Season 2023
Poland
Poland 2023
21. 4. – 23. 4. 2023, Świdnica • Automobilklub Sudecki • entries/finish - 59/45 • asphalt 132.60 km • Other years
1. | Grzyb Grzegorz - Binięda Adam | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:09:34.5 | |||
2. | Płachytka Sylwester - Gerber Jakub | Škoda Fabia Rally2 evo | EvoTech ProfiAuto | 1:09:49.3 | ||
3. | Sesks Mārtiņš - Francis Renārs | Škoda Fabia Rally2-Kit | Team MRF Tyres | 1:10:19.6 |
1. | Grzyb Grzegorz - Binięda Adam | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:09:34.5 | |||
2. | Płachytka Sylwester - Gerber Jakub | Škoda Fabia Rally2 evo | EvoTech ProfiAuto | 1:09:49.3 | ||
3. | Sesks Mārtiņš - Francis Renārs | Škoda Fabia Rally2-Kit | Team MRF Tyres | 1:10:19.6 |
19. 5. – 21. 5. 2023, Mikołajki • Polski Związek Motorowy • entries/finish - 81/63 • gravel 182.06 km • Other years
1. | Sesks Mārtiņš - Francis Renārs | Škoda Fabia RS Rally2 | Team MRF Tyres | 1:34:57.8 | ||
2. | Paddon Hayden - Kennard John | Hyundai i20 N Rally2 | BRC Racing Team | 1:35:37.4 | ||
3. | Marczyk Mikołaj - Gospodarczyk Szymon | Škoda Fabia RS Rally2 | 1:36:02.7 |
1. | Sesks Mārtiņš - Francis Renārs | Škoda Fabia RS Rally2 | Team MRF Tyres | 1:34:57.8 | ||
2. | Marczyk Mikołaj - Gospodarczyk Szymon | Škoda Fabia RS Rally2 | 1:36:02.7 | |||
3. | Grzyb Grzegorz - Binięda Adam | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:39:11.8 |
1. 6. – 3. 6. 2023, Białystok • Automobilklub Podlaski • entries/finish - 32/27 • gravel 105.30 km • Other years
1. | Grzyb Grzegorz - Binięda Adam | Škoda Fabia Rally2 evo | 50:49.6 | |||
2. | Płachytka Sylwester - Fiołek Rafał | Škoda Fabia Rally2 evo | EvoTech ProfiAuto | 51:01.5 | ||
3. | Szeja Jarosław - Szeja Marcin | Hyundai i20 R5 | GK Forge Lotto Rally Team | 51:07.6 |
1. | Grzyb Grzegorz - Binięda Adam | Škoda Fabia Rally2 evo | 50:49.6 | |||
2. | Płachytka Sylwester - Fiołek Rafał | Škoda Fabia Rally2 evo | EvoTech ProfiAuto | 51:01.5 | ||
3. | Szeja Jarosław - Szeja Marcin | Hyundai i20 R5 | GK Forge Lotto Rally Team | 51:07.6 |
6. 7. – 8. 7. 2023, Maków Podhalański • Automobilklub Śląski • entries/finish - 54/39 • asphalt 118.18 km • Other years
1. | Grzyb Grzegorz - Binięda Adam | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:09:51.3 | |||
2. | Poloński Dariusz - Sitek Łukasz | Volkswagen Polo GTI R5 | Rallytechnology | 1:10:03.9 | ||
3. | Byśkiniewicz Łukasz - Siatkowski Daniel | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:10:07.2 |
1. | Grzyb Grzegorz - Binięda Adam | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:09:51.3 | |||
2. | Poloński Dariusz - Sitek Łukasz | Volkswagen Polo GTI R5 | Rallytechnology | 1:10:03.9 | ||
3. | Byśkiniewicz Łukasz - Siatkowski Daniel | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:10:07.2 |
10. 8. – 12. 8. 2023, Rzeszów • Automobilklub Rzeszowski + Auto Klub Košice • entries/finish - 51/40 • asphalt 152.94 km • Other years
