Lausitz Rallye
ERT #14 • ERT Junior #14 • ADMV Rallye Meisterschaft #8 • Schotter Cup #8 • ADMV Sachsen #7
31. 10. – 2. 11. 2024, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - ?/? • gravel
ERT #20 • ERT Junior #20 • DMSB Schotter Rallye Cup #8 • ADMV Rallye Meisterschaft #6 • Schotter Cup #8 • ADMV Gruppe G Cup #10 • ADMV Sachsen #7
10. 11. – 11. 11. 2023, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 62/51 • gravel 138,92 km
1. | Grøndal Anders - Gulbæk Engan Veronica | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:25:20.0 | |||
2. | Jeets Raul - Toom Andrus | Škoda Fabia RS Rally2 | Tehase Auto | 1:26:21.1 | ||
3. | Černý Jan - Krajča Ondřej | Ford Fiesta Rally3 | 1:28:25.4 |
1. | Grøndal Anders - Gulbæk Engan Veronica | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:25:20.0 | |||
2. | Jeets Raul - Toom Andrus | Škoda Fabia RS Rally2 | Tehase Auto | 1:26:21.1 | ||
3. | Černý Jan - Krajča Ondřej | Ford Fiesta Rally3 | 1:28:25.4 |
1. | Matulka Jakub - Dymurski Daniel | Ford Fiesta Rally3 | 1:28:33.3 | |||
2. | Gill Taylor - Brkic Daniel | Ford Fiesta Rally3 | FIA Rally Star | 1:29:44.9 | ||
3. | Caparó Jose 'Abito' - Sierra Guillermo | Ford Fiesta Rally3 | FIA Rally Star | 1:30:49.0 |
1. | Ramonat Raphael - Derda Karina | Mitsubishi Lancer Evo X | pv backoffice GmbH | 1:36:00.8 | ||
2. | Fechner Robby - Pitzk Florian | Mitsubishi Lancer Evo X | pv backoffice GmbH | 1:36:16.7 | ||
3. | Gaßner Hermann sen. - Vrga Natascha | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:36:59.1 |
1. | Andervang Stig - Kjellgren Mikael | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:28:56.4 | |||
2. | Ramonat Raphael - Derda Karina | Mitsubishi Lancer Evo X | pv backoffice GmbH | 1:36:00.8 | ||
3. | Fechner Robby - Pitzk Florian | Mitsubishi Lancer Evo X | pv backoffice GmbH | 1:36:16.7 |
1. | Ramonat Raphael - Derda Karina | Mitsubishi Lancer Evo X | pv backoffice GmbH | 1:36:00.8 | ||
2. | Fechner Robby - Pitzk Florian | Mitsubishi Lancer Evo X | pv backoffice GmbH | 1:36:16.7 | ||
3. | Bauer Christian - Gräbner Dominic | Renault Clio RS Ragnotti | 1:45:03.2 |
1. | Bayer Axel - Wächtler Rico | Subaru Impreza Diesel | Chemnitzer AMC | 1:50:56.2 | ||
2. | Nicolaus Sören - Schröder Katharina | Volvo 944 GL | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 1:57:50.8 |
1. | Bauer Christian - Gräbner Dominic | Renault Clio RS Ragnotti | 1:45:03.2 | |||
2. | Kunze René - Haase Niklas | BMW 325i E36 Touring | 1:49:19.4 | |||
3. | Brunke Torsten - Standke Normen | Volkswagen Golf III GTi 16V | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 1:50:10.7 |
ERT • ERT3 • ERT4 • ERT4 Junior • DMSB Schotter Rallye Cup #6 • ADMV Rallye Meisterschaft #5 • ADMV Rallye Meisterschaft U23 #10 • Schotter Cup #6 (coef 1.8) • ADMV Sachsen #7
4. 11. – 5. 11. 2022, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 94/50 • gravel 145,22 km
1. | Mikkelsen Andreas - Eriksen Torstein | Škoda Fabia RS Rally2 | Toksport WRT | 1:24:02.4 | ||
2. | Kristensson Tom - Johansson Andreas | Hyundai i20 N Rally2 | Kowax 2BRally | 1:24:24.0 | ||
3. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:26:47.3 |
1. | Kristensson Tom - Johansson Andreas | Hyundai i20 N Rally2 | Kowax 2BRally | 1:24:24.0 | ||
2. | Březík Adam - Krajča Ondřej | Škoda Fabia R5 | Samohýl Škoda Team | 1:27:47.6 | ||
3. | Cais Erik - Bacigál Igor | Ford Fiesta Rally2 | Yacco ACCR Team | 1:28:25.5 |
1. | Kohn Filip - Střeska Tomáš | Ford Fiesta Rally3 | 1:38:25.2 |
1. | Štefan David - Vichtora Ondřej | Peugeot 208 Rally4 | 1:46:48.9 | |||
2. | Sarpkaya Kaan - Tamer Soner | Peugeot 208 R2 | GP Garage My Team | 1:56:11.3 | ||
3. | Rădulescu Catherine - Minea Bogdan | Renault Clio Rally5 | 2:02:51.5 |
1. | Sarpkaya Kaan - Tamer Soner | Peugeot 208 R2 | GP Garage My Team | 1:56:11.3 |
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:26:47.3 | |||
2. | Bach Marc - Jakobs Norman | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:37:16.9 | |||
3. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:37:33.8 |
1. | Mikkelsen Andreas - Eriksen Torstein | Škoda Fabia RS Rally2 | Toksport WRT | 1:24:02.4 | ||
2. | Bach Marc - Jakobs Norman | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:37:16.9 | |||
3. | Ramonat Raphael - Derda Karina | Subaru Impreza STi N12 | Chemnitzer AMC | 1:38:37.0 |
1. | Bach Marc - Jakobs Norman | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:37:16.9 | |||
2. | Fechner Robby - Pitzk Florian | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:44:01.7 | |||
3. | Jungnickel Arwed - Jungnickel Henrik | BMW 318 iS E36 | 1:53:26.4 |
1. | Jungnickel Arwed - Jungnickel Henrik | BMW 318 iS E36 | 1:53:26.4 |
1. | Jungnickel Arwed - Jungnickel Henrik | BMW 318 iS E36 | 1:53:26.4 | |||
2. | Brunke Torsten - Standke Normen | Volkswagen Golf III GTi 16V | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 1:54:17.7 | ||
3. | Joachim Uwe - Rosenmüller Daniel | Suzuki Swift Sport MK4 | 1:55:53.8 |
Results for Polish NAT classes were published in a seperate result list.
