ADAC Rallye Tour d'Europe
Estonia #10 • Germany others
29. 9. – 10. 10. 1992, Essen • entries/finish - 45/28 • asphalt - gravel 853,01 km - (cancelled 107,02 km)
1. | Alyasov Sergey - Levitan Aleksandr | Lada Samara 21083 | 8:20:22 | |||
2. | Uhl Stefan - Uhl Michael | Mazda 323 GTX | 8:22:03 | |||
3. | Artemenko Aleksandr - Timkovskiy Viktor | Lada Samara 21083 | 8:27:21 |
Other classified pos. 29-37 : 8,37,38,49,7,22,5,19,12
Germany others
2. 10. – 12. 10. 1991, Essen • entries/finish - 38/26 • asphalt - gravel
1. | Riethmüller Jürgen - Schneider Jörg | Ford Sierra RS Cosworth 4x4 | 6:38:37 | |||
2. | Honrath Horst - Deubel Rolf | Volkswagen Golf GTi 16V | 6:41:24 | |||
3. | Lundt Thomas - Assmann Jörg | Porsche 911 Carrera | 6:42:13 |
Other classified : 20,35
Germany others
2. 10. – 13. 10. 1990, Mainz • entries/finish - 38/26 • asphalt - gravel 802,47 km - (cancelled 75,73 km)
1. | Tumalevičius Eugenijus - Videika Pranas | Lada Samara 21083 | 7:46:20 | |||
2. | Riethmüller Jürgen - Schneider Jörg | Ford Sierra RS Cosworth 4x4 | 8:06:50 | |||
3. | Stebani Klaus - Bierhoff Klaus | BMW M3 E30 | 8:09:49 |
Others classified : #13,12,37,6,11,34,54,14,9,43,36,44
Germany others
10. 10. – 20. 10. 1989, Mainz • entries/finish - 47/29 • asphalt
1. | Leonhardt Thomas - Thamm Norbert | Mercedes-Benz 190E 2.3 16V | 9:01:59 | |||
2. | Honrath Horst - Engel Karl-Heinz | Volkswagen Golf GTi 16V | 9:21:10 | |||
3. | Hetzer Heidi - Christopeit Karin | Opel Kadett GSI 16V | 9:24:11 |
Other 4 crews were classified : 34, 26,28 and 24
Germany others
6. 10. – 15. 10. 1988, Berlin • entries/finish - 39/27 • asphalt - gravel
1. | Honrath Horst - Engel Karl-Heinz | Volkswagen Golf II GTi 16V | 10:21:27 | |||
2. | Günther Klaus - Barth Helmut | Mercedes-Benz 280 E | 10:29:57 | |||
3. | Blum Robert - Stoll Karl-Heinz | Subaru RX Turbo | 10:43:54 |
Other crews were classified : 45, 38, 51
Germany others
8. 10. – 17. 10. 1987, Sweinfurt • entries/finish - 45/32 • asphalt - gravel
1. | Günther Klaus - Barth Helmut | Mercedes-Benz 280 E | 8:14:20 | |||
2. | Honrath Horst - Engel Karl-Heinz | Volkswagen Golf GTi 16V | 8:18:54 | |||
3. | Blum Robert - Stoll Karl-Heinz | Subaru RX Turbo | 8:21:20 |
Other classified crews : 30,3,41,25,50,29
Germany others
6. 10. – 17. 10. 1986, Schweinfurt-Ingolstadt • entries/finish - 38/22 • asphalt - gravel
1. | Günther Klaus - Barth Hans | Mercedes-Benz 280 E | 11:00:39 | |||
2. | Vasile Stefan - Scobai Ovidiu | Dacia 1310 | 11:15:13 | |||
3. | Büttner Harald - Lotz Valentin | Opel Corsa A | 11:46:00 |
Other classified crews were : 15,49,22 and 1
Germany others
4. 10. – 12. 10. 1985, Munchen • entries/finish - 48/35 • asphalt - gravel
1. | Fritzinger Klaus - Wünsch Henning | Toyota Corolla AE86 | 1:53:40 | |||
2. | Schnoor Johannes - Koch Johann Otto | BMW 535i | 2:13:17 | |||
3. | Schmid Peter - Urban Eugen | Mercedes-Benz 280 E | 2:19:07 |
Other classified crews were : 27,11 and 24
Germany others
12. 10. – 21. 10. 1984, Einbeck • entries/finish - 49/37 • asphalt - gravel
1. | Bohne Holger - Jahns Jürgen | Ford Sierra XR | 2:35:48 | |||
