Season 2017
Poland
Pomerania - SKJS (RSMPo) 2017
22. 4. – 23. 4. 2017, Kwidzyn • entries/finish - 44/35 • asphalt 24.30 km - (cancelled 4.00 km) • Other years
1. | Terlikowski Kacper - Grabski Marcin | Subaru Impreza STi N10 | 12:53.4 | |||
2. | Stec Adam - Zdanowicz Dariusz | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 12:56.7 | |||
3. | Rybiński Mariusz - Jamroziak Piotr | Mitsubishi Lancer Evo IX | 12:58.8 |
1. | Terlikowski Kacper - Grabski Marcin | Subaru Impreza STi N10 | 12:53.4 | |||
2. | Stec Adam - Zdanowicz Dariusz | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 12:56.7 | |||
3. | Rybiński Mariusz - Jamroziak Piotr | Mitsubishi Lancer Evo IX | 12:58.8 |
10. 6. – 11. 6. 2017, Nowe Miasto Lubawskie • entries/finish - 26/19 • gravel 28.50 km • Other years
1. | Jurkun Tomasz - Olszewski Oskar | Subaru Impreza GT | 18:27.7 | |||
2. | Tyc Arkadiusz - Iwiński Michał | Subaru Impreza WRX STi RA | 19:13.5 | |||
3. | Kamieński Filip - Lewandowska Ilona | Subaru Impreza STi N12 | 19:19.6 |
1. | Jurkun Tomasz - Olszewski Oskar | Subaru Impreza GT | 18:27.7 | |||
2. | Tyc Arkadiusz - Iwiński Michał | Subaru Impreza WRX STi RA | 19:13.5 | |||
3. | Kamieński Filip - Lewandowska Ilona | Subaru Impreza STi N12 | 19:19.6 |
24. 6. – 25. 6. 2017, Olsztyn • entries/finish - 29/21 • gravel 24.00 km • Other years
1. | Terlikowski Kacper - Grabski Marcin | Subaru Impreza STi N10 | 13:46.5 | |||
2. | Bańka Rafał - Okulus Piotr | Subaru Impreza Wagon | 14:00.8 | |||
3. | Krysztowiak Przemysław - Machnikowski Jakub | Škoda Fabia | 14:10.7 |
1. | Terlikowski Kacper - Grabski Marcin | Subaru Impreza STi N10 | 13:46.5 | |||
2. | Bańka Rafał - Okulus Piotr | Subaru Impreza Wagon | 14:00.8 | |||
3. | Krysztowiak Przemysław - Machnikowski Jakub | Škoda Fabia | 14:10.7 |
2. 9. – 3. 9. 2017, Nowe Miasto Lubawskie • entries/finish - 25/22 • asphalt 7.00 km • Other years
1. | Terlikowski Kacper - Grabski Marcin | Subaru Impreza STi N10 | 12:13.7 | |||
2. | Jurkun Tomasz - Olszewski Oskar | Mitsubishi Lancer Evo IX | 12:22.8 | |||
3. | Tyc Arkadiusz - Andrzejewski Tomasz | Subaru Impreza WRX STi RA | 12:25.3 |
1. | Terlikowski Kacper - Grabski Marcin | Subaru Impreza STi N10 | 12:13.7 | |||
2. | Jurkun Tomasz - Olszewski Oskar | Mitsubishi Lancer Evo IX | 12:22.8 | |||
3. | Tyc Arkadiusz - Andrzejewski Tomasz | Subaru Impreza WRX STi RA | 12:25.3 |
9. 9. – 10. 9. 2017, Nieżychowice • entries/finish - 66/50 • asphalt 31.10 km • Other years
1. | Dziedzic Waldemar - Piotrowski Bartosz | Mitsubishi Lancer Evo VI TME | 28:14.8 | |||
2. | Rybiński Mariusz - Jamroziak Piotr | Mitsubishi Lancer Evo IX | 29:08.7 | |||
3. | Kurpiński Daniel - Gruna Tomasz | Mitsubishi Lancer Evo VII | 29:16.0 |
1. | Dziedzic Waldemar - Piotrowski Bartosz | Mitsubishi Lancer Evo VI TME | 28:14.8 | |||
2. | Rybiński Mariusz - Jamroziak Piotr | Mitsubishi Lancer Evo IX | 29:08.7 | |||
3. | Kurpiński Daniel - Gruna Tomasz | Mitsubishi Lancer Evo VII | 29:16.0 |
23. 9. – 24. 9. 2017, Dobre Miasto • entries/finish - 19/16 • asphalt 25.00 km • Other years
1. | Terlikowski Kacper - Grabski Marcin | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 13:12.6 | |||
2. | Jurkun Tomasz - Olszewski Oskar | Mitsubishi Lancer Evo IX | 13:14.3 | |||
3. | Szczęśniak Marek - Klimkowski Krzysztof | Subaru Impreza STi N10 | 13:52.5 |
1. | Terlikowski Kacper - Grabski Marcin | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 13:12.6 | |||
