-->
Print
  • lang
  • lang
  • lang
  • lang
  • lang
  • lang
  • lang
  • lang
  • lang

85. Rallye Automobile de Monte-Carlo 2017

18. 1. – 22. 1. 2017, Gap • asphalt - snow 382,65 km - (cancelled 21,25 km) • Other years
WRC #1WRC Trophy #1WRC 2 #1RGT Cup #1WRC 3 #1

Info

SS5
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"More or less the same conditions. Okay, it's been a difficult morning but we are here - and that's not the case for everybody. It's not the best, but we keep going." / "Plus mínus stále stejné podmínky. Náročné ráno, ale jsme tu a to se nedá říci o všech. Není to nejlepší, ale jedeme dál."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It was OK - there less ice than in the recce so my pace notes were a bit too slow in the final part." / "V závěru bylo méně ledu než na seznamovačkách, takže jsem měl moc pomalý rozpis."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"We stalled the engine on an hairpin and lost some seconds. It's not a great time." / "Zhasl nám motor ve vracáku a ztratili nějaký čas."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Better now we have more tarmac on the road - but it's not been easy. We pushed the car out of parc ferme when it didn't start this morning - the team only got it going with two minute to spare. We have a misfire in the engine and the wrong set-up." / "Teď tam bylo víc asfaltu, takže pro nás lepší. Ráno jsme auto museli ze servisu vytlačit a mechanici ho nahodili 2 minuty před odjezdem. Takže máme problém s motorem a ještě jsme auto nestačili nastavit."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"It's okay. "The rhythm is improving - more consistent now ." / "Jedu teď plynuleji."
#14
flagBreen Craig - Martin Scott
"A lot cleaner than the previous stage - where I spun twice. Conditions here make it a bit more level with the cars - but on the tarmac they [the 2017-spec cars] are getting away from me." / "Tahle RZ byla pro mě lepší než ta předchozí, kde jsem 2x udělal hodiny. V těchto podmínkách tolik neztrácím, ale na asfaltu mně nová auta ujíždějí."
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Conditions were more mixed here, there was more Tarmac. We tried to push a bit harder. It was better." / "Podmínky tu byly trochu jiné, tak jsme se na asfaltu pokusili trochu zabrat."
#8
flagLefebvre Stéphane - Moreau Gabin
"Hanninen is parked up by the road. It was not a problem for us. For me, this was the best stage of the morning, the confidence is coming." / "Hänninen je vedle trati. Pro mě to byla nejlepší zkouška zatím, začínám si věřit."
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
front-right puncture / defekt pravého předního kola
#31
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We dialled ourselves in quite well I think. Careful in the tricky conditions early on, then we increased the pace and now we are comfortable. I'm very satisfied with the car - but it's very different to what I'm used to." / "Skvěle nám funguje komunikace. V náročných podmínkách jedu opatrně, kde se cítím dobře, jedu naplno. Jsem hodně spokojen s autem, i když je to úplně něco jiného, než na co jsem zvyklý."
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It's strange. We hit some stones on the left-side and I thought we might get a puncture. But we were okay and then we felt the front right go down." / "Je to divné. Trefili jsme kámen levým kolem a čekal jsem defekt. Ale pak se objevil defekt vpravo."
#39
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"It's my home rally but I don't like these conditions. I know I can push more, but I don't have a good feeling. It's strange.' / "Je to moje domácí soutěž, ale nemám rád tyhle podmínky. Vím, že mohu jet rychleji, ale nevěřím si na to."
SS4
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Pretty slippy once again, but at least no mistakes from me in this one. The road is a mix of everything. The problem is when there is snow - the thin layer is very, very slippy. I'm not happy with everything on the car at the moment." / "Opět hodně uklouzané, na trati je mix všeho. Nejsem s autem úplně spokojen."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The grip is not that good. Very tricky. I stalled the engine on a hairpin near the end. I tried to be as clean as possible. Not much grip near the end - probably the studs had gone." / "Grip není dobrý. Ve vracáku mi zhasl motor. Ke konci jsme asi přišli o hřeby."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"Very, very slippery. Difficult conditions. Hard to read the road. No drama. We drive safely." / Náročné podmínky, těžko se čte trať. Jedeme opatrně."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"My suspension is too stiff. We had a problem with the engine this morning - it didn't start. The team engineers fixed in service but that meant there wasn't enough time to adjust the suspension." / "Mám špatně nastavené tlumiče. Ráno jsme v servisu měli problém nastartovat motor a už nezbyl čas na nastavení tlumičů."
#7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
front-left suspension damage / poškozené zavěšení levého předního kola
#14
flagBreen Craig - Martin Scott
"Conditions was even worse that the previous stage. Obviously Kris has gone off. It's so, so simple to make a mistake so I'm trying to keep it neat and tidy. Taking it easy. I'm happy to get to the end." / "Podmínky jsou ještě horší než na předchozí RZ. Je jednoduché udělat chybu jako Meeke. Já jedu na pohodu."
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"It's been difficult for sure. Just a lot less grip on the ice than I expected. Still, could be worse..." / "Prostě nemám tolik gripu, kolik bych potřeboval. Ale může to být ještě horší."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"Okay. Not an easy stage, the grip was changing a lot. It's difficult to find and keep the rhythm. I'm quite happy though. The car is still good." / "Grip se hodně mění, těžko se hledá správné tempo. Jsem spokojen, auto je dobré."
#8
flagLefebvre Stéphane - Moreau Gabin
"I have no direct experience in these conditions. Struggling for grip. Not so nice." / "Nemám zkušenosti v těchto podmínkách. Bojuji s gripem."
#31
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Still on the safe side - just exploring the car." / "Jedu bezpečně a seznamuji se s autem.
