Season 2023
Czech Republic
Czech Rallysprint Historic 2023
5. 5. – 6. 5. 2023, Slušovice • Rallyklub východní Morava v AČR • entries/finish - 106/84 • asphalt 71.22 km • Other years
1. | Březík Adam - Krajča Ondřej | Škoda Fabia R5 | Samohýl Škoda Team | 38:56.4 | ||
2. | Melichárek Jaroslav - Melichárek Erik | Ford Fiesta RS WRC | Melico Racing | 39:40.1 | ||
3. | Štajf Vojtěch - Rajnoha František | Škoda Fabia R5 | Duck Racing | 39:51.6 |
1. | Vyorálek Lumír - Olejník Radek | Mazda 323 GT-R | 44:35.0 | |||
2. | Zenkl Otakar ml. - Omelka Zdeněk | Škoda Favorit 136 L | Autospektrum Škoda Team | 46:23.9 | ||
3. | Uher Otmar - Lasevič Richard | Ford Escort RS Cosworth | 46:45.5 |
2. 6. – 3. 6. 2023, Plzeň • Auto rallye klub Plzeň • entries/finish - 104/73 • asphalt 75.54 km • Other years
1. | Štajf Vojtěch - Rajnoha František | Škoda Fabia R5 | Duck Racing | 41:36.8 | ||
2. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 41:39.9 | ||
3. | Trněný Karel - Doerr Christian | Volkswagen Polo GTI R5 | Workoutland ACCR Czech Team | 42:28.3 |
1. | Zenkl Otakar ml. - Omelka Zdeněk | Škoda Favorit 136 L | Autospektrum Škoda Team | 49:20.5 | ||
2. | Šimůnek Pavel - Šlegl Petr | BMW 318 iS E30 | 50:46.9 | |||
3. | Hostaš Václav - Hořejší Nikola | Lada VFTS | Automoto klub Pačejov v AČR | 51:47.2 |
21. 7. – 22. 7. 2023, Příbram • entries/finish - 108/77 • asphalt 72.72 km • Other years
1. | Černý Jan - Černohorský Petr jun. | Hyundai i20 N Rally2 | Evrofin Racing Team | 38:01.0 | ||
2. | Kopáček Václav jun. - Picka Petr | Ford Fiesta R5 | Kicker Racing | 38:20.8 | ||
3. | Štajf Vojtěch - Rajnoha František | Škoda Fabia R5 | Duck Racing | 38:26.7 |
1. | Tejkal Miroslav - Hamšík Daniel | Subaru Impreza 555 | 45:19.8 | |||
2. | Janota Miroslav - Novák Petr | Opel Ascona 400 | 46:06.5 | |||
3. | Zenkl Otakar ml. - Omelka Zdeněk | Škoda Favorit 136 L | Autospektrum Škoda Team | 46:16.4 |
1. 9. – 2. 9. 2023, Vyškov • Hanácký rally klub • entries/finish - 111/79 • asphalt 70.42 km • Other years
1. | Neubauer Hermann - Mayrhofer Ursula | Škoda Fabia Rally2 evo | Last Exit Motorsport | 38:09.4 | ||
2. | Vlček Martin - Kunst Jakub | Hyundai i20 N Rally2 | Kowax Racing | 38:34.8 | ||
3. | Kołtun Jarosław - Pleskot Ireneusz | Ford Fiesta Rally2 | Plon RT | 38:53.1 |
1. | Zenkl Otakar ml. - Omelka Zdeněk | Škoda Favorit 136 L | Autospektrum Škoda Team | 47:05.7 | ||
2. | Šrámek Jan - Trnka Victor | Toyota Celica GT-4 (ST165) | 47:49.9 | |||
3. | Daněk Jiří - Hlavatý Martin | Škoda Favorit 136 L | 48:28.3 |
29. 9. – 30. 9. 2023, Olomouc • Rally klub Šternberk v AČR • entries/finish - 79/63 • asphalt 70.38 km • Other years
1. | Vlček Martin - Kunst Jakub | Hyundai i20 N Rally2 | Kowax Racing | 38:06.5 | ||
2. | Štajf Vojtěch - Rajnoha František | Škoda Fabia R5 | Duck Racing | 38:13.6 | ||
3. | Kupec Karel ml. - Glössl Petr | Škoda Fabia R5 | 38:54.3 |
1. | Peták Josef - Klášterková Kateřina | Nissan Sunny GTi | Automoto klub Pačejov v AČR | 45:53.8 | ||
2. | Šrámek Jan - Trnka Victor | Toyota Celica GT-4 (ST165) | 46:37.1 | |||
3. | Jirátko Aleš sen. - Jirátko Aleš | BMW 2002 Ti | 48:13.1 |
13. 10. – 14. 10. 2023, Vsetín • Autoklub Vsetín • entries/finish - 97/79 • asphalt 69.46 km • Other years
1. | Greensmith Gus - Andersson Jonas | Škoda Fabia RS Rally2 | Toksport WRT | 36:52.2 | ||
2. | Březík Adam - Krajča Ondřej | Škoda Fabia Rally2 evo | Samohýl Škoda Team | 37:10.4 | ||
3. | Štajf Vojtěch - Rajnoha František | Škoda Fabia R5 | Duck Racing | 38:04.0 |
1. | Neumann Vlastimil - Hlavatý Martin | Mitsubishi Lancer Evo III | K.I.T. Racing CS | 40:45.2 | ||
2. | Černý Martin - Černá Aneta | BMW M3 E30 | 41:03.2 | |||
3. | Hráček Jan - Kretík Tomáš | Lada VFTS | 44:12.8 |
Standings - drivers
TOTAL | ||||||||||
1. | Daněk Jiří |
25 [3.] | - |
21 [4.] |
33 [1.] | R |
30 [2.] |
109 |
||
2. | Palacký Ondřej |
20 [4.] |
17 [4.] | - |
26 [2.] |
30 [2.] | R |
93 |
||
3. | Štuksa Marek |
14 [6.] |
22 [3.] |
17 [5.] | - |
24 [3.] | R |
77 |
||
4. | Lošťák Martin |
18 [5.] |
36 [1.] | R |
- | R |
R |
54 |
||
5. | Duspiva Martin | - |
29 [2.] |
24 [3.] | - | - | - |
53 |
||
6. | Hora Zbyněk |
13 [7.] | - |
14 [6.] | R |
20 [4.] | R |
47 |
||
7. | Slezák Otto |
10 [8.] | - | - | - | - |
25 [3.] |
35 |
||
8. | Vyorálek Lumír |
33 [1.] | - | - | R |
- | R |
33 |
||
9. | Vácha Tomáš | - | R |
30 [2.] | - | - | - |
30 |
||
10. | Uher Otmar |
26 [2.] | - | - | R |
- | - |
26 |
||
Peták Josef | - | - | - | - |
36 [1.] |
- |
36 |
|||
Tejkal Miroslav | - | - |
33 [1.] |
- | - | - |
33 |
|||
Neumann Vlastimil | - | - | - | - | - |
33 [1.] |
33 |
|||
Kovanda Jaromír | - | - |
12 [7.] |
- | - | - |
12 |