2. | Jurkun Tomasz - Olszewski Oskar | Mitsubishi Lancer Evo IX | 13:14.3 | |||
3. | Szczęśniak Marek - Klimkowski Krzysztof | Subaru Impreza STi N10 | 13:52.5 |
18. 11. – 19. 11. 2017, Bytów • entries/finish - 80/64 • asphalt 20.70 km - (cancelled 2.50 km) • Other years
1. | Tyc Arkadiusz - Andrzejewski Tomasz | Subaru Impreza WRX STi RA | 14:54 | |||
2. | Dziedzic Waldemar - Piotrowski Bartosz | Mitsubishi Lancer Evo VI TME | 14:57 | |||
3. | Kozłowski Piotr - Zakrzewski Piotr | Subaru Impreza GT Turbo | 15:18 |
Standings - drivers
TOTAL | |||||||||||
1. | Terlikowski Kacper |
[1.] | R |
[1.] |
[1.] |
[34.] |
[1.] | - |
127 |
||
2. | Tyc Arkadiusz |
[5.] |
[2.] |
[6.] |
[3.] | R |
- | - |
92 |
||
3. | Jurkun Tomasz |
[4.] |
[1.] | R |
[2.] | - |
[2.] | - |
91 |
||
4. | Rybiński Mariusz |
[3.] | - | - |
[5.] |
[2.] | - | - |
67 |
||
5. | Dziedzic Waldemar |
[8.] | - | - | - |
[1.] | - | - |
55 |
||
6. | Piaścik Kamil | R |
- |
[7.] |
[4.] | - |
[4.] | - |
35 |
||
7. | Laskowski Tomasz |
[10.] |
[8.] | - |
[6.] | - | - | - |
26 |
||
8. | Bańka Rafał | - | - |
[2.] | - | - | - | - |
23 |
||
9. | Samulewicz Krzysztof |
[9.] |
[5.] |
[9.] |
[10.] | - |
[8.] | - |
22 |
||
10. | Teter Bartłomiej |
[30.] |
[17.] |
[17.] |
[8.] | - |
[6.] | - |
22 |
||
11. | Stec Adam |
[2.] | - | - | - | - | - | - |
20 |
||
12. | Walczak Damian |
[12.] | - | - |
[9.] |
[6.] | - | - |
19 |
||
13. | Hildebrand Tomasz |
[24.] |
[16.] | R |
- |
[9.] | - | - |
19 |
||
14. | Szczęśniak Marek | - | - | - | - | - |
[3.] | - |
18 |
||
15. | Krysztowiak Przemysław | - | - |
[3.] | - | - | - | - |
16 |
||
16. | Baran Jakub |
[15.] | - | - |
[7.] | - | - | - |
16 |
||
17. | Kamieński Filip | - |
[3.] | - | - | - | - | - |
15 |
||
18. | Dąbrowski Michał |
[18.] |
[7.] |
[8.] | R |
- |
[10.] | - |
14 |
||
19. | Pniewski Tomasz | - |
[4.] | R |
- | - | - | - |
12 |
||
20. | Chrzczon Rafał | - | - |
[4.] | - | - | - | - |
12 |
||
21. | Pauperowicz Andrzej | - | - |
[5.] | - | - | - | - |
12 |
||
22. | Kozłowski Piotr | - | - | - | - | - |
[5.] | - |
11 |
||
23. | Borzyński Adam | R |
- | - | - |
[17.] | - | - |
10 |
||
24. | Ciach Łukasz | - |
[9.] |
[13.] |
[17.] | - |
[7.] | - |
9 |
||
25. | Łajewski Bartosz |
[6.] | - | - | - | - | - | - |
8 |
||
26. | Godlewski Daniel | - |
[6.] | R |
[11.] | - | - | - |
8 |
||
27. | Listewnik Krzysztof |
[19.] | - | - | - |
[18.] | - | - |
8 |
||
28. | Kosiński Jakub |
[7.] | - | - | - | - | - | - |
6 |
||
29. | Kujawa Michał |
[21.] | - | - | - |
[30.] | - | - |
6 |
||
30. | Wojtas Jacek |
[13.] | - | - |
[21.] | - | - | - |
4 |
||
31. | Chwienda Agnieszka |
[28.] | - | - | - |
[38.] | - | - |
2 |
||
32. | Karwowski Krzysztof |
[25.] |
[15.] |
[19.] |
[16.] | - |
[9.] | - |
2 |
||
33. | Makowski Bartosz | R |
[18.] |
[15.] | - | - | - | - |
1 |
||
34. | Oryszczak Radosław | - |
[10.] |
[11.] | - | - | - | - |
1 |
||
35. | Rosłon Grzegorz | - | - |
[10.] | - | - | - | - |
1 |
||
36. | Budziński Jarosław |
[29.] | - | - |
[20.] |
[40.] |
[12.] | - |
1 |
Standings - codrivers
Stats
Event victories
1. | Terlikowski Kacper | 4 | |
2. | Jurkun Tomasz | 1 | |
= | Dziedzic Waldemar | 1 |
Stage winners
1. | Terlikowski Kacper | 2 | |
2. | Kurpiński Daniel | 1 | |
= | Pisz Paweł | 1 | |
= | Dziedzic Waldemar | 1 | |
= | Kowal Marcin | 1 |
Rally leaders
1. | Dziedzic Waldemar | 4 | |
2. | Kurpiński Daniel | 1 | |
= | Pisz Paweł | 1 |