2. | Honrath Horst - Meditz Karl | Audi 80 Quattro | 2:42:01 | |||
3. | auf dem Graben Siegfried - Benthaus Klaus W. | Opel Monza 3.0 E | 2:56:31 |
Germany others
16. 9. – 24. 9. 1983, Hannover • entries/finish - ?/37 • asphalt - gravel
1. | Bohne Holger - Fricker Reinhold | Mercedes-Benz 500 SL | ||||
2. | Honrath Horst - Meditz Karl | Volkswagen Golf I GTi 1.6 |
Germany others
26. 9. – 3. 10. 1981, Essen • entries/finish - 48/38 • asphalt - gravel
1. | Bohne Holger - Diekmann Peter | Peugeot 505 | ||||
2. | Fritzinger Klaus - Wünsch Henning | Toyota Corolla GT | ||||
3. | Altenheimer Reiner - Junge Peter | Porsche 911 Carrera |
Germany others
4. 10. – 18. 10. 1980, Mainz • entries/finish - 45/31 • asphalt - gravel
1. | Winther Jens - Jensen Lars Viggo | BMW 320 | 2:57:56 | |||
2. | Schou Henning - Jestädt Matthias | Ford Escort RS 2000 MKII | 3:10:39 | |||
3. | Honrath Horst - Herrmann Bernfried | Volkswagen Scirocco I 1.6 | 3:19:15 |
Germany others
7. 10. – 18. 10. 1979, Mainz • entries/finish - 41/31 • asphalt - gravel
1. | Fritzinger Klaus - Wünsch Henning | Toyota Celica RA40 | 3:15:25 | |||
2. | Wagner Harald Otto - Böse Herbert | Porsche Carrera | 3:29:16 | |||
3. | Günther Klaus - Schumacher Georg | Mercedes-Benz 280 E | 3:31:14 |
Germany others
8. 10. – 21. 10. 1978, Mainz • entries/finish - 46/32 • asphalt - gravel
1. | Fritzinger Klaus - Wünsch Henning | Toyota Starlet | 37:42 | |||
2. | Honrath Horst - Herrmann Bernfried | Volkswagen Scirocco I | ||||
3. | Pfeiffer Klaus - Frohnhofen Karl-Heinz | Opel Kadett GT/E |
Germany others
10. 10. – 23. 10. 1977, Mainz • entries/finish - 39/31 • asphalt - gravel
1. | Rack Horst - Menne Hanno | Porsche Carrera | ||||
2. | Rauch Werner - Schunk Martin | Renault 5 Alpine | ||||
3. | Erbach Eckhard - Schönnenbeck Heinz-Günter | Audi 50 |
Germany others
12. 10. – 23. 10. 1976, Bad Nauheim • entries/finish - 53/32 • asphalt - gravel
1. | Altenheimer Reiner - Menne Hanno | Porsche 911 Carrera | ||||
2. | Glasbrenner Walter - Urban Eugen | Opel Kadett GT/E | ||||
3. | Fritzinger Klaus - Bretz Dieter | Toyota Celica GT |
Route: Germany - France - Monaco - Italy - Yugoslavia - Macedonia - Greece - Turkiye - Bulgaria - Romania - Hungary - Czechoslovakia - Poland - Finland - Sweden - Denmark
Germany others
14. 10. – 25. 10. 1975, Hannover • entries/finish - 57/49 • asphalt - gravel
1. | Altenheimer Reiner - Menne Hanno | Porsche Carrera RS | 16 | |||
2. | Eberhardt Rudi - Heuer Jürgen | Porsche Carrera RS | 21 | |||
3. | Waldner Kurt - Bökmann Ferdi | Opel Ascona 1.9 SR | 21 |
Germany others
3. 10. – 19. 10. 1974, Erbach • entries/finish - 44/26 • asphalt - gravel
1. | Brundza Stasys - Karamyshev Alexander | Moskvich 412 | 27 | |||
2. | Sprukt Vitold - Kalnais Andris | Moskvich 412 | 38 | |||
3. | Hockemeyer Dietrich - Böse Herbert | Audi 80 GT | 42 |
Germany others
6. 10. – 20. 10. 1973, Erbach • entries/finish - 64/46 • asphalt - gravel
1. | Waldner Kurt - Bökmann Ferdi | Opel Ascona 1.6 SR | 29.0 | |||
2. | Ullemeyer Norbert - Katlenbach Klaus | BMW 2002 | 38.0 | |||
3. | Meyendorf Heinz - Mischo Alfred | BMW 2002 Ti | 44.0 |
Germany others
