Season 2019
Germany
Südbayern 2019
23. 3. 2019, Fischbachau • entries/finish - 24/19 • asphalt • Other years
1. | Dinkel Patrik - Lutz Tamara | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC OC Winnenden | 24:59.5 | ||
2. | Auer Florian - Irlacher Elke | Mitsubishi Lancer Evo II | 25:32.5 | |||
3. | Luger Marco - Retzer Lisa | Mitsubishi Lancer Evo IX | MSC Priental e.V. | 26:07.1 |
1. | Auer Florian - Irlacher Elke | Mitsubishi Lancer Evo II | 25:32.5 | |||
2. | Kainz Martin - Lerch Jennifer | Mitsubishi Lancer Evo IX | AMC Bad Aibling e.V. | 26:20.1 | ||
3. | Haagn Josef - Schrankl Siegfried | BMW 325i E36 | RG Rosenheim e.V. | 27:11.0 |
20. 4. 2019, Tiefenbach • ASC Tiefenbach • entries/finish - 109/71 • asphalt 65.00 km • Other years
1. | Dörre Jörg - Herzog Hans Jürgen | BMW M3 E36 | HWRT Wohlmuthausen | 34:39.6 | ||
2. | Dinkel Patrik - Kießling Felix | Mitsubishi Lancer Evo IX | AMC Coburg | 34:42.5 | ||
3. | Gaßner Hermann sen. - Öttl Lena | Mitsubishi Lancer Evo X | 35:15.8 |
1. | Sulzinger Raffael - Kiefer Lisa | Ford Fiesta R2T19 | 35:41.8 | |||
2. | Auer Florian - Irlacher Elke | Mitsubishi Lancer Evo II | MSC Priental e.V. | 35:47.4 | ||
3. | Allkofer Christian - Götzenberger Kathrin | Renault Clio III RS | AMC Deuerling e.V. | 36:00.9 |
8. 6. 2019, Aldersbach • entries/finish - 67/60 • gravel 25.60 km • Other years
1. | Auer Florian - Irlacher Elke | Mitsubishi Lancer Evo II | MSC Priental e.V. | 17:51.5 | ||
2. | Bach Marc - Seelisch André | Mitsubishi Lancer Evo IX | 17:59.9 | |||
3. | Weileder Rudi - Weileder Dominik | Mitsubishi Lancer Evo VIII | MSC Emmersdorf e.V. | 18:00.9 |
1. | Auer Florian - Irlacher Elke | Mitsubishi Lancer Evo II | MSC Priental e.V. | 17:51.5 | ||
2. | Weileder Rudi - Weileder Dominik | Mitsubishi Lancer Evo VIII | MSC Emmersdorf e.V. | 18:00.9 | ||
3. | Bannert Patrick - Just Michael | Volkswagen Polo 86c Coupe | MSG Bayerischer Wald Hutthurm | 19:34.2 |
17. 8. 2019 • entries/finish - 65/46 • asphalt 34.00 km • Other years
1. | Dinkel Patrik - Lutz Tamara | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC OC Winnenden | 20:21.8 | ||
2. | Köhler Fritz - Hägele Petra | BMW M3 E46 Compact | 20:29.0 | |||
3. | Allkofer Christian - Götzenberger Kathrin | Renault Clio III RS | AMC Deuerling e.V. | 20:38.7 |
1. | Allkofer Christian - Götzenberger Kathrin | Renault Clio III RS | AMC Deuerling e.V. | 20:38.7 | ||
2. | Bannert Patrick - Just Michael | Renault Clio RS | MSG Bayerischer Wald Hutthurm | 21:46.1 | ||
3. | Irlacher Wolfgang - Miedl Regina | Honda Civic Type-R R3 | MSC Priental e.V. | 21:48.1 |
18. 10. – 19. 10. 2019, Freyung • entries/finish - 90/66 • asphalt 141.32 km • Other years
1. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:18:08.2 | |||
2. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:18:38.9 | ||
3. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:18:54.2 |
1. | Sulzinger Raffael - Kiefer Lisa | Ford Fiesta R2T19 | 1:26:32.6 | |||
2. | Luger Marco - Irlacher Elke | Mitsubishi Lancer Evo IX | MSC Priental e.V. | 1:28:43.2 | ||
3. | Weileder Rudi - Weileder Dominik | Mitsubishi Lancer Evo VIII | MSC Emmersdorf e.V. | 1:28:57.7 |
#1, #9 and #67 disqualified after the rally, because they drove by the accident of #3 and didn‘t stop to check.
The competitors appealed against a judgement successfully and stay in result.
The competitors appealed against a judgement successfully and stay in result.
9. 11. 2019, Altenstadt • entries/finish - 46/39 • asphalt 59.22 km • Other years
1. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X | 33:05.2 | |||
2. | Reindl Rudolf - Ehrle Michael | Mitsubishi Lancer Evo IX | 33:19.5 | |||
3. | Köhler Fritz - Hägele Petra | BMW M3 E46 Compact | 33:25.3 |
1. | Weileder Rudi - Weileder Dominik | Mitsubishi Lancer Evo VIII | MSC Emmersdorf e.V. | 34:12.0 | ||
2. | Kainz Martin - Singer Andreas | Mitsubishi Lancer Evo IX | 34:39.1 | |||
3. | Haagn Josef - Schrankl Siegfried | BMW 325i E36 | RG Rosenheim e.V. | 36:31.6 |
Standings - drivers
TOTAL | ||||||||||
1. | Haagn Josef |
[3.] |
[8.] |
[4.] |
[5.] |
[7.] |
[3.] |
2906 |
||
2. | Plattner Lena |
[5.] |
[15.] |
[6.] |
[10.] |
[11.] |
[7.] |
2386 |
||
3. | Weileder Rudi | - |
[5.] |
[2.] |
[4.] |
[3.] |
[1.] |
2353 |
||
4. | Hartmann Martin | - |
[12.] |
[5.] |
[7.] |
[9.] |
[6.] |
2018 |
||
5. | Bannert Patrick | - |
[4.] |
[3.] |
[2.] | R |
- |
1678 |
||
6. | Auer Florian |
[1.] |
[2.] |
[1.] | R |
- | - |
1614 |
||
7. | Irlacher Wolfgang | - |
[7.] | - |
[3.] |
[6.] | - |
1430 |
||
8. | Stadler Helmut | - |
[11.] |
[8.] | - |
[8.] | - |
1310 |
||
9. | Unholzer Simone | - |
[10.] |
[7.] | R |
[10.] | - |
1275 |
||
10. | Sobek Thomas | R |
R |
[11.] |
[8.] | - |
[4.] |
1188 |