ERT • Central Rally Trophy #8 • ERT Junior • ERT2 • DMSB Schotter Rallye Cup #4 • ADMV Rallye Meisterschaft #6 • ADMV Rallye Meisterschaft U23 #7 • Schotter Cup #4 (coef 1.8) • ADMV Gruppe G Cup #7 • ADMV Trabant Rallye Cup #7 • ADMV Sachsen #6
4. 11. – 6. 11. 2021, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 78/42 • gravel 168,74 km - (cancelled 16,96 km)
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:31:53.6 | |||
2. | Grøndal Anders - Fuglerud Marius | Ford Fiesta Rally2 | 1:31:54.7 | |||
3. | Chwist Daniel - Heller Kamil | Hyundai i20 R5 | Rallytechnology | 1:35:44.8 |
1. | Çakal Mustafa - Akdağ Özgür | Hyundai i20 R5 | GP Garage My Team | 1:44:47.6 | ||
2. | Türkkan Ali - Vatansever Onur | Ford Fiesta Rally4 | Castrol Ford Team Türkiye | 2:03:08.7 |
1. | Türkkan Ali - Vatansever Onur | Ford Fiesta Rally4 | Castrol Ford Team Türkiye | 2:03:08.7 |
1. | Türkkan Ali - Vatansever Onur | Ford Fiesta Rally4 | Castrol Ford Team Türkiye | 2:03:08.7 |
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:31:53.6 | |||
2. | Grøndal Anders - Fuglerud Marius | Ford Fiesta Rally2 | 1:31:54.7 | |||
3. | Chwist Daniel - Heller Kamil | Hyundai i20 R5 | Rallytechnology | 1:35:44.8 |
1. | Reinikainen Petri - Nordström Antti | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:45:24.6 | |||
2. | Ramonat Raphael - Schmidt Steffen | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:45:51.0 | |||
3. | Kan Lazar - Kokins Normunds | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:47:48.2 |
1. | Ramonat Raphael - Schmidt Steffen | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:45:51.0 | |||
2. | Fechner Robby - Pitzk Florian | Mitsubishi Lancer Evo VI | MC Seelow e.V. im ADAC | 1:49:51.2 | ||
3. | Sonntag Rigo - Messerschmidt Peter | Honda Civic Type-R EP3 | 1:58:18.9 |
1. | Sonntag Rigo - Messerschmidt Peter | Honda Civic Type-R EP3 | 1:58:18.9 | |||
2. | Schulze Fabian - Ihlefeldt Jean | Suzuki Swift Sport MK4 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:59:29.9 | ||
3. | Leonhardt Thomas - Leonhardt Tanja | Audi A4 Quattro | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 2:03:03.2 |
1. | Jungnickel Arwed - Jungnickel Henrik | BMW 318 iS E36 | 2:07:15.1 | |||
2. | Schramm Andreas - Bettge Clara | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | MC Grünhain | 2:38:39.5 |
1. | Eichhorst Eckhard - Vach Jörg | Trabant P601 ITRM | 2:44:05.6 |
1. | Leonhardt Thomas - Leonhardt Tanja | Audi A4 Quattro | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 2:03:03.2 |
1. | Sonntag Rigo - Messerschmidt Peter | Honda Civic Type-R EP3 | 1:58:18.9 | |||
2. | Schulze Fabian - Ihlefeldt Jean | Suzuki Swift Sport MK4 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:59:29.9 | ||
3. | Jungnickel Arwed - Jungnickel Henrik | BMW 318 iS E36 | 2:07:15.1 |
ERT • Central Rally Trophy #7 • ERT Junior • ERT2 • DMSB Schotter Rallye Cup #3 • ADMV Rallye Meisterschaft #3 • ADMV Rallye Meisterschaft U23 #3 • Schotter Cup #3 • ADMV Gruppe G Cup #3 • ADMV Sachsen #2
5. 11. – 7. 11. 2020, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 58/36 • gravel 165,34 km
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:39:09.0 | |||
2. | Tannert Julius - Hinneberg Helmar | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:39:35.0 | ||
3. | Černý Jan - Černohorský Petr jun. | Škoda Fabia R5 | 1:40:34.9 |
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:39:09.0 | |||
2. | Tannert Julius - Hinneberg Helmar | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:39:35.0 | ||
3. | Černý Jan - Černohorský Petr jun. | Škoda Fabia R5 | 1:40:34.9 |
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:39:09.0 | |||
2. | Tannert Julius - Hinneberg Helmar | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:39:35.0 | ||
3. | Černý Jan - Černohorský Petr jun. | Škoda Fabia R5 | 1:40:34.9 |
1. | Wiesner Jeffrey - Eichenauer Marcel | Subaru Impreza STi N12 | MSC Bad Schmiedeberg | 1:47:25.8 | ||
2. | Bach Marc - Seelisch André | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:50:07.2 | |||
3. | Knüpfer Bernd - Herzig Daniel | Opel Astra G OPC | MC Grünhain | 1:55:53.5 |
1. | Wiesner Jeffrey - Eichenauer Marcel | Subaru Impreza STi N12 | MSC Bad Schmiedeberg | 1:47:25.8 | ||
2. | Bach Marc - Seelisch André | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:50:07.2 | |||
3. | Knüpfer Bernd - Herzig Daniel | Opel Astra G OPC | MC Grünhain | 1:55:53.5 |
Central Rally Trophy #7 • ADMV Rallye Meisterschaft #6 • ADMV Rallye Meisterschaft U23 #12 • Schotter Cup #9 • ADMV Gruppe G Cup #12 • ADMV Trabant Rallye Cup #12 • ADMV Sachsen #8 • ITRM #9
31. 10. – 2. 11. 2019, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 83/49 • gravel 165,97 km
1. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia Rally2 evo | Škoda Auto Deutschland | 1:36:10.4 | ||
2. | Grøndal Anders - Fuglerud Marius | Ford Fiesta Rally2 | Valvoline | 1:37:29.1 | ||
3. | Vorobjovs Jānis - Pūķis Ivo | Mitsubishi Lancer Evo VIII | Vorobjovs Racing | 1:40:53.5 |
1. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia Rally2 evo | Škoda Auto Deutschland | 1:36:10.4 | ||
2. | Grøndal Anders - Fuglerud Marius | Ford Fiesta Rally2 | Valvoline | 1:37:29.1 | ||
3. | Vierimaa Sakari - McNiven Duncan | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:44:30.5 |
1. | Ramonat Raphael - Schmidt Steffen | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:49:00.1 | |||
2. | Bach Marc - Seelisch André | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:55:50.6 | |||
3. | Arndt Hannes - Wagner Christof | Ford Fiesta Mk5 ST | 1:58:55.8 |
1. | Arndt Hannes - Wagner Christof | Ford Fiesta Mk5 ST | 1:58:55.8 | |||
2. | Schultz Thomas - Schultz Melanie | Renault Clio III RS | 2:00:04.8 | |||
3. | Rodewald Patrick - Kaiser Jacqueline | Volvo 242 | 2:00:46.9 |
1. | Schulze Fabian - Bemmann Jan-Eric | Suzuki Swift Sport MK4 | 2:03:20.4 |
1. | Eichhorst Eckhard - Vach Jörg | Trabant P601 ITRM | MSG Eberswalde | 2:20:18.3 |
1. | Günther Pierre - Nestler Candy | Opel Vectra 4x4 | 2:08:53.0 |
1. | Arndt Hannes - Wagner Christof | Ford Fiesta Mk5 ST | 1:58:55.8 | |||