1. 10. – 14. 10. 1972, Erbach • entries/finish - 42/28 • asphalt - gravel
1. | Waldner Kurt - Bökmann Ferdi | Opel Ascona 1.6 SR | 1:42 | |||
2. | Supper Norbert - Liffler Peter | Porsche 911 Carrera | 2:33 | |||
3. | Hockemeyer Dietrich - Neelmeier Fritz | Audi 80 GL | 8:40 |
Germany others
9. 9. – 23. 9. 1971, Erbach • entries/finish - 51/39 • asphalt - gravel
1. | Waldner Kurt - Vogt Hans | Opel Ascona 1.6 SR | 48 | |||
2. | Girdauskas Kastytis - Madrevic Uldis | Lada VAZ 2101 | 53 | |||
3. | Falkenberg Axel - Maarfeld Reinke | BMW 1600 TI | 1:05 |
Germany others
25. 9. – 9. 10. 1970, Erbach - Travemünde • entries/finish - 52/32 • asphalt - gravel
1. | Kleint Herbert-Ernst - Klapproth Günther | Ford Capri | 49 | |||
2. | Irmscher Günther sen. - Andersen Harald | Opel Kadett 1900 SR | 1:15 | |||
3. | Laurent Claude - Laurent Dominique | DAF 55 Marathon | 1:30 |
The codriver of car 71, Hans-Peter Biechely, died in an accident when the rally passed through Morocco.
Germany others
11. 10. – 25. 10. 1969, Erbach - Travemünde • entries/finish - 68/54 • asphalt
1. | Vogt Hans - Waldner Kurt | Opel Kadett 1900 SR | 36 | |||
2. | Falkenberg Axel - Maarfeld Reinke | BMW 1600 TI | 38 | |||
3. | Klein Hans-Joachim - Sonnemann Klaus | Alfa Romeo Giulia TI | 43 |
Germany others
11. 9. – 21. 9. 1968, Erbach - Travemünde • entries/finish - 66/50 • asphalt
1. | Burkhardt Alfred - Zertani Heinz | Ford Taunus 20M TS | 24 | |||
2. | Heymanns Franz-Gunter - Heuser Herbert | Opel Rekord 1900 | 28 | |||
3. | Klocke Helmut - Bierlich Klaus-Peter | Porsche 911 L | 34 |
The codriver of car 43, Horst Wanko, died in an accident when the rally passed through Greece.
Germany others
4. 9. – 16. 9. 1967, Garmisch - Travemünde • entries/finish - 42/31 • asphalt - gravel
1. | Irmscher Günther sen. - Andersen Harald | NSU 1000 TT | 45 | |||
2. | Beck Hans - Heuser Herbert | Opel Kadett 1100 | 47 | |||
3. | Schmitthelm Eberhard - Geltermair Walter | BMW 2000 Ti | 56 |
1. | Irmscher Günther sen. - Andersen Harald | NSU 1000 TT | 45 | |||
2. | Beck Hans - Heuser Herbert | Opel Kadett 1100 | 47 | |||
3. | Schmitthelm Eberhard - Geltermair Walter | BMW 2000 Ti | 56 |
Germany others
1. 9. – 10. 9. 1966, Hannover - Travemünde • entries/finish - 41/25 • asphalt - gravel
1. | Beck Hans - Heuser Herbert | Opel Kadett 1100 | 37 | |||
2. | May Michel - Koch-Bodes Franz-Ludwig | Ford 20M TS | 1:50 | |||
3. | Springer Joachim - Brendel Günther | Ford 20M TS | 2:00 |
1. | Beck Hans - Heuser Herbert | Opel Kadett 1100 | 37 | |||
2. | May Michel - Koch-Bodes Franz-Ludwig | Ford 20M TS | 1:50 | |||
3. | Springer Joachim - Brendel Günther | Ford 20M TS | 2:00 |
Germany others
10. 9. – 25. 9. 1965, Bad Nenndorf - Travemünde • entries/finish - 42/33 • asphalt - gravel
1. | Springer Joachim - Brendel Günther | Ford 20M TS | 33 | |||
2. | Pickhard Karl - Supper Norbert | Ford 20M TS | 35 | |||
3. | Nellemann Robert S. - Nielsen Jørgen | Ford Cortina | 36 |
1. | Springer Joachim - Brendel Günther | Ford 20M TS | 33 | |||
2. | Pickhard Karl - Supper Norbert | Ford 20M TS | 35 | |||
3. | Nellemann Robert S. - Nielsen Jørgen | Ford Cortina | 36 |
