Season 2024
France
Clio Trophy France Gravel 2024
Classement Teams / Team ranking (2/5) :
1. Fun Meca Sport by Meccanocar 223 pts
2. Hot Lap Xperience by Junior Team 183 pts
3. CHL Sport Auto 158 pts
4. PH Sport 121 pts
5. GMC Compétition 110 pts
6. Casanova Sport Auto 99 pts
7ex. ARL Sport 52 pts
7ex. Lezeau Compétition 52 pts
9. WRM / SRD Racing 50 pts
10. Brunet Competition 24 pts
1. Fun Meca Sport by Meccanocar 223 pts
2. Hot Lap Xperience by Junior Team 183 pts
3. CHL Sport Auto 158 pts
4. PH Sport 121 pts
5. GMC Compétition 110 pts
6. Casanova Sport Auto 99 pts
7ex. ARL Sport 52 pts
7ex. Lezeau Compétition 52 pts
9. WRM / SRD Racing 50 pts
10. Brunet Competition 24 pts
6. 4. – 7. 4. 2024, Capdenac • ASA Route d'Argent + Ecurie Uxello • entries/finish - 140/109 • gravel 165.32 km • Other years
1. | Todeschini Florent - Barral Florian | Citroën C3 Rally2 | CHL Sport Auto - Yacco | 1:36:00.8 | ||
2. | Margaillan Matthieu - Margaillan Mathilde | Škoda Fabia RS Rally2 | AMD Motorsport | 1:36:01.4 | ||
3. | Pellier Laurent - Bronner Kévin | Hyundai i20 N Rally2 | Team Bonneton HDG - 2C | 1:36:28.7 |
1. | Pellerey Tom - Faucher Hervé | Renault Clio Rally5 | CHL Sport Auto - Yacco | 1:48:08.9 | ||
2. | Boulenc Benjamin - Barozzi-Gauze Chloé | Renault Clio Rally5 | 1:48:19.1 | |||
3. | "Faniry" - Heer François | Renault Clio Rally5 | 1:48:51.7 |
4. 5. – 5. 5. 2024, Bretenoux • ASA Castine • entries/finish - 88/54 • gravel 133.46 km • Other years
1. | Margaillan Matthieu - Margaillan Mathilde | Škoda Fabia RS Rally2 | AMD Motorsport | 1:28:00.9 | ||
2. | Pellier Laurent - Bronner Kévin | Hyundai i20 N Rally2 | Team Bonneton HDG - 2C | 1:28:25.3 | ||
3. | Clemençon Benjamin - Parent Kévin | Volkswagen Polo GTI R5 | Sarrazin Motorsport - Iron Lynx | 1:29:16.6 |
1. | "Mika" - Pouget Bastien | Renault Clio Rally5 | 1:41:40.4 | |||
2. | Pellerey Tom - Faucher Hervé | Renault Clio Rally5 | CHL Sport Auto - Yacco | 1:42:03.8 | ||
3. | "Faniry" - Heer François | Renault Clio Rally5 | 1:42:09.8 |
24. 5. – 25. 5. 2024, Aléria • ASA Restonica + Scuderia Oriente • entries/finish - ?/? • gravel 126.72 km • Other years
31. 8. – 1. 9. 2024, Mende • ASA Lozère • entries/finish - ?/? • gravel • Other years
5. 10. – 6. 10. 2024, Millau • ASA Sud Aveyron + Ecurie Millau Condatomag • entries/finish - ?/? • gravel • Other years
Standings - drivers
TOTAL | ||||||||||
1. | Pellerey Tom |
55+31 [1.] |
45+27 [2.] | - | - | - |
158 |
(100+58) | ||
2. | "Faniry" |
38+13 [3.] |
38+32 [3.] | - | - | - |
121 |
(76+45) | ||
3. | Boulenc Benjamin |
45+19 [2.] |
34+15 [4.] | - | - | - |
113 |
(79+34) | ||
4. | "Mika" |
13+14 [18.] |
55+21 [1.] | - | - | - |
103 |
(68+35) | ||
5. | Stirling Benjamin |
34+6 [4.] |
21+4 [10.] | - | - | - |
65 |
(55+10) | ||
6. | Pelamourgues Arthur |
20+5 [11.] |
31+6 [5.] | - | - | - |
62 |
(51+11) | ||
7. | Gransagne Alexandre |
17+4 [14.] |
25+12 [8.] | - | - | - |
58 |
(42+16) | ||
8. | Francisci Yannick |
25+1 [8.] |
27 [7.] | - | - | - |
53 |
(52+1) | ||
9. | Lavigne Jean |
21 [10.] |
29+2 [6.] | - | - | - |
52 |
(50+2) | ||
10. | Bergounhe Bastien |
29+9 [6.] | R |
- | - | - |
38 |
(29+9) | ||
10. | Devanthery Aurélien |
31+7 [5.] | R |
- | - | - |
38 |
(31+7) | ||
12. | De Luca Ludovic |
14 [17.] |
23 [9.] | - | - | - |
37 |
|||
13. | Rovina Anthony |
23 [9.] |
13 [18.] | - | - | - |
36 |
|||
14. | Monnin Jean-Paul |
18+16 [13.] | R |
- | - | - |
34 |
(18+16) | ||
15. | Da Cunha Jean-Michel |
27+6 [7.] | - | - | - | - |
33 |
(27+6) | ||
16. | Eustaquio Thomas |
16 [15.] |
14 [17.] | - | - | - |
30 |
|||
17. | Vialle Lilian |
10 [21.] |
19 [12.] | - | - | - |
29 |
|||
18. | Pruvot Xavier |
11 [20.] |
15 [16.] | - | - | - |
26 |
|||
19. | Font Joan |
7 [24.] |
17 [14.] | - | - | - |
24 |
|||
20. | Favre-Miville Vincent |
5 [26.] |
18 [13.] | - | - | - |
23 |
|||
21. | Verlinde Benoit | - |
20 [11.] | - | - | - |
20 |
|||
22. | Truchet Christophe |
19 [12.] | - | - | - | - |
19 |
|||
23. | Retama Emiliano | - |
16 [15.] | - | - | - |
16 |
|||
24. | Pieri Tristan |
15 [16.] | - | - | - | - |
15 |
|||
25. | Felices Dimitri |
12 [19.] | - | - | - | - |
12 |
|||
26. | Anglade Marius |
9 [22.] | - | - | - | - |
9 |
|||
27. | Bertrand Gaël |
8 [23.] | - | - | - | - |
8 |
|||
28. | Marie Deborah |
6 [25.] | - | - | - | - |
6 |
|||
29. | Panissié Baptiste |
0+4 R |
0+1 R | - | - | - |
5 |
(0+5) | ||
Hernández Zósimo |
11 R
|
- | - | - | - |
11 |
Standings progress
Standings - codrivers
Stats
Event victories
1. | "Mika" | 1 | |
= | Pellerey Tom | 1 |
Stage winners
1. | "Mika" | 7 | |
2. | Pellerey Tom | 5 | |
= | "Faniry" | 5 | |
4. | Monnin Jean-Paul | 3 | |
5. | Boulenc Benjamin | 2 | |
6. | Bergounhe Bastien | 1 |
Rally leaders
1. | "Mika" | 13 | |
2. | Pellerey Tom | 9 |