2. | Rodewald Patrick - Kaiser Jacqueline | Volvo 242 | 2:00:46.9 | |||
3. | Schulze Fabian - Bemmann Jan-Eric | Suzuki Swift Sport MK4 | 2:03:20.4 |
1. | Grimm Thomas - Jungnickel Aaron | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 2:13:32.7 | ||
2. | Eichhorst Eckhard - Vach Jörg | Trabant P601 ITRM | MSG Eberswalde | 2:20:18.3 |
Central Rally Trophy #6 • ADMV Rallye Meisterschaft #8 • Schotter Cup #9 • ADMV Gruppe G Cup #14 • ADMV Trabant Rallye Cup #14 • ADMV Sachsen #8 • ITRM #8
1. 11. – 3. 11. 2018, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 79/57 • gravel 152,40 km
1. | Kreim Fabian - Christian Frank | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:31:39.3 | ||
2. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia R5 | Rallye - Das Magazin | 1:31:52.3 | ||
3. | Orsák Jaroslav - Kudelová Jindřiška | Ford Fiesta R5 | A-Team | 1:32:21.8 |
1. | Kreim Fabian - Christian Frank | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:31:39.3 | ||
2. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia R5 | Rallye - Das Magazin | 1:31:52.3 | ||
3. | Orsák Jaroslav - Kudelová Jindřiška | Ford Fiesta R5 | A-Team | 1:32:21.8 |
1. | Liebehenschel Dark - Drüge Markus | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:40:49.8 | |||
2. | Ramonat Raphael - Phieler Sara | Mitsubishi Lancer Evo VII | RSG Mosbach e.V. | 1:44:04.3 | ||
3. | Milde Ken - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:45:28.3 |
1. | Liebehenschel Dark - Drüge Markus | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:40:49.8 | |||
2. | Ramonat Raphael - Phieler Sara | Mitsubishi Lancer Evo VII | RSG Mosbach e.V. | 1:44:04.3 | ||
3. | Milde Ken - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:45:28.3 |
1. | Eichhorst Eckhard - Vach Jörg | Trabant P601 | 2:23:52.7 |
1. | Günther Pierre - Ernst Markus | Opel Astra GTC CDTi | 2:05:49.2 |
1. | Heilborn Nick - Meier René | BMW M3 E36 | Rallyesport Westsachsen e.V. | 1:56:00.3 | ||
2. | Brunke Torsten - Knüpfer Bernd | Volkswagen Golf III GTi 16V | MC Grünhain | 1:56:13.5 | ||
3. | Sonntag Rigo - Burkhardt Julia | Honda Civic Type-R EP3 | MC Zwickau | 1:57:26.5 |
1. | Grimm Thomas - Jungnickel Aaron | Trabant P601 | Chemnitzer AMC | 2:10:18.7 | ||
2. | Eichhorst Eckhard - Vach Jörg | Trabant P601 | 2:23:52.7 |
Central Rally Trophy #6 • Baltic Rally Trophy #6 • ADMV Rallye Meisterschaft #7 • ADMV Rallye Meisterschaft U23 #14 • Schotter Cup #9 • ADMV Gruppe G Cup #14 • ADMV Trabant Rallye Cup #14 • ADMV Sachsen #8 • ITRM #8
2. 11. – 4. 11. 2017, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 71/41 • gravel 166,26 km
1. | Grøndal Anders - Eilertsen Roger | Ford Fiesta R5 | Valvoline | 1:39:55.5 | ||
2. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia R5 | Rallye - Das Magazin | 1:40:17.5 | ||
3. | von Thurn und Taxis Albert - Bufe Sandra | Škoda Fabia R5 | 1:41:59.0 |
1. | Grøndal Anders - Eilertsen Roger | Ford Fiesta R5 | Valvoline | 1:39:55.5 | ||
2. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia R5 | Rallye - Das Magazin | 1:40:17.5 | ||
3. | von Thurn und Taxis Albert - Bufe Sandra | Škoda Fabia R5 | 1:41:59.0 |
1. | Grøndal Anders - Eilertsen Roger | Ford Fiesta R5 | Valvoline | 1:39:55.5 | ||
2. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia R5 | Rallye - Das Magazin | 1:40:17.5 | ||
3. | von Thurn und Taxis Albert - Bufe Sandra | Škoda Fabia R5 | 1:41:59.0 |
1. | Liebehenschel Dark - Langner Valentin | Citroën C2 R2 Max | 1:56:45.3 | |||
2. | Bach Marc - Seelisch André | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 2:03:30.9 | |||
3. | Heilborn Nick - Melde Benjamin | BMW M3 E36 | 2:07:44.8 |
1. | Liebehenschel Dark - Langner Valentin | Citroën C2 R2 Max | 1:56:45.3 | |||
2. | Heilborn Nick - Melde Benjamin | BMW M3 E36 | 2:07:44.8 | |||
3. | Brunke Torsten - Weißflog Andreas | Volkswagen Golf III GTi 16V | 2:07:53.0 |
1. | Grimm Thomas - Jungnickel Aaron | Trabant P601 | Chemnitzer AMC | 2:26:53.5 |
1. | Rodewald Patrick - Rauhe Dennis | Volvo 944 GL | 2:11:35.7 |
1. | Heilborn Nick - Melde Benjamin | BMW M3 E36 | 2:07:44.8 | |||
2. | Brunke Torsten - Weißflog Andreas | Volkswagen Golf III GTi 16V | 2:07:53.0 |
1. | Grimm Thomas - Jungnickel Aaron | Trabant P601 | Chemnitzer AMC | 2:26:53.5 |
Central Rally Trophy #7 • ADMV Rallye Meisterschaft #4 • ADMV Rallye Meisterschaft U23 #14 • Schotter Cup #7 • ADMV Trabant Rallye Cup #14 • ADMV Sachsen #8 • ITRM #7
28. 10. – 29. 10. 2016, Boxberg/Oberlausitz • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 86/58 • gravel 179,63 km
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia R5 | Rallye - Das Magazin | 1:49:40.1 | ||
2. | Öberg Algot - Johansson Andreas | Subaru Impreza STi R4 | 1:53:15.6 | |||
3. | Tlusťák Antonín - Vybíral Ivo | Škoda Fabia R5 | Tlusťák Racing | 1:53:59.5 |
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia R5 | Rallye - Das Magazin | 1:49:40.1 | ||
2. | Öberg Algot - Johansson Andreas | Subaru Impreza STi R4 | 1:53:15.6 | |||
3. | Tlusťák Antonín - Vybíral Ivo | Škoda Fabia R5 | Tlusťák Racing | 1:53:59.5 |
1. | Wiesner Jeffrey - Harloff Stefan | Volvo 242 | Rallye IG Aussernzell e.V. | 2:04:36.7 | ||
2. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 2:07:36.7 | ||
3. | Liebehenschel Dark - Langner Valentin | Citroën Saxo VTS | 2:08:21.0 |
1. | Ramonat Raphael - Phieler Sara | Mitsubishi Lancer Evo VII | RSG Mosbach e.V. | 2:02:18.8 | ||
2. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 2:07:36.7 | ||
3. | Schmidt Daniel - Luther Andreas | Škoda Fabia TDi | MC Zwickau | 2:16:20.2 |
1. | Derda Benjamin - Christ Danilo | Trabant P601 | Chemnitzer AMC | 2:29:16.0 | ||
2. | Knorn Mike - Krajewski Jens | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 2:30:30.5 | ||
3. | Kaiser Michael - Kaiser Jacqueline | Trabant P601 ITRM | RSG Mosbach e.V. | 2:32:58.1 |
1. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 2:07:36.7 | ||
2. | Schmidt Daniel - Luther Andreas | Škoda Fabia TDi | MC Zwickau | 2:16:20.2 | ||
3. | Stock Uwe - Stock Corina | Subaru Impreza WRX STi | 2:22:51.6 |