Germany others
12. 10. – 25. 10. 1964, Bad Nenndorf - Travemünde • entries/finish - 40/26 • asphalt - gravel
1. | Springer Joachim - Brendel Günther | Ford Taunus 12M | 17 | |||
2. | Nellemann Robert S. - Nielsen Jørgen | Ford Cortina | 18 | |||
3. | Dencker Tilo - Andersen Harald | Ford 15M TS | 1:17 |
1. | Springer Joachim - Brendel Günther | Ford Taunus 12M | 17 | |||
2. | Nellemann Robert S. - Nielsen Jørgen | Ford Cortina | 18 | |||
3. | Dencker Tilo - Andersen Harald | Ford 15M TS | 1:17 |
Germany others
1. 10. – 16. 10. 1963, Munchen - Travemünde • entries/finish - 57/36 • asphalt - gravel
1. | Burkhardt Alfred - Zertani Heinz | Ford 15M TS | 26 | |||
2. | Springer Joachim - Kreder Rolf | Mercedes-Benz 220 SE | 29 | |||
3. | Katz Alfred - Kling Alfred | Mercedes-Benz 220 SE | 31 |
1. | Burkhardt Alfred - Zertani Heinz | Ford 15M TS | 26 | |||
2. | Springer Joachim - Kreder Rolf | Mercedes-Benz 220 SE | 29 | |||
3. | Katz Alfred - Kling Alfred | Mercedes-Benz 220 SE | 31 |
Germany others
14. 8. – 24. 8. 1962, Hannover - Travemünde • entries/finish - 57/50 • gravel - asphalt
1. | Katz Alfred - Golderer Rudi | Mercedes-Benz 220 SE | 2 | |||
2. | Burkhardt Alfred - Zertani Heinz | Ford Taunus 17M | 3 | |||
3. | Mäder Carl-Georg - Piepenbrock Hartwig | DKW AU 1000 | 4 |
1. | Katz Alfred - Golderer Rudi | Mercedes-Benz 220 SE | 2 | |||
2. | Burkhardt Alfred - Zertani Heinz | Ford Taunus 17M | 3 | |||
3. | Mäder Carl-Georg - Piepenbrock Hartwig | DKW AU 1000 | 4 |
Missing penalties for category T9.
Germany others
8. 8. – 19. 8. 1961, München - Travemünde • entries/finish - ?/28 • asphalt - gravel
1. | Kühne Hermann - vom Kothen Karl | Volvo PV 544 | 3 | |||
2. | Scheel Rolf - Braungart Martin | NSU Prinz | 11 | |||
3. | Neisemeyer Fred - Grote Karl-Heinz | DKW AU 1000 | 31 |
1. | Kühne Hermann - vom Kothen Karl | Volvo PV 544 | 3 | |||
2. | Scheel Rolf - Braungart Martin | NSU Prinz | 11 | |||
3. | Neisemeyer Fred - Grote Karl-Heinz | DKW AU 1000 | 31 |
Germany others
7. 8. – 20. 8. 1960, Nürnberg - Travemünde • entries/finish - 51/29 • asphalt
1. | Wehner Hans - Wilhelm Horst | Volkswagen Käfer Typ 122 1200 | ||||
2. | Lotz Martin - Limberger Harald | Ford Zodiac | ||||
3. | Klein Hans-Joachim - Klein Hans-Dieter | Volkswagen Käfer Typ 122 1200 | 2 |
1. | Wehner Hans - Wilhelm Horst | Volkswagen Käfer Typ 122 1200 | ||||
2. | Lotz Martin - Limberger Harald | Ford Zodiac | ||||
3. | Klein Hans-Joachim - Klein Hans-Dieter | Volkswagen Käfer Typ 122 1200 | 2 |
Germany others
8. 8. – 15. 8. 1959, Munchen - Hannover • entries/finish - ?/? • asphalt - gravel
1. | Nellemann Robert S. - Skarring Mogens | Ford Zephyr | ||||
2. | Burkhardt Alfred - Zertani Heinz | Ford Taunus 17M |
Germany others
10. 9. – 14. 9. 1958, Hannover • entries/finish - ?/? • asphalt
1. | Riess Max - Wencher Hans | Alfa Romeo Giulietta |
Germany others
1. 6. – 13. 6. 1956, Hannover • entries/finish - 40/21 • asphalt
1. | Springer Joachim - von Regius Erwin | Ford Taunus 15M | ||||
2. | Mellde Rolf W. - Benson Bo | Saab 93 | ||||
3. | Andersen Preben Alex - Rottbøl-Ørum Rudolf | Simca Aronde |