera RSR 3.0 | MSC Rodenstein | 1:48:08.3 | ||
3. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | 1:49:41.4 |
Mitropa #9 • Mitropa Historic #9 • Mitropa Light #5 • Germany (DRM) #7 • ADAC Rallye Masters #7 • ADAC Opel Rallye Cup #7 • Germany (DRM) 2WD #7 • Südbayern #5 • Opel Adam Cup (CZ) #7
18. 10. – 19. 10. 2019, Freyung • entries/finish - 90/66 • asphalt 141,32 km
1. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:18:08.2 | |||
2. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:18:38.9 | ||
3. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:18:54.2 |
1. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:18:08.2 | |||
2. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:25:37.3 | |||
3. | Luger Marco - Irlacher Elke | Mitsubishi Lancer Evo IX | MSC Priental e.V. | 1:28:43.2 |
1. | Zacher Hans-Ulrich - Zacher Katrin | Ford Escort 1600 MKII | 1:48:27.8 | |||
2. | Sonntag Gerd - Hoffmann Jan Marvin | Mitsubishi Lancer 1600 GSR | MSC Gütersloh | 2:02:42.0 |
1. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:18:08.2 | |||
2. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:18:38.9 | ||
3. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:18:54.2 |
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 996 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:23:56.8 | ||
2. | Dinkel Patrik - Kießling Felix | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:25:29.3 | |||
3. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:25:37.3 |
1. | Munster Grégoire - Louka Louis | Opel Adam Cup | 1:32:11.1 | |||
2. | Pietarinen Eerik - Raitanen Juhana | Opel Adam Cup | MSC Gütersloh | 1:32:41.3 | ||
3. | Loof Nick - Eichenauer Nico | Opel Adam Cup | 1:33:38.1 |
1. | Havlat David - Stein Paul | Opel Adam R2 | 1:29:33.9 | |||
2. | Juhász Csaba - Juhász Zsolt | Renault Clio RS R3T | 1:35:55.4 | |||
3. | Just Tobias - Türk Sabrina | Citroën C2 R2 Max | ADAC Nordbayern e.V. | 1:38:24.3 |
1. | Sulzinger Raffael - Kiefer Lisa | Ford Fiesta R2T19 | 1:26:32.6 | |||
2. | Luger Marco - Irlacher Elke | Mitsubishi Lancer Evo IX | MSC Priental e.V. | 1:28:43.2 | ||
3. | Weileder Rudi - Weileder Dominik | Mitsubishi Lancer Evo VIII | MSC Emmersdorf e.V. | 1:28:57.7 |
1. | Stříteský Dominik - Krajča Ondřej | Opel Adam Cup | Spirit Racing | 1:32:05.3 | ||
2. | Štefan David - Vichtora Ondřej | Opel Adam Cup | 1:34:18.5 | |||
3. | Arnošt Tomáš - Nešpor Jan | Opel Adam Cup | 1:40:03.4 |
#1, #9 and #67 disqualified after the rally, because they drove by the accident of #3 and didn‘t stop to check.
The competitors appealed against a judgement successfully and stay in result.
Mitropa #9 • Mitropa Historic #9 • Mitropa Light #5 • Germany (DRM) #8 • ADAC Rallye Masters #8 • ADAC Opel Rallye Cup #8 • Germany (DRM) 2WD #8 • Opel Adam Cup (CZ) #7
19. 10. – 20. 10. 2018, Straubing • entries/finish - 121/84 • asphalt 123,08 km
1. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia R5 | Brose Motorsport | 1:10:20.2 | ||
2. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Peugeot 208 T16 | Peugeot Team Romo | 1:10:59.6 | ||
3. | Schwedt Roman - Gerlich Christoph | Peugeot 207 S2000 | Peugeot Team Romo | 1:13:02.7 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | Pole Promotion Gassner Motorsport | 1:14:25.4 | ||
2. | Kreuter Norman - Kreuter Michaela | Škoda Fabia R5 | race:pro motorsport | 1:17:20.2 | ||
3. | Kainz Martin - Bergmann Andreas | Mitsubishi Lancer Evo IX | AMC Bad Aibling e.V. | 1:17:54.4 |
1. | Brink Burghard - Bökamp Lothar | Lancia Delta Integrale 16V | MSC Gütersloh | 1:22:49.9 | ||
2. | Kuhn Ludwig - Windt Ulrich | Porsche 911 SC | MSC Gütersloh | 1:31:08.3 | ||
3. | Zacher Hans-Ulrich - Zacher Katrin | Ford Escort 1600 MKII | 1:37:12.8 |
1. | Kanyik Antal jun. - Nyirfás Julianna | Peugeot 208 R2 | Kanyik Rallye Team | 1:20:56.6 |
1. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia R5 | Brose Motorsport | 1:10:20.2 | ||
2. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Peugeot 208 T16 | Peugeot Team Romo | 1:10:59.6 | ||
3. | Schwedt Roman - Gerlich Christoph | Peugeot 207 S2000 | Peugeot Team Romo | 1:13:02.7 |
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 996 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:13:03.5 | ||
2. | Satorius Björn - Meter Lina | Subaru Impreza STi N16 | MSC Rodenstein | 1:13:30.5 | ||
3. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Mégane Maxi | ADAC Sachsen e.V. | 1:13:49.0 |
1. | Munster Grégoire - Louka Louis | Opel Adam Cup | 1:18:48.8 | |||
2. | Volver Karl Martin - Madissoo Marten | Opel Adam Cup | 1:19:10.5 | |||
3. | Lundberg Elias - Arhusiander David | Opel Adam Cup | ADAC Ostwestfalen Lippe e.V. | 1:19:12.5 |
1. | Keil Konstantin - Fritzensmeier Stefanie | Citroën DS3 R3T Max | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:17:43.2 | ||
2. | Kanyik Antal jun. - Nyirfás Julianna | Peugeot 208 R2 | Kanyik Rallye Team | 1:20:56.6 | ||
3. | Weiss Michael - Mergen Ann-Kathrin | Fiat Abarth 500 R3T | AC Maikammer | 1:23:45.0 |
1. | Štefan David - Král Josef | Opel Adam Cup | 1:20:54.8 | |||
2. | Brtníček Patrik - Šmíd Tomáš | Opel Adam Cup | 1:21:38.7 | |||
3. | Vopatřil Martin - Voltner Karel | Opel Adam Cup | Kimi Sport | 1:21:47.2 |