1. | Grimm Thomas - Jungnickel Aaron | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 2:29:19.7 | ||
2. | Knorn Mike - Krajewski Jens | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 2:30:30.5 | ||
3. | Kaiser Michael - Kaiser Jacqueline | Trabant P601 ITRM | RSG Mosbach e.V. | 2:32:58.1 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Kramer Jasmin | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:56:32.5 | |||
2. | Ramonat Raphael - Phieler Sara | Mitsubishi Lancer Evo VII | RSG Mosbach e.V. | 2:02:18.8 | ||
3. | Bækkevold Bjørn - Fredriksen Dyre Erling | Mitsubishi Lancer Evo V | 2:04:03.5 |
ERT #12 (coef 3) • ADMV Rallye Meisterschaft #6 • Schotter Cup #9 • ADMV Trabant Rallye Cup #17 • ADMV Sachsen #7 • ITRM #8
29. 10. – 31. 10. 2015, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 69/43 • gravel 183,46 km
1. | Grøndal Anders - Walfridsson Miriam | Citroën DS3 R5 | 1:49:17.6 | |||
2. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia R5 | Wevers Sport | 1:50:25.4 | ||
3. | Butvilas Dominykas - Vaitkevičius Renatas | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:50:57.5 |
1. | Grøndal Anders - Walfridsson Miriam | Citroën DS3 R5 | 1:49:17.6 | |||
2. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia R5 | Wevers Sport | 1:50:25.4 | ||
3. | Butvilas Dominykas - Vaitkevičius Renatas | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:50:57.5 |
1. | Ramonat Raphael - Schneeweiß Stephan | Mitsubishi Lancer Evo VII | RSG Mosbach e.V. | 1:59:21.9 | ||
2. | Vollak Sebastian - Kuhn Lisa | BMW 318 Ti Compact E36 | 2:07:05.3 | |||
3. | Fechner Robby - Pitzk Florian | Mitsubishi Lancer Evo VI | 2:07:29.3 |
1. | Ramonat Raphael - Schneeweiß Stephan | Mitsubishi Lancer Evo VII | RSG Mosbach e.V. | 1:59:21.9 | ||
2. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 2:10:20.5 | ||
3. | Dammaschke Stephan - Siegel Julia | Ford Escort RS 2000 MKV | 2:19:58.3 |
1. | Derda Benjamin - Christ Martin | Trabant P601 | Chemnitzer AMC | 2:32:33.4 | ||
2. | Knorn Mike - Krajewski Jens | Trabant P601 ITRM | 2:34:54.8 | |||
3. | Eichhorst Eckhard - Vach Jörg | Trabant P601 ITRM | MSG Eberswalde | 2:40:17.4 |
1. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 2:10:20.5 | ||
2. | Klemm Alexander - Klemm Cornelia | Fiat Cinquecento Sporting | 2:21:09.3 | |||
3. | Derda Benjamin - Christ Martin | Trabant P601 | Chemnitzer AMC | 2:32:33.4 |
1. | Eckl Dirk - Strauß Christian | Trabant P601 ITRM | 2:28:00.4 | |||
2. | Derda Benjamin - Christ Martin | Trabant P601 | Chemnitzer AMC | 2:32:33.4 | ||
3. | Knorn Mike - Krajewski Jens | Trabant P601 ITRM | 2:34:54.8 |
1. | Griva Aleksandrs - Veilands Jānis | Mitsubishi Lancer Evo VII | Dynamic Sport | 1:57:07.4 | ||
2. | Ramonat Raphael - Schneeweiß Stephan | Mitsubishi Lancer Evo VII | RSG Mosbach e.V. | 1:59:21.9 | ||
3. | Latvala Jari - Mustalahti Kari | Mitsubishi Lancer Evo III | Latvala Group Oy | 2:00:44.0 |
Germany (DRM) #13 • ADAC Rallye Masters #13 • ADMV Rallye Meisterschaft #6 • Schotter Cup #8 • ADMV Trabant Rallye Cup #15 • BMW 325i Challenge (NL) #6 • ADMV Sachsen #8
10. 10. – 11. 10. 2014, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 82/55 • gravel 146,00 km - (cancelled 30,04 km)
1. | Grøndal Anders - Eilertsen Roger | Subaru Impreza STi N14 | 1:13:36.2 | |||
2. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:14:49.8 | |||
3. | Svilis Martinš - Pūķis Ivo | Mitsubishi Lancer Evo VIII | SKN Sports | 1:15:09.9 |
1. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:14:49.8 | |||
2. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:17:44.9 | ||
3. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:18:19.0 |
1. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:14:49.8 | |||
2. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:17:44.9 | ||
3. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:18:19.0 |
1. | Ramonat Raphael - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Team Hansa | 1:19:15.4 | ||
2. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 1:25:56.3 | ||
3. | Kühne René - Harnisch Sven | Subaru Impreza STi N12B | 1:28:01.1 |
1. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:17:44.9 | ||
2. | Ramonat Raphael - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Team Hansa | 1:19:15.4 | ||
3. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 1:25:56.3 |
1. | Slob Bas - Slob Marieke | BMW 325i E30 | 1:30:52.5 | |||
2. | Bakkenes Henk - Aaltink Aaldert | BMW 325i E30 | 1:35:56.2 |
1. | Eckl Dirk - Strauß Christian | Trabant P601 ITRM | 1:38:55.8 | |||
2. | Knorn Mike - Krajewski Jens | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 1:39:34.7 | ||
3. | Eichhorst Eckhard - Langner Max | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 1:45:06.2 |
1. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:17:44.9 | ||
2. | Ramonat Raphael - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Team Hansa | 1:19:15.4 | ||
3. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 1:25:56.3 |
ADMV Rallye 200 Meisterschaft #4 • Schotter Cup #4 • ADMV Trabant Rallye Cup #7 • ADMV Sachsen #4 • ADMV Sachsen-Anhalt / Berlin-Br. #3 • BMW 318 iS (D) #4
28. 6. 2014 • entries/finish - 69/57 • asphalt 34,50 km
1. | Tošovský Jiří - Král Josef | Mitsubishi Lancer Evo IX | 24:49.4 | |||
2. | Ramonat Raphael - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo VII | 25:20.7 | |||
3. | Kan Lazar - Platz Falkmar | Mitsubishi Lancer Evo IX | 26:16.0 |
1. | Ramonat Raphael - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo VII | 25:20.7 | |||
2. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | 26:27.5 | |||
3. | Bauer Christian - Heller René | Renault Clio RS Ragnotti | 26:43.6 |
1. | Ramonat Raphael - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo VII | 25:20.7 | |||
2. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | 26:27.5 | |||
3. | Bauer Christian - Heller René | Renault Clio RS Ragnotti | 26:43.6 |
1. | Eckl Dirk - Strauß Christian | Trabant P601 ITRM | 30:59.4 | |||
2. | Wörtzel Bernd - Parpart Christopher | Trabant P601 ITRM | 32:02.3 | |||
3. | Eichhorst Eckhard - Polzin Gernot | Trabant P601 ITRM | 32:23.0 |