1. | Cais Erik - Bacigál Igor | Škoda Fabia RS Rally2 | Yacco ACCR Team | 1:24:59.0 | ||
2. | Grzyb Grzegorz - Binięda Adam | Škoda Fabia Rally2 evo | Rufa Motor-Sport | 1:26:11.7 | ||
3. | Wróblewski Kacper - Wróbel Jakub | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:26:27.9 |
1. | Grzyb Grzegorz - Binięda Adam | Škoda Fabia Rally2 evo | Rufa Motor-Sport | 1:26:11.7 | ||
2. | Wróblewski Kacper - Wróbel Jakub | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:26:27.9 | |||
3. | Byśkiniewicz Łukasz - Siatkowski Daniel | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:26:59.1 |
Slovakian class 3 is under SK3 (different regulations to the Polish class 3)
8. 9. – 10. 9. 2023, Chorzów • Fundacja Automobilistów + Automobilklub Ziemi Tyskiej • entries/finish - 47/39 • asphalt 150.34 km • Other years
1. | Wróblewski Kacper - Wróbel Jakub | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:28:30.8 | |||
2. | Byśkiniewicz Łukasz - Siatkowski Daniel | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:28:35.9 | |||
3. | Szeja Jarosław - Szeja Marcin | Hyundai i20 R5 | GK Forge Lotto Rally Team | 1:28:38.3 |
1. | Wróblewski Kacper - Wróbel Jakub | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:28:30.8 | |||
2. | Byśkiniewicz Łukasz - Siatkowski Daniel | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:28:35.9 | |||
3. | Szeja Jarosław - Szeja Marcin | Hyundai i20 R5 | GK Forge Lotto Rally Team | 1:28:38.3 |
29. 9. – 30. 9. 2023, Szczyrk • Automobilklub Śląski • entries/finish - 37/27 • asphalt 124.36 km • Other years
1. | Wróblewski Kacper - Wróbel Jakub | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:23:01.8 | |||
2. | Byśkiniewicz Łukasz - Siatkowski Daniel | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:24:27.1 | |||
3. | Kołtun Jarosław - Pleskot Ireneusz | Ford Fiesta Rally2 | Plon RT | 1:26:20.3 |
1. | Wróblewski Kacper - Wróbel Jakub | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:23:01.8 | |||
2. | Byśkiniewicz Łukasz - Siatkowski Daniel | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:24:27.1 | |||
3. | Kołtun Jarosław - Pleskot Ireneusz | Ford Fiesta Rally2 | Plon RT | 1:26:20.3 |
Standings - drivers
TOTAL | ||||||||||||
1. | Grzyb Grzegorz |
30+2 [1.] |
21+2 [3.] |
30+5 [1.] |
30+3 [1.] |
30+3 [1.] |
19+3 [4.] | - |
178 |
(160+18) | ||
2. | Byśkiniewicz Łukasz |
19+1 [4.] |
19 [4.] |
19+2 [4.] |
21+5 [3.] |
21+2 [3.] |
24+2 [2.] |
24+4 [2.] |
163 |
(147+16) | ||
3. | Kołtun Jarosław |
13 [7.] |
15 [6.] |
15+1 [6.] |
17+1 [5.] |
17+1 [5.] |
15 [6.] |
21+3 [3.] |
119 |
(113+6) | ||
4. | Płachytka Sylwester |
24+5 [2.] |
17+3 [5.] |
24+4 [2.] | R |
19+4 [4.] |
17+1 [5.] | R |
118 |
(101+17) | ||
5. | Szeja Jarosław |
17+3 [5.] |
0+1 [22.] |
21 [3.] | R |
- |
21+4 [3.] | R |
67 |
(59+8) | ||
6. | Terlecki Aleksander |
11 [8.] | - |
1 [15.] |
13 [7.] |
13 [7.] |
13 [7.] | R |
51 |
|||
7. | Matulka Jakub |
7 [10.] |
1 [15.] |
11 [8.] |
7 [10.] | R |
5 [11.] |
19 [4.] |
50 |
|||