#40
flagBouffier Bryan - Giraudet Denis
"Okay. A nice stage. In a few places the snow is melting but I cannot complain." / "Místy je sníh rozbředlý, ale stěžovat si nemohu."
#39
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"The feeling was good on this stage but I don't understand the time, the grip was better here than the previous stage" / "Pocitově to bylo dobré, ale nerozumím času, grip byl lepší."
SS3
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
WRC TV crew report his car in a ditch after 2.5km. He's out of the ditch and underway again. / 2,5 km po startu byl v příkopu, ale pokračuje
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
was in a ditch / byl krátce v příkopu
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It happened in a junction. Very, very icy. I pulled the handbrake but the car never turned. It was very slow - 10kph. Super tricky. First on the road is a disaster. I think it will get quicker. Not the start we wanted today." / "Na odbočení byl led, zatáhl jsem za ručku, ale nic se nestalo, bylo to v malé rychlosti. Jet první je peklo. Takhle jsme si začátek nepředstavovali."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It was okay, some places a bit wide but I enjoyed the stage even though it was very slippery. I have a good balance with the car. It feels great." / "V pohodě, místy jsem jel moc zeširoka. Hodně to klouže, ale mám dobrý pocit z auta."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"Some places it felt not much faster than the recce. Not great at all. It's difficult to learn the grip on the surface. It's changing. We are really slow, no?" / "Místy jedeme jak na seznamovačkách. Těžko se hledá grip. Asi jsme pomalí, co? "
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I'm sure we lost one minute near the end. There was a section of Tarmac but you can't use it - it's so cold the tyres have no heat in them." / "Mám pocit, že jsme na konci strašně ztratili. Sice tam byl asfalt, ale pneumatiky nešlo zahřát."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Really tricky - some bad moments. Some radio interference too, we could people in our team talking, and that was distracting." / "Zrádné, měl jsem pár krizovek. A také nás zlobilo rádio, slyšeli jsme lidi z týmu mluvit a rušilo mě to."
#7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I can't believe after all that there's only a few seconds in it! It's a lottery. Some places are sheet ice - you lose a lot there. The snow's not so bad. It's easy to lose a minute here and not know why. So it's good." / "Nemohu uvěřit, že jsme tam nechali jen pár vteřin. Jsou tam místa s totálním ledem. Lehce tam ztratíte minutu a nevíte jak."
#14
flagBreen Craig - Martin Scott
"Unbelievable. I've never seen anything like it in my life. I just tried to keep it neat and tidy. Trying to learn with every kilometres and see how we go." / "Neuvěřitelné, nikdy jsem neviděl něco jako je tohle. Vzal jsem to na pohodu a učím se."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"Okay. Nothing special. I lost some time passing Evans. Otherwise okay." / "Ztratil jsem nějaký čas předjížděním Evanse, jinak OK."
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Nothing. It's just the grip I have. I went in the ditch once but that was just 10 seconds." / "Prostě nemám grip. Byl jsem v příkopu, ale tak na 10 sekund jenom."
#8
flagLefebvre Stéphane - Moreau Gabin
"All is okay today. I've never driven in these conditions. I take zero risks. The car is perfect." / "Nikdy jsem na tomhle nejel, vůbec jsem neriskoval. Auto je skvělé."
#31
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Really, really difficult. Just sliding around on the safe side. No risk." / "Opravdu náročné, jen se kloužete."
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I didn't have so much experience in this snow and ice. I took it cautiously, lots more tricky stages to come." / "Nemám s těmito podmínkami moc zkušeností, tak jsem to vzal opatrně. Další zrádné zkoušky přijdou."
#39
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"Different conditions to the recce. A lot of ice and I'm a little afraid after last year. I'm trying to find my confidence. Not easy for me." / Podmínky jsou jiné oproti seznamovačkám. Hodně ledu a po loňsku to mám těžké, hledám sebevědomí."
SS2
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It was OK. The car was maybe moving a bit too much." / "V pohodě, snad jen auto je až moc neklidné."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"It was better than I expected. I wasn't completely on the pace but the car felt good." / "Lepší, než jsem čekal. Neměl jsem sice ideální tempo, ale auto je dobré."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Happy to be safely through. Starting Monte-Carlo by night is always tricky. A bit of gravel on surface, but not a bad stage. No problem" / "Jsem rád, že jsme to v pohodě projeli. Začínat na Monte v noci je vždy obtížné. Je tam vytahaný bordel."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Very tricky, struggling for rhythm. We are through. Car is nice.. have to find the rhythm." / "Zrádné, nemám tempo, ale jsme tu. Auto je dobré."
#14
flagBreen Craig - Martin Scott
"I'm in a race of my own here but I'm happy with that stage to be honest." / "Jedu si svůj závod, ale upřímně jsem spokojen."
#8
flagLefebvre Stéphane - Moreau Gabin
stopped in the stage due to a mechanical problem
#35
flagGilbert Quentin - Jamoul Renaud
"Bad stage. Big problems with the brakes’ pedal. Impossible to brake hard. Hope better tomorrow." / "Máme nějaké problémy s brzdami."
#76
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"Alright start but had a spin in a hairpin." / "Udělal jsem ve vracáku hodiny."
#31
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
“Safely through, no risks! Starting with cold tyres, caught up with another driver on stage.” / "Bez rizika, dojel jsem také jezdce přede mnou."
SS1
#4
flagPaddon Hayden - Kennard John
accident / havárie
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's always difficult to find the limit in those conditions. I was a bit safe on tyre choice & driving, I hope the time won't be too bad" / "Vždy je těžké hledat limity v těchto podmínkách. Bral jsem to opatrněji, doufám, že to nebude tak hrozné."