1. | Ramonat Raphael - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo VII | 25:20.7 | |||
2. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | 26:27.5 | |||
3. | Scheidhammer Alois - Trautmannsberger Willi | Opel Astra GTC CDTi | 26:50.1 |
1. | Weisert Felix - Kuhn Lisa | BMW 318 Ti Compact E36 | 27:13.3 | |||
2. | Weileder Rudi - Weileder Simone | BMW 318 iS E30 | 27:19.3 | |||
3. | Schöter Kevin - Sinclair Helen | BMW 318 iS E30 | 28:24.9 |
1. | Ramonat Raphael - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo VII | 25:20.7 | |||
2. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | 26:27.5 | |||
3. | Bauer Christian - Heller René | Renault Clio RS Ragnotti | 26:43.6 |
Germany (DRM) #7 • ADMV Rallye Meisterschaft #6 • Schotter Cup #6 • ADMV Trabant Rallye Cup #14 • Twingo R1 Trophy (D) #6 • ADMV Sachsen #9
11. 10. – 12. 10. 2013 • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 65/40 • gravel 166,75 km
1. | Grøndal Anders - Eilertsen Roger | Subaru Impreza STi N14 | 1:40:09.5 | |||
2. | Vorobjovs Jānis - Žeibe Arturs | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:40:31.5 | |||
3. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Mitsubishi Lancer Evo X | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:41:19.4 |
1. | Berlandy Georg - Schaaf Peter | Mitsubishi Lancer Evo IX | AC 1927 Mayen e.V. | 1:51:00.4 | ||
2. | Scheller Benjamin - Wölfel Thomas | Peugeot 208 R2 | 1:57:05.4 | |||
3. | Mysliwietz Lars - Schumacher Oliver | Citroën DS3 R3T | 2:05:37.0 |
1. | Ramonat Raphael - Schmidt Steffen | Mitsubishi Lancer Evo VII | MSC Pößneck | 1:49:52.6 | ||
2. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 1:59:40.4 | ||
3. | Brunke Torsten - Steinbach Lutz | Volkswagen Golf III GTi 16V | 2:13:19.3 |
1. | Keller Mario - Mittmann René | Trabant P601 | MC Grünhain | 2:18:23.3 | ||
2. | Kaiser Michael - Kaiser Jacqueline | Trabant P601 | RSG Mosbach e.V. | 2:33:51.2 |
1. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 1:59:40.4 | ||
2. | Miene Michael - Auerswald David | Lada VAZ 21011 | MC Grünhain | 2:21:44.2 |
ADMV Rallye 200 Meisterschaft #4 • Schotter Cup #5 • ADMV Trabant Rallye Cup #8 • ADMV Sachsen #4
13. 7. 2013, Boxberg/Oberlausitz • entries/finish - 50/39 • gravel 34,80 km
1. | Tošovský Jiří - Král Josef | Mitsubishi Lancer Evo IX | TT-di Andrea Lupo Racing Team | 21:46.4 | ||
2. | Röyhkiö Tero - Hallia Timo | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 22:31.1 | |||
3. | Dinkel Michael - Bayer Michael | Mitsubishi Lancer Evo VII | AMC Coburg | 23:22.5 |
1. | Tošovský Jiří - Král Josef | Mitsubishi Lancer Evo IX | TT-di Andrea Lupo Racing Team | 21:46.4 | ||
2. | Röyhkiö Tero - Hallia Timo | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 22:31.1 | |||
3. | Dinkel Michael - Bayer Michael | Mitsubishi Lancer Evo VII | AMC Coburg | 23:22.5 |
1. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 23:22.9 | ||
2. | Knüpfer Bernd - Herzig Daniel | Opel Astra GSi 16V | MC Grünhain | 23:55.2 | ||
3. | Bauer Christian - Heller René | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 24:27.6 |
1. | Schramm Andreas - Bruder Maik | Trabant P601 | MC Grünhain | 27:49.1 | ||
2. | Wörtzel Bernd - Parpart Christopher | Trabant P601 ITRM | MSG Eberswalde | 29:02.8 | ||
3. | Stanislawski Norbert - Heise Thomas | Trabant P601 ITRM | MSC Lutherstadt Wittenberg | 31:16.8 |
1. | Muschiol Mark - Munkwitz Kerstin | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 23:22.9 | ||
2. | Bauer Christian - Heller René | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 24:27.6 | ||
3. | Schramm Andreas - Bruder Maik | Trabant P601 | MC Grünhain | 27:49.1 |
Germany (DRM) #8 • ADMV Rallye Meisterschaft #6 • Schotter Cup #7 • ADMV Trabant Rallye Cup #16 • ADMV Sachsen #9
12. 10. – 13. 10. 2012, Boxberg • entries/finish - 73/49 • gravel 162,36 km
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia S2000 | 1:35:14.8 | |||
2. | Svilis Martinš - Aizsilnieks Aivis | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:35:26.8 | |||
3. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | ADAC Sachsen e.V. | 1:36:50.3 |
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Fabia S2000 | 1:35:14.8 | |||
2. | Svilis Martinš - Aizsilnieks Aivis | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:35:26.8 | |||
3. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | ADAC Sachsen e.V. | 1:36:50.3 |
1. | Ramonat Raphael - Schmidt Steffen | Mitsubishi Lancer Evo VI | MSC Pößneck | 1:43:21.1 | ||
2. | Keck Rainer - Hab Stefan | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:43:43.0 | |||
3. | Tošovský Jiří - Král Josef | Mitsubishi Lancer Evo IX | TT-di Andrea Lupo Racing Team | 1:43:46.3 |
1. | Corazza Peter - Bauer Ronald | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:39:57.0 | ||
2. | Ramonat Raphael - Schmidt Steffen | Mitsubishi Lancer Evo VI | MSC Pößneck | 1:43:21.1 | ||
3. | Depping Janina - Schaarschmidt Ina | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:47:14.7 |
1. | Schramm Andreas - Nagel Sebastian | Trabant P601 | MC Grünhain | 2:09:45.5 | ||
2. | Keller Mario - Mittmann René | Trabant P601 | MC Grünhain | 2:12:45.1 | ||
3. | Derda Benjamin - Knorr Michael | Trabant P601 | MSC Lutherstadt Wittenberg | 2:40:04.1 |
1. | Corazza Peter - Bauer Ronald | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:39:57.0 | ||
2. | Ramonat Raphael - Schmidt Steffen | Mitsubishi Lancer Evo VI | MSC Pößneck | 1:43:21.1 | ||
3. | Depping Janina - Schaarschmidt Ina | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:47:14.7 |
Lausitz Cup #3 • Germany (DRS) #5 • ADMV Rallye Meisterschaft #6 • Schotter Cup #4 • ADMV Trabant Rallye Cup #14 • ADMV Sachsen #8
30. 9. – 1. 10. 2011, Boxberg/Oberlausitz • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 72/48 • gravel 167,00 km - (cancelled 46,67 km)
1. | Zeltner Ruben - Doerr Christian | Škoda Octavia WRC Evo2 | 1:09:00.9 | |||
2. | Kahle Matthias - Göbel Peter | Škoda Fabia S2000 | Škoda Auto Deutschland | 1:09:05.9 | ||
3. | Wallenwein Mark - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia S2000 | Škoda Auto Deutschland | 1:10:09.5 |
