Season 2023
Spain
Aragón Gravel 2023
4. 3. 2023, Calamocha • Escudería Jiloca • entries/finish - 12/8 • gravel 37.80 km • Other years
1. | Quintana Juan Carlos - Mújica Eugenio Yeray | Škoda Fabia Rally2 evo | Automóvil Club Circuito Guadalope | 23:30.2 | ||
2. | Gil Rodríguez Cristian - Sánchez Pérez José Luis | Can-Am Maverick X3 X RS Turbo R | Turón Arrass | 25:30.5 | ||
3. | Serrat Joan - Castellet De La Puebla Domenec | Can-Am Maverick X3 | Escudería Lleida | 25:33.3 |
1. | Quintana Juan Carlos - Mújica Eugenio Yeray | Škoda Fabia Rally2 evo | Automóvil Club Circuito Guadalope | 23:30.2 | ||
2. | Gil Rodríguez Cristian - Sánchez Pérez José Luis | Can-Am Maverick X3 X RS Turbo R | Turón Arrass | 25:30.5 | ||
3. | Serrat Joan - Castellet De La Puebla Domenec | Can-Am Maverick X3 | Escudería Lleida | 25:33.3 |
25. 3. 2023 • Automóvil Club de Zaragoza • entries/finish - 31/28 • gravel 24.00 km • Other years
1. | Serrat Joan - Tort Piniella Xavier | Can-Am Maverick X3 | Escudería Lleida | 17:24.4 | ||
2. | San José José María - Blanco García Israel Jacob | Can-Am Maverick X3 X RS Turbo R | Escudería Autona | 18:00.6 | ||
3. | Agoiz Juan Manuel - Soriano López Sergio | Polaris RZR XP 1000 Turbo | Autoterreno Sport | 18:16.0 |
1. | Serrat Joan - Tort Piniella Xavier | Can-Am Maverick X3 | Escudería Lleida | 17:24.4 | ||
2. | San José José María - Blanco García Israel Jacob | Can-Am Maverick X3 X RS Turbo R | Escudería Autona | 18:00.6 | ||
3. | Agoiz Juan Manuel - Soriano López Sergio | Polaris RZR XP 1000 Turbo | Autoterreno Sport | 18:16.0 |
20. 5. 2023 • Escudería Santa Bárbara • entries/finish - 34/27 • gravel 51.20 km • Other years
1. | Serrat Joan - Tort Piniella Xavier | Can-Am Maverick X3 | Escudería Lleida | 46:15.8 | ||
2. | San José José María - Grande Martín Patricia | Can-Am Maverick X3 X RS Turbo R | Escudería Autona | 47:39.9 | ||
3. | Oyarzun David - Maia Julen | BMW M3 E36 | Malerreka Motorsport | 48:58.8 |
1. | Serrat Joan - Tort Piniella Xavier | Can-Am Maverick X3 | Escudería Lleida | 46:15.8 | ||
2. | San José José María - Grande Martín Patricia | Can-Am Maverick X3 X RS Turbo R | Escudería Autona | 47:39.9 | ||
3. | Oyarzun David - Maia Julen | BMW M3 E36 | Malerreka Motorsport | 48:58.8 |
4. 6. 2023, Albalate del Arzobispo • Real Club Automóvil Guadalope • entries/finish - 24/15 • gravel 45.00 km • Other years
1. | Serrat Joan - Tort Piniella Xavier | Can-Am Maverick X3 | Escudería Lleida | 31:45.9 | ||
2. | Oyarzun David - Maia Julen | BMW M3 E36 | Malerreka Motorsport | 32:33.3 | ||
3. | Fortuño Valero Pablo - Barroso García Coral | BMW 325i E36 | Osca Motor Club | 32:38.5 |
1. | Serrat Joan - Tort Piniella Xavier | Can-Am Maverick X3 | Escudería Lleida | 31:45.9 | ||
2. | Oyarzun David - Maia Julen | BMW M3 E36 | Malerreka Motorsport | 32:33.3 | ||
3. | Fortuño Valero Pablo - Barroso García Coral | BMW 325i E36 | Osca Motor Club | 32:38.5 |
SS times include penalties
28. 10. – 29. 10. 2023, Borja • C.D. Survival Aragón • entries/finish - 61/43 • gravel 50.79 km • Other years
1. | San José José María - Grande Martín Patricia | Can-Am Maverick X3 X RS Turbo R | Escudería Autona | 36:46.1 | ||
2. | Serrat Joan - Tort Piniella Xavier | Can-Am Maverick X3 | Escudería Lleida | 37:01.6 | ||
3. | Ubiria Iñaki - Biain Gorka | Peugeot 208 R2 | Malerreka Motorsport | 37:22.3 |
1. | San José José María - Grande Martín Patricia | Can-Am Maverick X3 X RS Turbo R | Escudería Autona | 36:46.1 | ||
2. | Serrat Joan - Tort Piniella Xavier | Can-Am Maverick X3 | Escudería Lleida | 37:01.6 | ||
3. | Ubiria Iñaki - Biain Gorka | Peugeot 208 R2 | Malerreka Motorsport | 37:22.3 |
Standings - drivers
TOTAL | |||||||||
1. | Fortuño Valero Pablo | - | - | - | - | - |
75 |
||
2. | Rubio Marín Juan Manuel | R |
- | R |
- | - |
39 |
||
3. | Salas Tolosa Joshua | - | - | - | - | - |
36 |
||
4. | Burgada Bueno Luis | - | - | - | R |
- |
32 |
||
5. | Domínguez Molina Fernando | - | - | R |
R |
- |
30 |
||
6. | Labarquilla Fernando | R |
- | - | - | R |
20 |
||
7. | Pérez Pellicer Raúl | - | - | - | - | R |
12 |
||
8. | Garín Vera Álvaro | - | - | R |
R |
- |
12 |
Standings progress
Standings - codrivers
TOTAL | |||||||||
1. | Barroso García Coral | - | - | - | - | - |
72 |
||
2. | Sánchez Calvé Moisés | - | - |
R
|
- | - |
39 |
||
3. | Salas Tolosa Álvaro | - | - | - | - | - |
34 |
||
4. | Ballarín de La Orden Andrés | - | - | - |
R
|
- |
30 |
||
5. | Bayo Salas Diego | - | - |
R
|
R
|
- |
28 |
||
6. | Remiro Pilar |
R
|
- | - | - |
R
|
19 |
||
7. | Gómez Merchán Guillermo | - | - | - | - |
R
|
12 |
||
8. | Gómez Ramírez José Daniel | - | - |
R
|
R
|
- |
12 |
||
9. | Mínguez Micolau Mariano | - | - |
R
|
- |
R
|
10 |