8. | Poloński Dariusz |
R | - | - |
24+4 [2.] |
15 [6.] |
[29.] | R |
43 |
(39+4) | ||
9. | Kwiatkowski Rafał |
9 [9.] | R |
9 [9.] |
15 [6.] | R |
9 [9.] | - |
42 |
|||
10. | Kotarba Łukasz |
R |
[23.] |
17+3 [5.] |
19+2 [4.] |
[26.] | - | - |
41 |
(36+5) | ||
11. | Predko Gracjan |
4 [12.] |
11 [8.] |
4 [12.] |
3 [13.] |
9 [9.] |
3 [13.] |
7 [10.] |
41 |
|||
12. | Kowalczyk Hubert |
2 [14.] |
3 [13.] |
[18.] |
9 [9.] |
4 [12.] |
7 [10.] |
13 [7.] |
38 |
|||
13. | Parys Piotr |
15 [6.] |
[21.] |
13 [7.] | R |
7 [10.] |
[22.] | R |
35 |
|||
14. | Nowak Marek |
1 [15.] |
[26.] |
[17.] |
5 [11.] |
2 [14.] |
4 [12.] |
17+2 [5.] |
31 |
(29+2) | ||
15. | Krotoszyński Piotr |
[16.] |
9 [9.] |
7 [10.] |
[19.] |
5 [11.] |
1 [15.] |
9 [9.] |
31 |
|||
16. | Sobczak Jacek | R |
- |
2 [14.] | R |
11 [8.] |
11 [8.] | - |
24 |
|||
17. | Roefler Marek |
[19.] |
13 [7.] |
5 [11.] | R |
- |
[17.] | - |
18 |
|||
18. | Chorbiński Michał |
[26.] | - | - |
2 [14.] | R |
[20.] |
15 [6.] |
17 |
|||
19. | Tochowicz Michał |
5 [11.] | - | - |
11 [8.] | R |
R |
R |
16 |
|||
20. | Gazda Błażej |
[21.] |
2 [14.] |
[21.] | R |
[29.] |
2 [14.] |
11+1 [8.] |
16 |
(15+1) | ||
21. | Ociepa Tomasz | - |
7 [10.] | R |
[18.] |
1 [15.] |
[16.] | - |
8 |
|||
22. | Pindel Filip |
[17.] |
4 [12.] |
[20.] |
4 [12.] | - | - | - |
8 |
|||
23. | Kowal Marcin |
[23.] |
[24.] | R |
- |
[18.] | R |
5 [11.] |
5 |
|||
24. | Długosz Artur |
[20.] |
5 [11.] |
[19.] | R |
- | - | - |
5 |
|||
25. | Bronikowski Kamil |
[37.] | - | - | R |
[23.] |
[24.] |
4 [12.] |
4 |
|||
26. | Bieńko Tadeusz | - |
[16.] |
[23.] |
[25.] | R |
[31.] |
3 [13.] |
3 |
|||
27. | Ulanowski Jakub |
[24.] | - | - |
[21.] |
3 [13.] | R |
R |
3 |
|||
28. | Ćwikliński Piotr | R |
[19.] |
[24.] |
[16.] |
[19.] |
[23.] |
2 [14.] |
2 |
|||
29. | Grzywacz Paweł |
[22.] | - |
[16.] | R |
[20.] |
[19.] |
1 [15.] |
1 |
|||
Wróblewski Kacper | - | - | - | - |
24+5 [2.] |
30+5 [1.] |
30+5 [1.] |
99 |
(84+15) | |||
Sesks Mārtiņš |
21+4 [3.] |
30+5 [1.] |
- | - |
[28.] |
- | - |
60 |
(51+9) | |||
Marczyk Mikołaj | - |
24+4 [2.] |
- | - | - | - | - |
28 |
(24+4) | |||
Bonder Grzegorz |
3 [13.] |
- |
3 [13.] |
[32.] |
- | - | - |
6 |
||||
Równiatka Artur | R |
- | - |
1 [15.] |
- | - | - |
1 |
Standings progress
Standings - codrivers
Team standings
Standings progress
Stats
Event victories
1. | Grzyb Grzegorz | 4 | |
2. | Wróblewski Kacper | 2 | |
3. | Sesks Mārtiņš | 1 |
Stage winners
1. | Grzyb Grzegorz | 24 | |
2. | Wróblewski Kacper | 17 | |
3. | Sesks Mārtiņš | 12 | |
4. | Szeja Jarosław | 10 | |
5. | Płachytka Sylwester | 9 | |
6. | Byśkiniewicz Łukasz | 5 | |
= | Poloński Dariusz | 5 | |
8. | Marczyk Mikołaj | 3 | |
9. | Kotarba Łukasz | 1 |
Rally leaders
1. | Grzyb Grzegorz | 35 | |
2. | Sesks Mārtiņš | 15 | |
= | Wróblewski Kacper | 15 | |
4. | Szeja Jarosław | 12 | |
5. | Byśkiniewicz Łukasz | 3 | |
6. | Płachytka Sylwester | 2 | |
= | Poloński Dariusz | 2 | |
8. | Marczyk Mikołaj | 1 |