1. | Kahle Matthias - Göbel Peter | Škoda Fabia S2000 | Škoda Auto Deutschland | 1:09:05.9 | ||
2. | Tošovský Jiří - Král Josef | Mitsubishi Lancer Evo IX | TT-di Andrea Lupo Racing Team | 1:13:56.8 | ||
3. | Scheidhammer Alois - Trautmannsberger Willi | Opel Astra GTC CDTi | 1:19:25.6 |
1. | Zeltner Ruben - Doerr Christian | Škoda Octavia WRC Evo2 | 1:09:00.9 | |||
2. | Kahle Matthias - Göbel Peter | Škoda Fabia S2000 | Škoda Auto Deutschland | 1:09:05.9 | ||
3. | Wallenwein Mark - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia S2000 | Škoda Auto Deutschland | 1:10:09.5 |
1. | Scheidhammer Alois - Trautmannsberger Willi | Opel Astra GTC CDTi | 1:19:25.6 | |||
2. | Schultz Thomas - Schultz Melanie | Opel Kadett GTE 1800 | 1:20:13.1 | |||
3. | Werner Günther - Schmitz Hans-Peter | BMW 318 iS E30 | 1:20:14.7 |
1. | Flach Jens - Hirsch Alexander | BMW 330 iS | MC Grünhain | 1:22:15.8 | ||
2. | König Veit - Wichura Henry | Suzuki Swift Sport MK4 | Suzuki KKL | 1:24:04.9 | ||
3. | Kunstmann Mario - Langer Heiko | BMW 318 iS E30 | MC Grünhain | 1:28:59.3 |
1. | Knorn Mike - Günther Steve | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 1:32:14.0 | ||
2. | Schramm Andreas - Nagel Sebastian | Trabant P601 | MC Grünhain | 1:35:51.3 | ||
3. | Eichhorst Eckhard - Klemke Michael | Trabant P601 ITRM | 1:36:38.3 |
1. | Knorn Mike - Günther Steve | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 1:32:14.0 | ||
2. | Schramm Andreas - Nagel Sebastian | Trabant P601 | MC Grünhain | 1:35:51.3 |
SS 3,4 & 13 cancelled due to heavy dust
Notional times for all crews on SS2 due to heavy dust
Lausitz Cup #3 • Germany (DRS) #7 • ADMV Rallye Meisterschaft #7 • Schotter Cup #7 • ADMV Trabant Rallye Cup #14 • ADMV Sachsen #8
14. 10. – 16. 10. 2010, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 60/38 • gravel 143,23 km
1. | van Eldik Mark - Buysmans Robin | Mitsubishi Lancer WRC 05 | 1:24:31.9 | |||
2. | Kuzaj Leszek - Mazur Przemysław | Škoda Fabia S2000 | Škoda Castrol BP Rally Team | 1:25:10.5 | ||
3. | Korda Erik - Penderik László | Subaru Impreza S12B WRC '07 | GarZone SE | 1:28:31.3 |
1. | Tošovský Jiří - Král Josef | Mitsubishi Lancer Evo IX | TT-di Andrea Lupo Racing Team | 1:30:46.5 | ||
2. | Puszkiel Kacper - Konury Alicja | BMW M3 E36 | 1:39:12.8 | |||
3. | Mikulenka Jaroslav - Dolínek Vladimír | Mitsubishi Lancer Evo VIII | TT-di Andrea Lupo Racing Team | 1:39:58.7 |
1. | Stölzel Maik - Windisch Thomas | Škoda Octavia WRC Evo2 | 1:31:03.2 | |||
2. | Cvrček Věroslav ml. - Hovorka Jiří | Škoda Octavia WRC Evo3 | Autorent | 1:31:43.5 | ||
3. | Knüpfer Bernd - Gallitzendörfer Anka | Opel Astra G OPC | MC Grünhain | 1:39:00.1 |
1. | Muschiol Mark - Stimpel Karsten | Renault Clio RS Ragnotti | 1:40:24.0 | |||
2. | "Eric Karlsson" - Fritzensmeier Stefanie | Audi TT (8N) | Team Mentomedia | 1:42:56.7 | ||
3. | Puschmann Markus - Heuer Marcel | Nissan Micra K11 | 1:51:52.2 |
1. | Stölzel Maik - Windisch Thomas | Škoda Octavia WRC Evo2 | 1:31:03.2 | |||
2. | Knüpfer Bernd - Gallitzendörfer Anka | Opel Astra G OPC | MC Grünhain | 1:39:00.1 | ||
3. | Muschiol Mark - Stimpel Karsten | Renault Clio RS Ragnotti | 1:40:24.0 |
1. | Keller Mario - Mittmann René | Trabant P601 | MC Grünhain | 2:00:19.0 | ||
2. | Grimm Thomas - Ehrhardt Daniel | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 2:01:30.9 | ||
3. | Eichhorst Eckhard - Klemke Michael | Trabant P601 ITRM | 2:03:15.4 |
1. | Knüpfer Bernd - Gallitzendörfer Anka | Opel Astra G OPC | MC Grünhain | 1:39:00.1 | ||
2. | Muschiol Mark - Stimpel Karsten | Renault Clio RS Ragnotti | 1:40:24.0 | |||
3. | Puschmann Markus - Heuer Marcel | Nissan Micra K11 | 1:51:52.2 |
Germany (DRM) #7 • ADMV Rallye Meisterschaft #6 • Schotter Cup #6 • Suzuki Rallye Cup (D) #6 • ADMV Sachsen #9
15. 10. – 17. 10. 2009, Boxberg • entries/finish - 53/33 • gravel 150,76 km
1. | Gaßner Hermann jun. - Wüstenhagen Katharina | Mitsubishi Lancer Evo IX | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:33:11.7 | ||
2. | Semerád Martin - Ceplecha Bohuslav | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:33:31.3 | |||
3. | Wallenwein Sandro - Zeitlhofer Pauli | Subaru Impreza STi N15 | 1:33:47.1 |
1. | Gaßner Hermann jun. - Wüstenhagen Katharina | Mitsubishi Lancer Evo IX | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:33:11.7 | ||
2. | Semerád Martin - Ceplecha Bohuslav | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:33:31.3 | |||
3. | Wallenwein Sandro - Zeitlhofer Pauli | Subaru Impreza STi N15 | 1:33:47.1 |
1. | Puschmann Markus - Heuer Marcel | Nissan Micra K11 | 2:00:10.8 | |||
2. | Lupprian Winfried - Schneider Karsten | BMW 318 iS E30 | MC Zwickau | 2:03:44.6 | ||
3. | Muschiol Mark - Harloff Claudia | Renault Clio RS Ragnotti | 2:07:22.5 |
1. | Knüpfer Bernd - Hirsch Alexander | Opel Astra G OPC | MC Grünhain | 1:50:03.6 | ||
2. | Puschmann Markus - Heuer Marcel | Nissan Micra K11 | 2:00:10.8 | |||
3. | Muschiol Mark - Harloff Claudia | Renault Clio RS Ragnotti | 2:07:22.5 |
1. | Leipold Thomas - Kaufmann Lena-Linda | Suzuki Swift Sport MK4 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:52:55.8 | ||
2. | König Veit - Schwendy Michael | Suzuki Swift Sport MK4 | 1:53:07.4 | |||
3. | Dämgen Tim - Trommler Maik | Suzuki Swift Sport MK4 | ADAC Mittelrhein e.V. | 1:53:18.8 |
1. | Puschmann Markus - Heuer Marcel | Nissan Micra K11 | 2:00:10.8 | |||
2. | Muschiol Mark - Harloff Claudia | Renault Clio RS Ragnotti | 2:07:22.5 |
Germany (DRM) #6 • ADMV Rallye Meisterschaft #5
17. 10. – 18. 10. 2008, Boxberg • entries/finish - 48/36 • gravel 150,34 km
1. | Kuipers Dennis - Hagman Kees | Ford Focus RS WRC '06 | Wevers Sport | 1:30:52.5 | ||
2. | Corazza Peter - Bauer Ronald | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Sachsen e.V. | 1:31:02.6 | ||
3. | Wallenwein Sandro - Zeitlhofer Pauli | Subaru Impreza STi N12 | 1:31:29.2 |
1. | Kuipers Dennis - Hagman Kees | Ford Focus RS WRC '06 | Wevers Sport | 1:30:52.5 | ||
2. | Corazza Peter - Bauer Ronald | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Sachsen e.V. | 1:31:02.6 | ||
