17. Rally Albena - Zlatni Piassatzi - Sliven 1986
10. 5. – 11. 5. 1986, Albena • asphalt - gravel 454.37 km • total distance including road sections - 1134.68 km • Other years
CoPaF teams result : 1.Czechoslovakia 17:06:54, 2.East Germany 18:02:42. USSR, Bulgaria and Poland did not finish. Romania and Hungary did not start.
Stage results
1. leg | Time | Pos. | km/h s/km |
Overall | Pos. after | |
SS1 Albena (5 laps x 3.3 km.) (16.50 km) | 10:36 | 37.
24. class B10/11 37. ERC 27. CoPaF |
93.4 km/h 7.21 s/km |
10:36 | 37.
24. class B10/11 37. ERC 27. CoPaF |
|
SS2 Aladzha manastir (7.80 km) | 4:17 | 14.
9. class B10/11 14. ERC 7. CoPaF |
109.3 km/h 3.85 s/km |
14:53 | 32.
19. class B10/11 32. ERC 22. CoPaF |
|
SS3 Manastir (5.95 km) | 3:00 | 9.
4. class B10/11 9. ERC 2. CoPaF |
119.0 km/h 2.86 s/km |
17:53 | 30.
17. class B10/11 30. ERC 20. CoPaF |
|
SS4 Choumene (8.90 km) | 5:28 | 12.
5. class B10/11 12. ERC 3. CoPaF |
97.7 km/h 3.60 s/km |
23:21 | 22.
14. class B10/11 22. ERC 13. CoPaF |
|
SS5 Preslav (9.25 km) | 4:54 | 13.
6. class B10/11 13. ERC 4. CoPaF |
113.3 km/h 3.89 s/km |
28:15 | 20.
12. class B10/11 20. ERC 10. CoPaF |
|
SS6 Varbitza (23.75 km) | 16:36 | 8.
3. class B10/11 8. ERC 2. CoPaF |
85.8 km/h 4.13 s/km |
44:51 | 13.
8. class B10/11 13. ERC 6. CoPaF |
|
SS7 Kotel (20.57 km) | 18:12 | 9.
4. class B10/11 9. ERC 3. CoPaF |
67.8 km/h 4.52 s/km |
1:03:03 | 11.
6. class B10/11 11. ERC 4. CoPaF |
|
SS8 Stara reka (16.15 km) | 11:07 | 7.
2. class B10/11 7. ERC 1. CoPaF |
87.2 km/h 4.46 s/km |
1:14:10 | 10.
6. class B10/11 10. ERC 4. CoPaF |
|
SS9 Kantona (15.50 km) | 13:01 | 8.
4. class B10/11 8. ERC 3. CoPaF |
71.4 km/h 3.55 s/km |
1:27:11 | 10.
6. class B10/11 10. ERC 4. CoPaF |
|
SS10 Biala (9.00 km) | 7:17 | 5.
1. class B10/11 5. ERC 1. CoPaF |
74.1 km/h 2.44 s/km |
1:34:28 | 9.
5. class B10/11 9. ERC 3. CoPaF |
|
SS11 Borov dol (6.15 km) | 4:00 | 5.
2. class B10/11 5. ERC 2. CoPaF |
92.3 km/h 3.09 s/km |
1:38:28 | 9.
5. class B10/11 9. ERC 3. CoPaF |
|
SS12 Chichkingrad (22.00 km) | 18:11 | 10.
6. class B10/11 10. ERC 5. CoPaF |
72.6 km/h 6.27 s/km |
1:56:39 | 8.
5. class B10/11 8. ERC 3. CoPaF |
|
SS13 Razsoha (11.50 km) | 7:59 | 7.
4. class B10/11 7. ERC 2. CoPaF |
86.4 km/h 3.74 s/km |
2:04:38 | 8.
5. class B10/11 8. ERC 3. CoPaF |
|
SS14 Stara reka (16.15 km) | 11:28 | 3.
1. class B10/11 3. ERC 1. CoPaF |
84.5 km/h 4.21 s/km |
2:16:06 | 6.
4. class B10/11 6. ERC 2. CoPaF |
|
SS15 Kantona (15.50 km) | 13:13 | 5.
2. class B10/11 5. ERC 1. CoPaF |
70.4 km/h 4.97 s/km |
2:29:19 | 6.
4. class B10/11 6. ERC 2. CoPaF |
|
2. leg | ||||||
SS16 Balgarka (17.00 km) | 10:44 | 6.
3. class B10/11 6. ERC 1. CoPaF |
95.0 km/h 3.94 s/km |
2:40:03 | 6.
4. class B10/11 6. ERC 2. CoPaF |
|
SS17 Stara reka (16.15 km) | 10:45 | 3.
1. class B10/11 3. ERC 1. CoPaF |
90.1 km/h 2.72 s/km |
2:50:48 | 5.
3. class B10/11 5. ERC 1. CoPaF |
|
SS18 Bebrovo (11.00 km) | 7:24 | 5.
3. class B10/11 5. ERC 2. CoPaF |
89.2 km/h 2.82 s/km |
2:58:12 | 6.
4. class B10/11 6. ERC 2. CoPaF |
|
SS19 Tvarditza (29.40 km) | 22:25 | 16.
9. class B10/11 16. ERC 12. CoPaF |
78.7 km/h 5.71 s/km |
3:20:37 | 5.
3. class B10/11 5. ERC 2. CoPaF |
|
SS20 Tchoumerna (10.45 km) | Technical |