3. | Wallenwein Sandro - Zeitlhofer Pauli | Subaru Impreza STi N12 | 1:31:29.2 |
1. | Corazza Peter - Bauer Ronald | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Sachsen e.V. | 1:31:02.6 | ||
2. | Depping Janina - Kunze Sabrina | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:38:47.1 | |||
3. | Muschiol Mark - Tausch Marco | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 1:45:03.9 |
Lausitz Cup • Germany (DRM) #5 • ADMV Rallye Pokal #12 • Schotter Cup #8 • ADMV Sachsen #9
18. 10. – 20. 10. 2007, Boxberg • entries/finish - 55/34 • gravel - asphalt 169,96 km - (cancelled 33,83 km)
1. | Østberg Mads - Unnerud Ole Kristian | Subaru Impreza S10 WRC '04 | 1:17:21.0 | |||
2. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Octavia WRC Evo2 | 1:19:53.2 | |||
3. | Poulsen Kristian - Refsgaard Frederiksen Ole | Škoda Fabia WRC | 1:21:38.0 |
1. | Tošovský Jiří - Sláma Michal | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:25:08.8 | |||
2. | Dobberkau Olaf - Hinneberg Helmar | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:27:51.9 | |||
3. | Mikulenka Jaroslav - Valach Ivo | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:39:36.3 |
1. | Kahle Matthias - Doerr Christian | Škoda Octavia WRC Evo2 | 1:19:53.2 | |||
2. | Poulsen Kristian - Refsgaard Frederiksen Ole | Škoda Fabia WRC | 1:21:38.0 | |||
3. | Wevers Erik - Goddé Filip | Toyota Corolla WRC | 1:22:09.1 |
1. | Muschiol Mark - Harloff Claudia | Renault Clio Williams | Chemnitzer AMC | 1:39:34.0 |
1. | Corazza Peter - Rothe Steffen | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:25:45.9 | |||
2. | Depping Janina - Alexy Michaela | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:30:53.2 | |||
3. | Muschiol Mark - Harloff Claudia | Renault Clio Williams | Chemnitzer AMC | 1:39:34.0 |
1. | Corazza Peter - Rothe Steffen | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:25:45.9 | |||
2. | Dobberkau Olaf - Hinneberg Helmar | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:27:51.9 | |||
3. | Muschiol Mark - Harloff Claudia | Renault Clio Williams | Chemnitzer AMC | 1:39:34.0 |
Germany (DRS) #6 • ADMV Rallye Pokal #12 • Schotter Cup #6 • ADMV Sachsen #9 • ADMV Sachsen-Anhalt / Berlin-Br. #8
19. 10. – 21. 10. 2006, Boxberg • entries/finish - 37/28 • gravel - asphalt 161,05 km
1. | Jonsson Mats - Johansson Johnny | Ford Focus WRC '01 | 1:31:55.3 | |||
2. | Østberg Mads - Unnerud Ole Kristian | Subaru Impreza S9 WRC '03 | 1:32:05.3 | |||
3. | Poulsen Kristian - Refsgaard Frederiksen Ole | Toyota Corolla WRC | 1:34:20.6 |
1. | Jonsson Mats - Johansson Johnny | Ford Focus WRC '01 | 1:31:55.3 | |||
2. | Østberg Mads - Unnerud Ole Kristian | Subaru Impreza S9 WRC '03 | 1:32:05.3 | |||
3. | Poulsen Kristian - Refsgaard Frederiksen Ole | Toyota Corolla WRC | 1:34:20.6 |
1. | Dobberkau Olaf - Hinneberg Helmar | Mitsubishi Lancer Evo V | 1:44:42.1 | |||
2. | Schmidt Patrick - Schmidt Roberto | BMW 318 iS E30 | 1:50:57.8 | |||
3. | Birr Niklas - Söbke Jens | BMW 318 iS E30 | 1:56:12.3 |
1. | Depping Janina - Neidhöfer Tanja | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:48:28.4 | |||
2. | Schmidt Patrick - Schmidt Roberto | BMW 318 iS E30 | 1:50:57.8 | |||
3. | Abendroth Michael - Huber Peter | Honda Civic Type-R EP3 | 1:51:45.1 |
1. | Teichmann Klaus - Uhlig Lutz | Nissan Almera Kit Car | Chemnitzer AMC | 1:56:01.1 | ||
2. | Puschmann Markus - Heuer Marcel | Nissan Micra K11 | 1:59:57.2 | |||
3. | Wiegand Carsten - Bürger Silvio | Nissan Micra K11 | MC Grünhain | 2:02:39.8 |
1. | Teichmann Klaus - Uhlig Lutz | Nissan Almera Kit Car | Chemnitzer AMC | 1:56:01.1 | ||
2. | Puschmann Markus - Heuer Marcel | Nissan Micra K11 | 1:59:57.2 | |||
3. | Wiegand Carsten - Bürger Silvio | Nissan Micra K11 | MC Grünhain | 2:02:39.8 |
Germany #8 • ADMV Rallye Pokal #12 • Schotter Cup #7 • ADMV Sachsen / Thüringen #10 • ADMV Sachsen-Anhalt / Berlin-Br. #9
20. 10. – 22. 10. 2005, Weisswasser • entries/finish - 51/34 • gravel - asphalt 168,42 km
1. | Kahle Matthias - Göbel Peter | Škoda Fabia WRC | Škoda Auto Deutschland | 1:30:31.9 | ||
2. | Linnerud Tord - Isdal Henning | Toyota Corolla WRC | 1:33:19.2 | |||
3. | Corazza Peter - Tonn René | Mitsubishi Lancer Evo VII | MC Hartenstein | 1:36:15.9 |
1. | Kahle Matthias - Göbel Peter | Škoda Fabia WRC | Škoda Auto Deutschland | 1:30:31.9 | ||
2. | Linnerud Tord - Isdal Henning | Toyota Corolla WRC | 1:33:19.2 | |||
3. | Corazza Peter - Tonn René | Mitsubishi Lancer Evo VII | MC Hartenstein | 1:36:15.9 |
1. | Janasik Jörg - Wisznawitzki Dirk | Ford Puma | Private Renngemeinschaft Spandau | 1:56:46.5 |
1. | Corazza Peter - Tonn René | Mitsubishi Lancer Evo VII | MC Hartenstein | 1:36:15.9 | ||
2. | Sorgenfrei Christoph - Sorgenfrei Rainer | Honda Civic Type-R EP3 | 1:51:12.1 | |||
3. | Schmidt Daniel - Stimpel Karsten | Škoda Fabia TDi | MC Hartenstein | 1:54:17.9 |
1. | Hitzschke Dirk - Melzig Jörg | Nissan Micra K11 | Chemnitzer AMC | 2:05:46.5 |
1. | Corazza Peter - Tonn René | Mitsubishi Lancer Evo VII | MC Hartenstein | 1:36:15.9 | ||
2. | Gerntke Thomas - Fischer Torsten | Nissan Micra K11 | RRC Lausitz e.V. | 1:55:32.5 | ||
3. | Hitzschke Dirk - Melzig Jörg | Nissan Micra K11 | Chemnitzer AMC | 2:05:46.5 |
Germany #8 • ADMV Rallye Pokal #13 • ADMV Sachsen-Anhalt / Berlin-Br. #8
22. 10. – 23. 10. 2004, Weisswasser • entries/finish - 46/34 • gravel - asphalt 145,50 km
1. | Kahle Matthias - Göbel Peter | Škoda Octavia WRC Evo2 | Škoda Auto Deutschland | 1:15:08.5 | ||
2. | Poulsen Kristian - Refsgaard Frederiksen Ole | Toyota Corolla WRC | 1:17:51.4 | |||
3. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Mitsubishi Lancer Evo VI | ADAC Sachsen e.V. | 1:19:33.6 |
1. | Kahle Matthias - Göbel Peter | Škoda Octavia WRC Evo2 | Škoda Auto Deutschland | 1:15:08.5 | ||
2. | Poulsen Kristian - Refsgaard Frederiksen Ole | Toyota Corolla WRC | 1:17:51.4 | |||
3. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Mitsubishi Lancer Evo VI | ADAC Sachsen e.V. | 1:19:33.6 |
1. | Knüpfer Bernd - Müller Mike | Opel Astra G OPC | MC Grünhain | 1:27:49.6 | ||
2. | Depping Janina - Brühl Claudia | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:28:53.3 | |||
3. | Mysliwietz Lars - Bastuck Jörg | Honda Civic Type-R EP3 | 1:31:46.0 |
1. | Lanzke Roland - Schulze Hubertus | Ford Escort RS 2000 MKV | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 1:37:27.9 |
ADMV Rallye Pokal #12 • Nissan Micra Cup • ADMV Sachsen / Thüringen #8 • ADMV Sachsen-Anhalt / Berlin-Br. #8 • BMW 318 iS (D) • Volvo Original Cup (D)
7. 11. – 8. 11. 2003, Boxberg/Oberlausitz • entries/finish - 48/35 • gravel 108,61 km - (cancelled 11,31 km)
1. | Mohe Carsten - Uhlig Lutz | Škoda Octavia WRC | 53:23.6 | |||
2. | Vierimaa Sakari - Muteli Jari | Subaru Impreza WRX STi | KAK Motorsport | 55:51.4 | ||
3. | Keskinen Jaakko - Heikkilä Juha | Mitsubishi Lancer Evo VI | Progress Motorsport Finland | 57:42.4 |
1. | Depping Janina - Brühl Claudia | Mitsubishi Carisma GT Evo VII | DSK 'Ja zum Motorsport' | 1:00:57.0 | ||
2. | Holz Armin - Limbach Jörn | Volkswagen Golf III Kit Car | DSK 'Ja zum Motorsport' | 1:01:48.0 | ||
3. | Corazza Peter - Rothe Steffen | Mitsubishi Lancer Evo V | MC Hartenstein | 1:03:03.9 |
1. | Wiegand Carsten - Beier Ralf | Nissan Micra K11 | 1:06:05.7 | |||
2. | Teichmann Ronny - Weißflog Simon | Nissan Micra K11 | Chemnitzer AMC | 1:06:42.3 | ||
3. | Puschmann Markus - Weiß Ramona | Nissan Micra K11 | Sachsen Motorsport Zwickau | 1:07:34.7 |
1. | Teichmann Klaus - Klötzke Yvonne | Nissan Almera Kit Car | Chemnitzer AMC | 1:05:45.3 | ||
2. | Wiegand Carsten - Beier Ralf | Nissan Micra K11 | 1:06:05.7 | |||
3. | Teichmann Ronny - Weißflog Simon | Nissan Micra K11 | Chemnitzer AMC | 1:06:42.3 |
1. | Binder Torsten - Pfannenschmidt Denny | Honda Integra Type-R DC2 | MC Weida | 1:05:12.4 | ||
2. | Teichmann Klaus - Klötzke Yvonne | Nissan Almera Kit Car | Chemnitzer AMC | 1:05:45.3 | ||
3. | Wiegand Carsten - Beier Ralf | Nissan Micra K11 | 1:06:05.7 |
ADMV Rallye Pokal #12 • DMSB Challenge Ost • ADMV Trabant Rallye Cup #12 • ADMV Sachsen / Thüringen #10 • ADMV Sachsen-Anhalt / Berlin-Br. #9
2. 11. 2002 • entries/finish - 152/96 • gravel 37,12 km
1. | Mohe Carsten - Uhlig Lutz | Subaru Impreza WRX | 25:16 | |||
2. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Mitsubishi Lancer Evo VI | ADAC Sachsen e.V. | 25:18 | ||
3. | Richert Frank - Schnur Christian | Ford Escort RS Cosworth | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 27:20 |
1. | Mohe Carsten - Uhlig Lutz | Subaru Impreza WRX | 25:16 | |||
2. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Mitsubishi Lancer Evo VI | ADAC Sachsen e.V. | 25:18 | ||
3. | Richert Frank - Schnur Christian | Ford Escort RS Cosworth | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 27:20 |
1. | Richert Frank - Schnur Christian | Ford Escort RS Cosworth | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 27:20 | ||
2. | Jäpel Lutz - Sonntag Rigo | Subaru Impreza GT | Sachsen Motorsport Zwickau | 29:54 | ||
3. | Wiegand Carsten - Gehrmann Antje | Nissan Micra K11 | RRC Lausitz e.V. | 29:58 |
1. | Zahn Marek - Bleich Oliver | Trabant P601 | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 31:37 | ||
2. | Gantikow Jan - Sebesta René | Trabant P601 | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 31:40 | ||
3. | Schröder Michael - Becher Silvio | Trabant P601 | 36:06 |
1. | Richert Frank - Schnur Christian | Ford Escort RS Cosworth | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 27:20 | ||
2. | Wiegand Carsten - Gehrmann Antje | Nissan Micra K11 | RRC Lausitz e.V. | 29:58 | ||
3. | Lanzke Roland - Schulze Hubertus | Ford Escort RS 2000 MKV | 30:06 |
1. | Richert Frank - Schnur Christian | Ford Escort RS Cosworth | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 27:20 | ||
2. | Meischner Ronny - Müller Mike | Audi 80 Quattro | MC Grünhain | 29:03 | ||
3. | Wiegand Carsten - Gehrmann Antje | Nissan Micra K11 | RRC Lausitz e.V. | 29:58 |
ADMV Rallye Pokal #12 • ADMV Trabant Rallye Cup #11 • ADMV Sachsen / Thüringen #9 • ADMV Sachsen-Anhalt / Berlin-Br. #9
27. 10. 2001, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 126/97 • gravel 34,28 km
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Mitsubishi Lancer Evo V | ADAC Sachsen e.V. | 20:39.1 | ||
2. | Mohe Carsten - Uhlig Lutz | Mitsubishi Lancer Evo VI | RRC Lausitz e.V. | 20:40.0 | ||
3. | Meierholz Wolfgang - Litfin Jörg | Mitsubishi Lancer Evo VI | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 21:28.0 |
1. | Meierholz Wolfgang - Litfin Jörg | Mitsubishi Lancer Evo VI | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 21:28.0 | ||
2. | Tsiflidis Konstantinos - Palm Remo | Subaru Impreza GT Turbo | MSC Lutherstadt Wittenberg | 22:16.3 | ||
3. | Richert Frank - Plischkaner Doreen | Ford Escort RS Cosworth | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 22:17.2 |
1. | Christ Martin - Christ Danilo | Trabant P601 | 25:58.0 | |||
2. | Gantikow Jan - Illmann Sindy | Trabant P601 | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 26:59.9 | ||
3. | Knorn Mike - Krajewski Tino | Trabant P601 | Chemnitzer AMC | 27:32.9 |
1. | Meierholz Wolfgang - Litfin Jörg | Mitsubishi Lancer Evo VI | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 21:28.0 | ||
2. | Tsiflidis Konstantinos - Palm Remo | Subaru Impreza GT Turbo | MSC Lutherstadt Wittenberg | 22:16.3 | ||
3. | Richert Frank - Plischkaner Doreen | Ford Escort RS Cosworth | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 22:17.2 |
1. | Meierholz Wolfgang - Litfin Jörg | Mitsubishi Lancer Evo VI | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 21:28.0 | ||
2. | Richert Frank - Plischkaner Doreen | Ford Escort RS Cosworth | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 22:17.2 | ||
3. | Förster Maik - Fröhlich Simon-Peter | Audi Coupé S2 | Yellow Race | 23:05.4 |
Germany others
11. 11. 2000, Boxberg • entries/finish - 99/78 • gravel 34,90 km
1. | Wiegand Carsten - Lehmann Uwe | Ford Escort RS Cosworth | 20:53 | |||
2. | Richert Frank - Gottschalk Timo | Ford Escort RS Cosworth | 21:27 | |||
3. | Meierholz Wolfgang - Meierholz Jeannine | Ford Escort RS Cosworth | 21:52 |